7 rzeczy, których nie wiesz o Wielkanocy!
17 kwietnia, 2017Myślisz, że o Wielkanocy wiesz wszystko? To święto to prawdziwa skarbnica ciekawostek. Przedstawiamy 7 ciekawostek z różnych zakątków świata, o których (prawdopodobnie) nie wiesz.
1. W samych Niemczech na czekoladowe zające przerabia się 12 700 ton czekolady. Daje to ponad 200 mln figurek. Szczególnie wpływa na to tradycja chowania słodkości przed dziećmi, a potem rodzinne ich poszukiwanie.
2. Króliki nie są lubiane w Australii. Jest ich tam bardzo dużo, przez co uważane są za szkodniki. Jako symbol świąt (zastępował nasze rodzime zające) został wyparty na rzecz Wielkoucha Króliczego, który jest zagrożony wyginięciem. Zyski ze sprzedaży czekoladowych figurek, upodobnionych do Wielkoucha, często zasilają fundacje wspierające te małe zwierzątka.
3. Zajączek wielkanocny ma swoich pomocników. Tak jak Święty Mikołaj. W różnych krajach kto inny jest uważany za pomagającego. W Czechach są to koguty, w Szwajcarii kukułki, a w Westfalii – lisy.
4. W Szwecji w Wielki Czwartek lub Wielką sobotę odbywa się wydarzenie na kształt mini Halloween. Dzieci zakładają chusty i spódnice, na wzór czarownic. Następnie pukając od drzwi do drzwi, z garnuszkiem pełnym laurek, zbierają smakołyki. Tradycja pochodzi ze starych wierzeń i ma za zadanie odstraszyć wiedźmy, lecące w niemieckie góry. Szwedzi palą ogniska i puszczają petardy, aż do Niedzieli Wielkanocnej, aby uniemożliwić im powrót.
5. Wielki Piątek jest na Bermudach dniem, kiedy niebo zapełnia się kolorowymi latawcami. Legenda głosi, że Bermudzki nauczyciel szukał sposobu na zaprezentowanie dzieciom wniebowstąpienia Chrystusa. Wpadł na pomysł, aby to zrobić za pomocą latawca. Dodatkowymi, tradycyjnymi elementami są rybne ciasteczka z dorsza i bułeczki z narysowanym krzyżem.
6. Norweskim fenomenem są… kryminały! Tamtejszą tradycją jest wydawanie przed świętami serii książek „Wielkanocne kryminały”. Ludzie czytają je i podczas świąt rozwiązują zagadki. Zapoczątkowała to wydana w latach 20 ubiegłego wieku książka o tytule „Splądrowany nocny pociąg do Bergen”. Odniosła ogromny sukces! Nawet w telewizji są puszczane serie i programy o tej tematyce!
7. Dla Włochów Wielkanoc to niekoniecznie czas spędzony z rodziną. W zamian, jest to dla nich okazja do… urlopu! Okres świąteczny to dla nich okazja do wyjazdów zagranicznych. Wiele z naszych tradycji nie jest we Włoszech nawet znana. Święconka czy dzielenie się jajkiem jest tam obca.
Które z przygotowanych przez nas ciekawostek, zaskoczyły Cię najbardziej? Może którąś z tradycji chcesz wprowadzić do swoich świąt? Polecamy!