Zakładanie akwarium
4 sierpnia, 2009Zakładanie akwarium wcale nie jest trudne. Podajemy garść niezbędnych informacji co potrzeba, by zostać początkującym akwarystą.
Twoja lista zakupów:
1. Akwarium;
2. Naświetlenie – może wybrać akwarium z wbudowanym oświetleniem.
3. Filtr. Powinien być dopasowany do ilości wody, którą musi przefiltrować. Wybierz taki, który posiada również tryb napowietrzania.
4. Grzałka – lepiej z termostatem, który będzie trzymał cały czas jednakową temperaturę.
5. Termometr – musisz kontrolować temperaturę.
6. Żwirek. Akwarium ładniej się prezentuje, gdy na dnie leżą drobne kamyczki. Wielkość kamyczków jest zależna od rodzaju rybek jakie zamierzasz hodować.
7. Rośliny. Kup takie, które rosną na dnie i pływające.
8. Dodatki – różnego rodzaju zamki, korzenie, kamienie, muszle itp.
Wybierz odpowiednie miejsce
Przed zakupem akwarium warto dokładnie rozważyć miejsce, w którym powinno stać. Najlepiej ustawiać je w miejscu nienasłonecznionym, ponieważ słońce sprzyja rozwojowi glonów i dodatkowo podgrzewa wodę. Najlepiej więc wybrać ciemny kącik – z dala od słońca i kaloryfera. Pamiętaj też, że akwarium musi stać na stabilnym podłożu, z dostępem do czterech gniazdek (potrzebne są do podłączenia urządzeń).
Ogrzewanie
Akwarium wymaga podgrzewania, gdyż większość akwariowych rybek pochodzi z tropików. Potrzebna jest w tym celu grzałka z termostatem. Pamiętaj, że jej moc dobiera się do temperatury w pomieszczeniu i wielkości zbiornika. Do kontroli odpowiedniej temperatury niezbędny jest termometr akwariowy.
Oświetlenie
Oświetlenie jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania całej populacji akwarium- zarówno ryb, jak i roślin. Ryby potrzebują go do prawidłowego budulca szkieletu, przemiany materii a także dla zdrowej skóry.
Filtr
Wielkość i pojemność filtra zależy od pojemności akwarium. Służy on do rozkładania zanieczyszczeń organicznych. W ciągu godziny przez wkład filtrujący powinno przepływać 80-100% wody. Nowoczesne filtry akwariowe mają wysoką wydajność, są łatwe w obsłudze, ciche, wyglądają też ładnie i wcale nie zużywają dużo prądu.
Test
Zanim wpuścisz do akwarium rybki, koniecznie musisz zmierzyć pH wody. Mogą do tego służyć specjalne paseczki. Kolor zielony oznacza, że woda ma optymalne pH. Barwa żółta- że jest zbyt niskie a stężenie CO2 zbyt wysokie. Barwa ciemnoniebieska- na odwrót.
Pamiętaj, że kupując akwarium zawsze możesz zapytać sprzedawcę o dobór odpowiedniego sprzętu.
Foto:Istockphoto.com