Inspirander

Strona główna / Skandynawski styl

Skandynawski styl

1 2 3 31

Skandynawski styl charakteryzuje się skupieniem na czystych, prostych liniach, minimalizmie i funkcjonalności. Po raz pierwszy zyskał na znaczeniu w latach 50., mniej więcej w tym samym czasie, gdy w Ameryce i Europie zapanował nowoczesny styl. Częścią tego, co sprawia, że jest tak estetyczny, jest brak bałaganu. Nie znajdziesz żadnych zbędnych przedmiotów w pokojach w stylu skandynawskim; zamiast tego wszystko ma swoje miejsce i nigdzie nie ma niepotrzebnych przedmiotów.

Skandynawowie również bardzo cenią naturę i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, co znajduje odzwierciedlenie w skandynawskim stylu. Podłogi drewniane zwykle pozostają odkryte, a jaśniejsze odcienie drewna często można znaleźć w skandynawskich domach. I oczywiście żywe rośliny są popularnym wyborem. Stąd mają w domach pięknie wykonane ręcznie donice i doniczki. 

Mówiąc o naturze, skandynawskie zimy to nie żarty, dlatego stworzenie przytulnego domostwa ma ogromne znaczenie. Dlatego w tak wielu wzorach skandynawskiego stylu znajdziesz ciepłe, zachęcające tekstury (pomyśl: grube dzianinowe koce i naturalne wełniane lub lniane narzuty).

Wiele kolorów opiera się w dużej mierze na neutralnych, w szczególności na jasnych bielach z akcentami czerni i brązu. Nie oznacza to jednak, że skandynawskich styl jest całkowicie pozbawiony koloru, tylko ogólne przestrzenie są zwykle monochromatyczne, a odcienie wchodzą w grę jako dodatki i dekoracje.