Inspirander

Strona główna / Święta i przyjęcia / Boże Narodzenie / Czego nie powinno zabraknąć wśród świątecznych dekoracji?

Czego nie powinno zabraknąć wśród świątecznych dekoracji?
 Boże Narodzenie,

Czego nie powinno zabraknąć wśród świątecznych dekoracji?

10 grudnia, 2016

Dzisiaj tradycja spotyka się z nowoczesnością. Przypominamy o czym nie powinniśmy zapomnieć dekorując świąteczne wnętrze. Choinka i kolorowe światełka to nie wszystko. Warto pamiętać o tradycyjnych dodatkach, jak i kilku modnych ozdobach czerpanych z innych tradycji. 

Choinka

To najważniejszy element świąt na całym świecie. Bez choinki nie wyobrażamy sobie Wigilii. A Gwiazdka czy Mikołaj, jak kto woli, nie miałby gdzie położyć bożonarodzeniowej góry prezentów. A jak ozdobić choinkę?

KRUCHE CIASTECZKA Z MASĄ CUKROWĄ

W tym roku do łask wracają wszelkiej maści tradycyjnie zdobione bombki. Dmuchane szkło w przeróżnych kształtach dzwoneczków i klasycznych okrągłych bombek malowane w motywy świąteczne i scenki zimowe przypominają nam stare ozdoby sprzed lat. W tym sezonie dużo z najpiękniejszych choinkowych zawieszek wykonanych jest z drewna i filcu, skandynawska prostota, bielone drewno i proste wzornictwo wdziera się do naszych domów. Dla zwolenników nowoczesnego minimalizmu w tym sezonie rynek obfituje w oryginalne i nietuzinkowe świecidełka, ręcznie robionych unikatowe ozdoby, malowane w ciekawe printy, hipnotyczne igrające z optyką zawijasy oraz nowoczesne geometryczne konstrukcje wykonane z metalowych drucików.

Przy dobieraniu ozdób warto pamiętać, że dekoracje choinkowe nie były wybierane przypadkowo, a każdy z elementów jaki wieszamy na bożonarodzeniowym drzewku coś symbolizuje. Suszone jabłka i owoce przynoszą zdrowie i urodę, orzechy i słodkości w złotych papierkach mają zapewnić nam siły witalne i energię, pierniki zapewnią bogactwo i dostatek na kolejny rok, łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi, a bombki i lampki chronią dom przed złą energią, dzwonki z kolei zwiastują dobre nowiny i radość, która wnoszą święta.

{images}

Jemioła i świąteczne wieńce

Anglosaski obyczaj, który na dobre zagościł na całym świecie. Według tradycji pod jemiołą całują się zakochani, a konflikty i złości mijają. Jemioła zapewnia szczęście na cały nadchodzący rok. Co więcej tworzy niezwykły klimat i wprowadza ciepło w zimową szarość. Warto żeby i w tym roku kilka zielonych gałązek zawisło nad świątecznym stołem lub nad kominkiem, wprowadzając niezwykłą, magiczną atmosferę.

Jeśli wolisz postawić na bardziej efektowne dodatki warto udekorować mieszkanie bożonarodzeniowym wieńcem z gałązek iglaków, jemioły, owoców jałowca, szyszek czy kolorowych liści. Wieniec może być z żywych roślin lub sztuczny i z suszonych owoców złocony i ozdobiony kolorowymi dodatkami.

Wigilijny stół

To co w świątecznych misach i na naszych talerzach to jedno. Nie możemy zapomnieć o 12 potrawach, opłatku i garści siana na świątecznym stole. Jednak równie ważne jak to co jemy jest to na jak przygotowanym stole staną dymiące zapachem i niezwykłym ciepłem wigilijne dania. Wśród bożonarodzeniowych dekoracji stołu jak co roku dominuje tradycyjna elegancja, białe obrusy zdobione złotymi gwiazdami, eleganckimi wzorami i koronkami. Jednak możemy pozwolić sobie również na pewną dowolność, dobrać obrus i dodatki w eko – skandynawskim surowym stylu, ubrać stół w wesołe bajkowe wzory i energetyczną czerwień lub sięgnąć po folkowe hafty i zdobienia, które pamiętamy ze stołów naszych babć. 

JAK UDEKOROWAĆ ŚWIĄTECZNY STÓŁ?

Skarpety na prezenty

A na koniec najważniejsze, czyli miejsce na gwiazdkowe prezenty. W kilka świątecznych dni nie tylko najmłodsii z niecierpliwością czekają na kolorowe pakunki, odliczając minuty do pojawienia się pierwszej gwiazdki i wizyty Mikołaja. Aby w pełni cieszyć się kolorem i magią obdarowywania równie ważne, jak to co znajdzie się w pudełku, jest to jak przygotujemy miejsce na świąteczne podarki. Warto ozdobić dom świątecznymi skarpetami nad kominkiem i kolorowym dywanem pod naszym świątecznym drzewkiem gdzie będą na nas czekać bożonarodzeniowe przesyłki. 

 


Opracowanie: Maja Nowakowska

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: