Inspirander

Strona główna / Święta i przyjęcia / Baby Shower / Baby Shower czas zacząć!

Baby Shower czas zacząć!
 Baby Shower,

Baby Shower czas zacząć!

23 czerwca, 2009

Twoja przyjaciółka niebawem zostanie mamą? A może sama odliczasz dni do porodu? Warto ten czas wykorzystać na zorganizowanie przyjęcia na cześć oczekiwanego maleństwa! Podpowiadamy, jak urządzić Baby Shower.

Magdalena Wojnowska  

Skąd pomysł?

Już w XVIII wieku kobiety spotykały się, by wspólnie z przyszłą mamą cieszyć się mającym przyjść na świat maleństwem. Od zawsze tradycji spotkań w gronie koleżanek towarzyszy zwyczaj obdarowywania przyszłej mamy i dzidziusia prezentami  tej okazji. Bardzo szybko spotkania przy herbacie przekształciły się w huczne imprezy – Baby Shower. Niezwykle popularne są one w Stanach Zjednoczonych. Ten anglosaski zwyczaj powoli zdobywa sympatię również w polskiej kulturze – dziś także Polki organizują tego typu przyjęcia pod nieco bardziej rodzimą nazwą, tj. „bociankowe” lub „brzuszkowe”. W przenośni Baby Shower tłumaczy się jako „zalewanie”, tj. obdarowywanie mamy i oczekiwanego maleństwa czułością, miłością i… prezentami.

Baby Shower – gdzie i kiedy?

Przyjęcie powinno odbyć się w siódmym bądź ósmym miesiącu ciąży. Może być ono całkowitą niespodzianką dla przyszłej mamy. Ale nie musi. Jeśli przyjaciółki nie podejmą tego wyzwania, ona sama może być jego organizatorką. Przygotowanie zaproszeń, zrobienie dekoracji czy ułożenie listy prezentów może okazać się dla niej doskonałą formą relaksu. A spotkanie w gronie przyjaciółek, sióstr czy kuzynek można zorganizować wszędzie – w domu, w kawiarni, w ogrodzie, w restauracji… Najważniejsze, by dobrze się bawić.

Wszystko – byle nie nuda!

Każde Baby Shower może być inne. Wiele bowiem zależy od spontaniczności i inwencji uczestniczek przyjęcia. Im więcej atrakcji, tym lepsza zabawa. Pomysłów na zabawę w czasie przyjęcia może być mnóstwo: można zorganizować quizy, kalambury, konkursy, nawiązujące do życia przyszłej mamy bądź oczekiwanego dziecka; karaoke i pośpiewać dziecięce piosenki, można także powspominać czasy dzieciństwa. Popularnością cieszą się zabawy, skupione wokół brzuszka przyszłej mamy. Każda z przyjaciółek może ocenić jego wielkość przy użyciu wstążeczki, która według niej, powinna wystarczyć do jego opaszenia. Malowanie brzuszka czy wykonywanie jego odlewu może być także źródłem niezapomnianych przeżyć, uwiecznionych na zdjęciach bądź w postaci filmu.

Baby Shower nie może odbyć się bez prezentów dla maleństwa – to dobra okazja, by pomóc przyszłej mamie skompletować wyprawkę dla dziecka. Rozpakowywanie prezentów można natomiast uczynić jednym z punktów przyjęcia. Dziecięce ubranka, śliniaczki, buciki, zabawki zapewne zauroczą kobiece towarzystwo.

Tort inny niż wszystkie

Do tradycji Baby Shower należy przygotowanie tortu pieluszkowego. Składa się on z jednorazowych pieluszek, ułożonych warstwowo. Zanim opakujemy tort w ozdobną folię, możemy udekorować go dziecięcymi zabawkami, np. grzechotkami, bucikami i smoczkami.

Kilka powodów, dla których warto!

Po pierwsze, kontakt z maleństwem!

Rozmawiasz ze swoim oczekiwanym dzieckiem? Baby Shower to przyjęcie na cześć maleństwa, które już dawno jest wśród Was – rodziców. Tę radość warto dzielić z najbliższymi, a o kontakt z dzieckiem warto zadbać jeszcze przed jego narodzinami.

Po drugie, relaks!

Obawiasz się porodu? A może masz niespokojne myśli? Przygotowanie przyjęcia lub pomoc przyjaciółkom w jego organizacji sprawi, że choć na chwilę zapomnisz o stresie i poczujesz się znacznie pewniej.

Po trzecie, doświadczenie!

Brałaś już udział w Baby Shower? Jeśli nie, to warto podpatrzeć u swoich przyjaciółek, jak to wygląda. Być może sama będziesz miała okazję być organizatorką bociankowego przyjęcia.

Po czwarte, niezapomniane przeżycia i świetna zabawa!

Kiedy ostatnio widziałaś się ze swoimi przyjaciółkami? Baby Shower to doskonała okazja do spotkania się, poplotkowania o macierzyństwie oraz wspólnego dzielenia się nadchodzącym szczęściem. Kiedyś o Baby Shower opowiesz swojemu dziecku!

Inne Artykuły: