Zakładamy kwietnik krok po kroku
14 maja, 2009Założyć kwietnik w ogródku to wcale nie tak prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Przedstawiamy 8 kroków, dzięki którym na pewno cie się uda!
Krok pierwszy. Odkryj w sobie artystę
Oczywiście każdej z nas zależy na tym, by dzięki naszym wysiłkom powstał nie zwykły kwietnik ze zbiorem przypadkowo posadzonych kwiatów, tylko coś specjalnego, coś, co graniczy z dziełem sztuki. To prawda, mając do czynienia z kwiatami mamy nieograniczoną możliwość operowania kolorami i kształtami. Jednak żeby stworzyć prawdziwe dzieło, musisz nauczyć się budować kompozycję, wiedzieć, które kolory warto ze sobą łączyć i umieć „widzieć" perspektywę. Dlatego najlepiej przystępować do tej pracy wówczas, gdy masz gotowy plan. Najlepiej, jeśli rozrysujesz go na kartce papieru.
Krok drugi. Przygotuj narzędzia
Oczywiście wizja dzieła, które zamierzasz stworzyć jest najważniejsza, ale nie mniej ważne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi, z których będziesz korzystała w procesie twórczym.
Zatem oprócz kwiatów do posadzenia przygotuj również łopatę, grabie, sekator, małą łopatkę, konewkę do podlewania roślin oraz rękawice ogrodnicze, by chronić ręce.
Krok trzeci. Zaznacz kontury kwietnika
Pracę nad zakładaniem kwietnika zacznij od wybrania miejsca, w którym zaistnieje. Brzegiem łopaty wyznacz jego brzegi. Sprawa jest prosta, jeśli kawałek ziemi, który chcesz na niego przeznaczyć, nie jest zarośnięty przez trawę. Jeśli zaś tak jest – posłuż się patykami i sznurkiem. Patyczki powbijaj w ziemię w miejscach, gdzie będzie kończył się kwietnik i połącz je ze sobą za pomocą sznurka. Dzięki temu zabiegowi otrzymasz zarys grządki.
Krok czwarty. Przygotuj ziemię
Przekop wyznaczony kawałek ziemi łopatą. Pousuwaj resztki innych roślin i korzeni. Wyrównaj powierzchnię ziemi grabiami, jednocześnie zbierając drobne resztki zielska i śmieci.
Krok piąty. Nadaj kształt
Żeby kwietnik wyróżniał się wśród pozostałej części ogrodu, podnieś jego brzegi ponad otaczającą go glebę dosypując nieco ziemi wzdłuż jego obrzeży. Gdy poradzisz sobie z tym zadaniem, za pomocą piasku zaznacz kontury, gdzie która roślina będzie się znajdować. Właśnie teraz szczególnie przyda ci się plan, który narysowałaś wcześniej na papierze.
Krok szósty. Przygotuj dołki
Za pomocą małej łopatki wykop w ziemi dołki, w których będziesz umieszczać kwiaty. Jeśli trzeba, do każdego dołka dodaj odżywkę do kwiatów. Pamiętaj jednak, by uzależnić to od rodzaju kwiatów, jakie będziesz sadzić. Niektóre gatunki są tak łatwe w uprawie, że wcale nie wymagają dodatkowych zabiegów wokół nich. Na przykład wszystkim znane nagietki, malwy, nasturcje i inne uprawiane od pokoleń kwiaty ogrodowe. Do każdego dołka wlej nieco wody.
Krok siódmy. Przygotuj rośliny
Wyjmij kwiaty z doniczek. Aby łatwiej to zrobić, ściśnij odrobinę brzegi doniczki w kilku miejscach. Po wyjęciu rośliny z opakowania poluzuj palcami jej korzenie – na pewno są zbrylone. Za pomocą sekatora obetnij zbyt długie i silnie splątane części korzenia.
Krok ósmy. Posadź rośliny
Przygotowaną roślinę umieść w dołku. Ważnym jest, aby utrzymać taką głębokość zasadzenia, jaka była w doniczce. Zasyp dołki i wyrównaj powierzchnię ziemi. Odrobinkę przygnieć ja dłońmi, by rośliny dobrze się „rozgościły" w dołkach.
Dobry pomysł:
Bardzo oszczędzisz na roślinach, jeśli zasadzisz je z nasion. To dobry sposób na piękny ogród za przysłowiowy grosik!