Inspirander

Strona główna / Skandynawski styl / Trendy / Święto eklektyzmu i dawnych modelek w Paryżu – czyli setny pokaz Dries Van Noten

Święto eklektyzmu i dawnych modelek w Paryżu – czyli setny pokaz Dries Van Noten
 Skandynawski styl,

Święto eklektyzmu i dawnych modelek w Paryżu – czyli setny pokaz Dries Van Noten

7 marca, 2017

Fashion week powoli dobiega końca. Jednak zanim świat mody spakuje walizki i rozjedzie się po całym świecie, ma do zobaczenia jeszcze kilka wartych uwagi pokazów. Ten niezwykle szczególny – bo setny w karierze projektantka – miał miejsce pierwszego marca. Dries Van Noten zaprosił widzów na cudowną retrospekcję swojego artystycznego dorobku. 

„Dla mnie pokaz nie jest wisienką na torcie. Pokaz to tort!”.

Podczas świętowania 50 pokazu, belgijski projektant znany z niekonwencjonalnego i wykwintnego krawiectwa, zaprosił gości do modowej uczty. Dosłownie! Wybieg służył jednocześnie za stół, przy którym zasiadała widownia obsługiwana przez kelnerów. Oczekiwania wobec setnego pokazu marki były więc ogromne. Dlatego też wielkie zdziwienie wywołało przemówienie projektanta, w którym zaznaczył, że nie chce wielkiego show ze sztuczkami, a prawdziwej esencji pokazu, opartej na grze światłem, oprawie muzycznej oraz kolekcji.

{images} 

I zdecydowanie mu się to udało. Nie tylko Paryż, a wręcz cały świat oszalał na punkcie tego pokazu. Dries Van Noten powrócił do istoty marki, na nowo zbadał jej DNA i zabrał nas w ekscytującą podróż przez jej historię. Świergot ptaków, odgłosy warkotu ulicy, soundtrack z filmów Pedro Almodóvar czy „Heroes” Davida Bowie’go – już sama oprawa muzyczna przywoływała ducha minionych czasów, nie wspominając o modelkach! Projektant zebrał swoje wieloletnie muzy, które mogliśmy oglądać podczas poprzednich 99 pokazów. Wybieg zamienił się w paradę dawnych top modelek. z lat 90. i początku 2000 roku. Wśród nich były takie sławy jak Nadja Auermann, Cecilia Chancellor, Emma Balfour, Kirsten Owen, Trish Goff, Erika Wall, Alek Wek, Carolyn Murphy czy Małgosia Bela. 

„Jeżeli chcesz kreować marzenia, rób haute couture. Tym, co ja chcę pokazać, jest rzeczywistość”.

Dries Van Noten słynie z belgijskiej pedanterii do cięć, oraz konstrukcji najwyższego stopnia. W modzie kieruje się zasadą: „ brak zasad”. Ubrania tworzy tak, by mogły być łączone w różny sposób, przez różne osoby. Jego projekty to paleta barw i wzorów, łączonych ku chwale eklektyzmu. 

„Setny pokaz, to coś, co sprawia, że myślisz o przeszłości i przyszłości”.

Setny pokaz, projektant przyjął za kluczowy moment, w którym pora zdecydować co z kwintesencji marki należy zabrać do nadchodzącej przyszłości. Przetworzył więc dawne printy, i nadając im nowoczesny charakter wpasował w ducha obecnych czasów.  


Opracowanie: Karina Sulich 

Inne Artykuły: