Inspirander

Strona główna / Styl życia / Design / Ceramiczne nowości z Ćmielowa

Ceramiczne nowości z Ćmielowa
 Design,

Ceramiczne nowości z Ćmielowa

13 sierpnia, 2018

„Szlagier pełen wyrazu”…

…takie miano zostało przypisane Goplanie po jej debiutanckiej prezentacji na XXX Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1961 roku. Blisko sześć dekad później niezwykła porcelanowa kolekcja z Ćmielowa nadal uwodzi smukłymi kształtami i znakomitą prostotą. Nie od dziś wiadomo, ze klasyka sprawdza się w każdej sytuacji i w każdym wnętrzu. W jej poszukiwaniu warto sięgnąć po wzory z historią.

{images}

Kolekcja Goplana marki Ćmielów jest jednym z najbardziej charakterystycznych serwisów kawowych z lat 60. XX wieku. Do dziś uznawana jest za ikonę stylu z wysmukłymi, cylindrycznymi korpusami dzbanków i filiżanek. Za projekt odpowiedzialny był Wincenty Potacki – główny twórca powstałego w 1955 roku Ośrodka Wzorcującego.W ćmielowskiej fabryce Goplana została odtworzona z oryginalnych form. Każdy element wykonywany jest ręcznie z najwyższej jakości masy porcelanowej. Kontynuacją wzoru historycznego jest Goplana z szarą dekoracją oraz dwie ekskluzywne dekoracje malowane złotem. Goplana tak jak każdy produkt z linii „Koneser” posiada certyfikat autentyczności i unikalny numer seryjny.

W ćmielowskiej fabryce 228 lat kultywowanej od pokoleń tradycjiprzeplata się z najnowszymitrendami wzorniczymi. To tutaj nieprzerwanie realizowane są projekty tak wybitnych twórców okresu międzywojennego, jak Józef Wysocki,  Bogdan Wendorf czy Wincenty Potacki.

Wincenty Potackiurodził się 22 stycznia 1904 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Jana Szczepkowskiego. Po ukończeniu studiów w 1928 roku rozpoczął pracę artystyczną, a w 1935 roku rozpoczął współpracę z fabryką porcelany w Ćmielowie. Trwała ona 60 lat, podczas których Potacki projektował przedmioty użytkowe i dekoracyjne, prezentowane na polskich i zagranicznych wystawach i targach. Artysta zmarł 24 czerwca 2001 we Wrocławiu.

 

 

 

 

Inne Artykuły: