Inspirander
Andrzejkowe wróżby
 Andrzejki,

Andrzejkowe wróżby

3 listopada, 2008

Instagram/ @artisanhome_garden

Początkowo Andrzejki i Katarzynki były osobnymi dniami wróżb dla chłopców i dziewcząt. Katarzynki (24 listopada) odeszły prawie w niepamięć. Pozostała wigilia św. Andrzeja (29 listopada) jako dzień wróżb, magii i przede wszystkim zabawy.

We wróżbach andrzejkowych z powodzeniem mogą brać udział również maluchy. Oczywiście warto potraktować dziecięce wróżby z przymrużeniem oka i wykorzystać ten czas do wspólnej, nieco magicznej (dzieci to uwielbiają) zabawy. Zanim jednak do tego dojdzie, warto w kilku słowach opowiedzieć dziecku o tradycji.

Skąd się wzięły Andrzejki?

Święty Andrzej to opiekun cnotliwych i pobożnych panien na wydaniu. Jednak jaki ma on związek z wróżbami? Do końca nie mamy pewności, dlaczego właśnie Andrzejki są dniem, kiedy można uchylić rąbka tajemnicy i zajrzeć w przyszłość. Najprawdopodobniej zwyczaj ten bierze swoje początki z daty, a jest ona datą przełomu. Dzień św. Andrzeja bowiem kończy rok kościelny i obrzędowy i rozpoczyna adwent. Przepowiadanie przyszłości było możliwe tylko w czasie niezwykłym. A za taki w kulturze tradycyjnej uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnicę przyszłości.

Wróżba z butami

Ta zabawa będzie w sam raz dla przedszkolaków, im więcej osób weźmie w niej udział, tym lepiej. Dziewczynki wkładają do pudła swoje lewe kapcie, które potem losują chłopcy. Chłopiec z wylosowanym kapciem dziewczynki siada koło niej, dzisiaj są sobie przeznaczeni.

Wróżba ze spodeczkami

Pod spodeczkami ukryjcie przedmioty: obrączkę, liść laurowy, monetkę, pierścionek, różaniec, cukierek. Wyciągnięcie określonego przedmiotu spod kubeczka zinterpretujcie zgodnie z waszą intuicją. I tak na przykład obrączka może oznaczać zamążpójście, liść laurowy – sławę, cukierek – słodkie i beztroskie życie, moneta – brak kłopotów finansowych.

Wróżba “Co mówią gwiazdy?”

Na środku pokoju połóżcie butelkę, a wokół niej wycięte z papieru gwiazdy. Na każdej z gwiazd narysujcie symbole: koronę, serduszko, monetę, stateczek, słońce, jabłko, gwiazdę, cebulę i inne. Każdy po kolei kręci butelką. Osoba prowadząca odczytuje symbol, który wskazuje butelka.
Znaczenie symboli:
– korona – w przyszłości będziesz ważną osobą lub obejmiesz ważne stanowisko;
– serce – wróży wielką miłość i szczęście rodzinne;
– moneta – dostatnie życie, sukces w interesach;
– gwiazda – kariera aktorska lub piosenkarska, powodzenie w życiu zawodowym.

– statek – wróży daleką wyprawę i wspaniałe przygody;
– słońce – wiele radości w nachodzącym roku;
– cebula – zły, smutek
– jabłko – nowe życie, odnowa, przypływ sił.

Wróżba z sercem

Ze sztywnego papieru wytnijcie serce i napiszcie na nim imiona, a następnie odwróćcie je zapisaną stroną do dołu. Strzałą którą symbolizuje np. igła, osoba wróżąca przekłuwa serce i odwraca, by sprawdzić czy i w jakie trafiło się imię. Jeśli się trafiło w imię, oznacza to, że tak ma na imię nasza przyszła sympatia. Jeżeli nie przekłuło się żadnego, oznacza to, że na miłość przyjdzie jeszcze poczekać…

Wróżenie z cienia

Jest to bardzo prosta wróżba, jednak może być niebezpieczna dla dzieci, bo potrzebny jest do niej ogień. Należy zgnieść kartkę papieru, a następnie położyć go na talerz lub spodek i podpalić go. Kiedy kartka dopali się prawie do końca, trzeba spojrzeć na jej cień rzucony za pomocą świecy lub lampki na ścianie. A następnie zinterpretować kształty zgodnie z własną intuicją.

Lanie wosku

Jest to jedna z najbardziej popularnych andrzejkowych wróżb. Potrzebne będą świeczki, garnuszek, miska z wodą i klucz. Roztopcie wosk na małym ogniu. Trzymając klucz w jednej ręce nad miską z wodą, należy lać wosk tak, żeby przepływał on przez otwór w kluczu. Po zastygnięciu wosku w wodzie, trzeba odczytać powstałe kształty – symbole.

Jak interpretować kształty z wosku:

 • Krzyż oznacza dolegliwości zdrowotne, jeśli kształt krzyża tylko się zarysował, ale nie jest zbyt wyraźny – sprawy finansowe nie będą szły tak jak tego oczekujemy, a i w życiu osobistym bez fajerwerków;
 • Kwiat – ożenek lub zamążpójście, znalezienie ukochanej/ ukochanego.
 • Zwierzę – uwaga na stan zdrowia, może pojawić się jakaś nowa dolegliwość.
 • Pasy na wosku – wróżą podróże, a nawet zmianę miejsca zamieszkania.
 • Gwiazdki – sukcesy zawodowe.
 • Postać ludzka – pojawi się nowa przyjaźń.
 • Dom – pojawi się nowe gospodarstwo, dla dziewczyny niezamężnej może oznaczać również zamążpójście.
 • Bezkształtne ruiny – nieszczęście w bliskiej przyszłości.
 • Drzewo – można interpretować na różny sposób. Jeśli ma gałęzie uniesione do góry, to można spodziewać w niedalekiej przyszłości radości i drobnych sukcesów. Z opuszczonymi gałęziami – wróży smutek i tęsknotę.
 • Pierścień lub świeca oznaczają szybki ślub.
 • Jeśli wosk opadł na dno bezkształtnym plackiem, to perspektywa odnalezienia drugiej połówki odwlecze się.

Wróżenie z zapałek

Po bokach pudełka od zapałek trzeba wstawić dwie zapałki i zapalić je równocześnie. Jeśli główki zapałek zwrócą się ku sobie, oznacza to że chłopak i dziewczyna, na których się wróży, będą razem.

Wróżba “Rozbite serca”

Ta wróżba bardziej przypomina zabawę, dlatego szczególnie polecamy ją, jeśli w wieczór andrzejkowy zaprosicie do siebie kilku znajomych. Wytnijcie z kartonu lub brystolu serca, przy czym powinno ich być dwa razy mniej, niż osób biorących udział w zabawie. Każde z serc trzeba “rozbić” w sposób charakterystyczny – przeciąć je na połówki zygzakiem, falką i tp. Przy czym warto zaznaczyć żeńską i męską część serduszka. Gotowe połówki trzeba dokładnie wymieszać i wręczyć każdemu z przychodzących gości. Gdy wszyscy będą na miejscach, pary z “rozbitych” serc mają się połączyć (przynajmniej na ten wieczór).

Inne Artykuły: