Inspirander

Strona główna / Święta i przyjęcia / Choinka żywa czy sztuczna?

Choinka żywa czy sztuczna?
 Święta i przyjęcia

Choinka żywa czy sztuczna?

17 grudnia, 2014

Choinka żywa czy sztuczna?

Choinka to symbol Bożego Narodzenia. Co roku wyciągamy z szafy pudło z bombkami, kolorowymi lampkami i ulubionymi dekoracjami, które czasami pamiętają jeszcze czasy naszego dzieciństwa. Zanim jednak udekorujemy choinkę, mamy dylemat jaką wybrać – prawdziwą czy sztuczną?

Sztuczna choinka nie pachnie, ale nie gubi igieł i jest bardzo praktyczna. Prawdziwa jest piękna, pachnie lasem i wprowadza do domu magiczną atmosferę świąt. O prawdziwej choince mówi się, że nie postoi długo w ogrzewanym mieszkaniu i szybko zgubi liście. Nie jest to prawda, gdyż odpowiednio pielęgnowana, będzie nas cieszyć swoim wyglądem i zapachem przez wiele tygodni.

JAK WYBRAĆ I DBAĆ O ŻYWĄ CHOINKĘ W DOMU?

Kupując drzewko, zawsze pytajmy sprzedawcę, kiedy zostało ścięte, najdłużej utrzymają się świeżo ścięte drzewka. Nie wybierajmy też choinki zwiniętej i zapakowanej w siatkę, gotowej do transportu – w tym przypadku nie mamy możliwości sprawdzić, w jakim jest stanie świerk. Dobrej jakości żywe drzewko kupimy w centrach i dużych sklepach ogrodniczych, te z supermarketu raczej nie posłużą nam na długo..

Ważne, by ją regularnie podlewać. Jeśli nasza choinka jest umocowana na stojaku, można kupić stojak z specjalnym pojemnikiem na wodę. Gałązki drzewka zraszamy wodą ze spryskiwacza. Świerka w doniczce podlewamy regularnie, by ziemia była wilgotna.

JAK DEKOROWAC ŻYWĄ CHOINKĘ?

Pamiętajmy, że naturalna choinka jest już ozdobą samą w sobie i nie warto zasłaniać jej piękna nadmiarem świątecznych dekoracji. Zbyt ciężkie bombki nadwyrężą gałęzie drzewka. Ciepło, które emitują kolorowe lampki, sprawi, że choinka zacznie szybciej wysychać. Z tego samego powodu lepiej nie ustawić drzewka w pobliżu kaloryfera.

CO ZROBIĆ Z ŻYWĄ CHOINKĄ PO ŚWIĘTACH?

Po świętach wcale nie musimy rozstawać z naszym drzewkiem, donicę możemy ustawić na balkonie. Jeśli będzie mróz, warto owinąć ją papierem, by gałęzie nie przemarzły.

(mb)

Foto: 123 RF

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Najpiękniejsze dekoracje na Boże Narodzenie

Jak zrobić bombkę decoupage?

Bombka dekorowana koralikami

 

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: