Wywiad rzeka: z Wojciechem Eichelbergerem rozmawiamy o szczęściu
 Styl życia,

Wywiad rzeka: z Wojciechem Eichelbergerem rozmawiamy o szczęściu

27 lutego, 2020

Niedobrze jest nastawiać się w życiu na poszukiwanie szczęścia. Jeśli szukamy szczęścia w sobie, to też nie powinniśmy szukać go w taki sposób, jakbyśmy próbowali je odkopać.

O szczęściu z wybitnym psychologiem Wojciechem Eichelbergerem rozmawiały: Natalia Głowacka i Monika Abramowicz

Wojciech Eichelberger
– psycholog, psychoterapeuta, współzałożyciel Laboratorium Psychoedukacji, autor wielu książek z dziedziny psychologii

Natalia Głowacka: Co to jest szczęście?

WOJCIECH EICHELBERGER: Dla mnie szczęście to stan umysłu, wewnętrzny stan spokoju, który jest niezależny od okoliczności zewnętrznych. Dobrostan, który utrzymuje się niezależnie od tego, co się aktualnie dzieje w życiu, niezależnie od tego, co się ma albo czego się nie ma. Nie jest łatwo taki stan osiągnąć.

Monika Abramowicz: A jednak, mówiąc o szczęściu, najczęściej mamy na myśli przyjemności czy zadowolenie z posiadania czegoś.

W.E.: – To prawda. Ale to nie jest prawdziwe szczęście. To, które mam na myśli, nie zależy od tego, czy mamy taki samochód, czy inny, czy mamy dobrą pracę, czy gorszą pracę, czy w domu układa się trudniej lub łatwiej.

M.A.: Dodatkowo ludzie często uzależniają swoje szczęście od drugich osób, mówiąc np. – gdybym miała zaradniejszego, lepiej zarabiającego męża, byłabym szczęśliwsza, gdybym miał lepszy samochód, większy dom, byłbym szczęśliwszy. Dlaczego tak jest, dlaczego nie szukamy tego stanu w sobie?

W.E.: – To uwarunkowany kulturowo nawyk. Żyjemy w kulturze konsumpcyjnej, która może trwać tylko dzięki temu, że duża liczba ludzi wierzy w to, że szczęście jest związane z posiadaniem, że jest związane z zewnętrznymi okolicznościami. Dążąc do tak rozumianego szczęścia, ludzie będą się starać o to, żeby zarobić dużo pieniędzy i je sobie kupić. Dużo ludzi w to wierzy i mówi prawdę, że czują się szczęśliwsi gdy posiądą coś dla nich ważnego. Ale gdy ktoś czuje się szczęśliwszy, to jeszcze nie znaczy, że jest szczęśliwy. To na ogół znaczy tylko tyle, że jest mniej nieszczęśliwy.

M.A.: Czy rodzina na przykład w trudnej sytuacji materialnej może się czuć szczęśliwa? Czy odczuwanie szczęścia jest możliwe bez tych wszystkich niby-atrybutów, bez tego, co powszechnie jest uważane za źródło szczęścia?

W.E.: – Jest możliwe. Tylko pamiętajmy, że pod terminem szczęście rozumiemy tu spokój. Trudne okoliczności życiowe to wymagający test na wewnętrzne poczucie szczęścia. Ludzie, którzy takiego szczęścia-spokoju doświadczają, twierdzą, że nawet gdy jest bardzo trudno, nawet gdy czegoś bardzo ważnego zaczyna im brakować, ba – nawet gdy ciężko zachorują, to tego nie tracą.


N.G.: Czy można się nauczyć być w ten sposób szczęśliwym?

W.E.: – Potencjał szczęścia-spokoju można w sobie odkryć tylko wtedy, gdy zrezygnujemy z poszukiwania szczęścia poprzez nabywanie i posiadanie i poprzez kontrolowanie wszelkich okoliczności i procesów naszego życia. One bowiem muszą się zmieniać – raz są takie, raz inne, raz przychylne, raz nieprzychylne. Spokój to nie jest coś, co zmienia się w nas z godziny na godzinę albo z dnia na dzień. Jeśli nam się stan umysłu radykalnie zmienia w zależności od tego, co sobie akurat kupiliśmy, to myli nam się szczęście z przyjemnością. Szczęście to jest coś znacznie więcej niż przyjemność. Poczucie szczęścia i spokoju można zachować także w cierpieniu. Ten, który tego nie rozumie, na pytanie, co słychać, odpowie: „jest trudno i żyć mi się nie chce”, a ten, który rozumie, powie: „jest trudno, ale dobrze”.

N.G. Czy musi się coś wydarzyć i czy musi to być coś wyjątkowego, jakieś ciężkie doświadczenie, na przykład choroba, byśmy zrozumieli, co jest ważne?

W.E.: – Czasami tak. Dlatego mówi się, że Bóg, jeśli chce, żeby ktoś zmądrzał, to zsyła na niego nieszczęście. Często, gdy życie odbiera nam coś, co do tej pory czyniło nas szczęśliwymi, zaczynamy szukać prawdziwego szczęścia. Wtedy jesteśmy w stanie bardziej doceniać sam fakt istnienia. To, o czym rozmawiamy, dotyczy znanego dylematu: „mieć” czy „być”. Jedni z nas uważają, że szczęściem jest „mieć”, inni uważają – i tych jest stosunkowo niewielu – że szczęściem jest „być”. Pojawia się więc pytanie, co to znaczy być. Odpowiedź jest mało precyzyjna; być to znaczy odkryć swoją prawdziwą tożsamość, tożsamość duchową. Wtedy można się poczuć w miarę szczęśliwym człowiekiem. Jak widać, rozumienie szczęścia, do którego się tu odwołujemy, ma wymiar religijny, wymiar wiary.

N.G. Czyli źródłem szczęścia jest wiara?

W.E.: – Tak. Wiara rozumiana jako przeczucie lub wiedza dotyczące tego, kim jestem naprawdę. Nic poza tym w sprawie szczęścia wydarzyć się nie musi. Dopóki tego nie zrozumiemy – będziemy nieszczęśliwi. Dopóki nie odkryjemy swojej prawdziwej tożsamości, która przekracza śmierć, nieuchronność śmierci napawać nas będzie smutkiem i lękiem. Czy w takiej sytuacji nawet posiadanie bogactw całego świata byłoby w stanie uczynić nas szczęśliwymi?

N.G. Właśnie dlatego, że wszystko jest zmienne?

W.E.: – Tak. Zmienność, czyli przemijanie, sprawia, że cały czas zdajemy sobie sprawę z tego, że w końcu wszystko zostanie nam odebrane. W tej sytuacji pytanie, które może nas zbliżać do szczęścia, brzmi: Kim jesteśmy, gdy wszystko zostaje nam odebrane?

M.A.: A dziecko? Dziecko tego nie wie, nie rozumie…

W.E.: – Dziecko na szczęście nie musi w ogóle się tym zajmować. Jeśli tylko nie odbieramy mu wiary i nadziei, to okazuje się, że skądś to wie. Pewnie dlatego, że przychodzi na świat bez niczego, nawet bez imienia i nazwiska, nie ma żadnej tożsamości, niczego nie posiada, nie ma orderów, tytułów, stopni naukowych, wykształcenia – a mimo to rodzice szaleją z radości.

M.A.: Ale czeka na zabawkę.

W.E.: – Nie czeka nawet na zabawkę. Prędzej na coś do jedzenia, na pierś matki. To jest wszystko, co mu do szczęścia potrzeba. Jeśli mamy trochę szczęścia w dzieciństwie, to doświadczamy tego, że sam fakt, że istniejemy, jest źródłem szczęścia dla naszych rodziców i jest źródłem szczęścia dla nas, że samo istnienie jest szczęściem.

N.G.: Co dzieje się później, że dziecko zatraca to naturalnie mu dane poczucie?

W.E.: – Potem sprawy się komplikują; okazuje się, że miłość rodziców nie jest wyłącznie bezwarunkowa, że rodzice wiele od nas oczekują. Także same dzieci ulegają presji kultury, presji otoczenia i uczą się, że żeby kimś być i zasługiwać na miłość i szacunek, trzeba wiele zdobywać i posiadać. Dzieci nie mają tyle autonomii wewnętrznej, żeby się temu przeciwstawić – choć głęboko w sercach czują, że coś jest nie tak. Część ludzi pod koniec życia zaczyna szukać tych pierwotnych, dziecięcych wspomnień o wszechogarniającej miłości. Czują, że już nic nie potrzebują mieć, że spróbowali szczęścia posiadania, ale wszystko przeminęło i zostali z niczym. Wtedy zaczynają szukać szczęścia wewnętrznego i bezgranicznie, bezwarunkowo kochają swoje wnuki.

N.G.: Czy wyobrażenie o szczęściu kształtuje się w dzieciństwie, czy uczymy się go od rodziców?

W.E.: – Prototyp szczęścia płynącego z bycia kochanym za nic, za to, że się jest, przekazywany jest dzieciom poprzez miłość rodziców. Niestety, nie wszystkie dzieci doświadczają tego w równym stopniu. Jak wiemy, różnie to bywa w rodzinach.

N.G.: A może szczęście jest przekazywane genetycznie?

W.E.: – W pewnym sensie tak. Bo jeśli się trochę postaramy i uświadomimy sobie siebie do końca, to możemy odkryć, że nawet miłość rodziców nie jest nam do szczęścia potrzebna, że niczego do szczęścia nie potrzebujemy. Innymi słowy, że szczęście to stan wrodzony i powszechny, tylko ludzie nie potrafią tego dostrzec. Ale kochająca obecność ważnych osób w naszym dzieciństwie instaluje w nas przeświadczenie, że jest w nas – i w człowieku jako takim – jakaś ukryta wartość niezależna od posiadania czegokolwiek. To przeświadczenie w dorosłym życiu pomaga wierzyć.

N.G.: Nikita Michałkow od drugiego czy trzeciego roku życia swojej córki w każde jej urodziny zadawał jej pytanie, co to jest miłość. Odpowiedzi rejestrował kamerą, a po latach powstał bardzo ciekawy dokument, rejestrujący, jak z wiekiem zmienia się rozumienie tego pojęcia. Co zobaczylibyśmy na takim filmie, gdyby pytanie brzmiało – co to jest szczęście? Czy można mówić o jakiś fazach w odczuwaniu szczęścia?

W.E.: – Na początku dla dziecka szczęściem i powodem zachwytu jest wszystko: szczęście to mama, grzechotka, pluszowy miś, mokra pielucha czy widok sufitu nad głową. W ten sposób przejawia się nieświadomy mistycyzm dziecka. Potem dziecko wchodzi w fazę konformizmu i chłonie wpływ kultury i społecznego otoczenia. Wtedy szczęściem jest to, co inni uważają za szczęście – źródłem szczęścia staje się spełnianie oczekiwań otoczenia, upodobnienie się do innych, bycie częścią jakiejś grupy czy społeczności. Wtedy też dzieci zaczynają naśladować konsumpcyjne wzorce szczęścia i już jako dorośli ludzie realizują ten model. Dopiero po latach powtarzające się doświadczenie przemijania sprawia, że zaczynamy na pytanie o szczęście znowu odpowiadać jak dzieci; że szczęście to filiżanka herbaty albo uśmiech dziecka, spacer z psem, kwitnąca jabłoń, oddychanie, promyk słońca – że każda chwila życia jest szczęściem. Oczywiście pojawia się pytanie – czy umieranie też jest szczęściem? I tutaj wracamy do spraw wiary i duchowości.

M.A.: Mówimy o tych najlepszych etapach, o wczesnym dzieciństwie, kiedy jeszcze jest niezakłócone to naturalne odczuwanie, otwartość na szczęście, i o okresie po wszystkich doświadczeniach, kiedy zaczynamy dostrzegać, co naprawdę jest ważne. Natomiast większość życia to na ogół lata takiej…

W.E.: – Szamotaniny.

M.A.: …tak, szamotaniny. I w tym dorastają nasze dzieci.

W.E.: – Na ogół tak. Szczególnie w dzisiejszych czasach dzieci wychowują się w bardzo niespójnym, często wewnętrznie sprzecznym środowisku wartości i celów. Przez to muszą wcześnie same szukać i wybierać – uczyć się na swoich błędach. Trzeba mieć nadzieję, że z tego chaosu możliwości i doświadczeń wyłoni się w końcu coś, co stanie się dla nich jakimś wyrazistym kierunkiem, jakąś drogą, której zaufają i którą zechcą podążać.

N.G.: Czy jest potrzebna jakaś autorefleksja, żeby zaczął się ten proces? Czy małe dziecko może ją mieć?

W.E.: – Dzieci autorefleksję zaczynają uprawiać bardzo wcześnie, w trzecim-czwartym roku życia, kiedy zadają rodzicom takie pytania, na które rodzice nie potrafią odpowiedzieć. Na przykład: Skąd ja się wziąłem na tym świecie? Gdzie jest babcia, która umarła? Jak wygląda Pan Bóg?, itp. Dorośli na ogół stają bezradni wobec takich pytań i niestety lekceważą lub wyśmiewają te dziecięce, ważne pytania. Skutek jest taki, że dzieci zaczynają wstydzić się takich pytań i wchodzą z tym w dorosłość. Pewnie dlatego jako dorośli przejawiamy tak niewiele egzystencjalnej ciekawości i dociekliwości.

N.G.: Co rodzice powinni zrobić w takiej sytuacji?

W.E.: – Podejmować rozmowę, nie wyśmiewać i nie dewaluować w żaden sposób takich pytań. Napisałem kiedyś książeczkę dla rodziców pt. „O co pytają dzieci?”. Tam jest sporo na ten temat. Niestety najczęściej nasze dzieci dochodzą do wniosku, że stawianie takich pytań jest niestosowne, że dorośli ludzie nie zajmują się takimi pytaniami. Więc próbują się dowiedzieć, w imię czego żyją dorośli, co ich napędza, co jest ich nadzieją, co daje im szczęście. Dowiadują się i próbują bardzo różnych rzeczy, błądzą po manowcach i rozczarowują się boleśnie – ale w końcu gdzieś usłyszą, że szczęście to wewnętrzny spokój, wolność od lęku i pogoni za więcej i bardziej, lepiej. Część z nich to zainteresuje – i zaczną coś robić w tej sprawie.

N.G. Co konkretnie mogą zrobić?

W.E.: – Różne rzeczy. Czytać książki, słuchać mądrych ludzi, chodzić do miejsc, gdzie coś ich wspiera i inspiruje do wewnętrznych poszukiwań, wszędzie tam, gdzie można usłyszeć o prawdziwym szczęściu, tam gdzie istnieje jakaś praktyka, jakaś droga, która pomaga w osiąganiu tego stanu.

N.G.: A co mogą zrobić bardzo zajęci, zapracowani rodzice, którzy na nic nie mają czasu?

W.E.: – Zatrzymać się. Przynajmniej raz w roku wyjechać na trzy tygodnie na wakacje.

M.A.: Sami czy z dzieckiem? Może dobrze by było, gdyby spędzili urlop tylko we dwoje, wróciliby wypoczęci i szczęśliwi, na czym skorzystałoby i dziecko.

W.E.: – To zależy w jakim wieku jest ich dziecko i w jakiej sytuacji je zostawią. I co się wcześniej wydarzyło. Jeśli dziecko jest opuszczone przez cały rok, bo rodzice pracują, a potem nadchodzą wakacje i rodzice wyjeżdżają, a dziecko jedzie gdzie indziej, to nawet jeśli nie wiem, jak szczęśliwi ci rodzice wróciliby z wakacji, to dziecka to nie uszczęśliwi. Bowiem dziecko cały czas dostaje przekaz, że jest nieważne dla rodziców, że wszystko jest ważniejsze od niego.

M.A.: Ta sytuacja zewnętrzna, jak zapracowanie, brak czasu, konieczność spełniania różnych ról, powoduje, że czy chcemy, czy nie, czas, który możemy poświęcić dziecku, automatycznie się kurczy. Czy to jest dramat? Czy to jest tak, że małe dziecko, by czuło się szczęśliwe, potrzebuje nas przez cały czas, czy może ważniejsza jest jakość kontaktu?

W.E.: – I jedno, i drugie. Im mniejsze dziecko, tym więcej tego czasu potrzebuje. Więcej czasu i więcej obecności, bo nie jest w stanie przeżyć bez opieki, bez troski. Im starsze, tym trochę mniej, ale dopóki dziecko jeszcze jest w domu, nawet już kilkunastoletnie, to ciągle potrzebuje naszego czasu, naszego zainteresowania, naszej uwagi. Tak że zależy to od wieku. Można tylko ogólnie powiedzieć, że jakość tego czasu jest bardzo istotna. Że pięć godzin bycia w kontakcie z dzieckiem jedną nogą i zajmowania się w myślach czymś innym da dziecku niewiele. Na pewno mniej niż pół godziny pełnego zaangażowania, obecności i radości z bycia razem.

N.G.: Nie ma dzisiaj niezapracowanych rodziców, którzy mają dużo czasu dla swych dzieci.

W.E.: – No nie ma. Ale trzeba robić, co się da, pamiętając o tym, jakie to ważne. Będziemy wtedy inaczej wybierać. Nie jest prawdą, że w naszym dorosłym życiu nic od nas nie zależy. To my dokonujemy wyborów. Na przykład pewna kobieta opowiadała mi, że jej szef kazał jej pracować szesnaście godzin na dobę bo firma jest w trudnej sytuacji. „No i co?” – pytam. „No i ja się zgodziłam”. „Dlaczego się pani zgodziła?”. „A jak ja mogłam odmówić szefowi?”. „Skąd pani wie, że pani nie może odmówić szefowi?”. „No… właściwie nie wiem…. ojcu też nigdy nie mogłam odmówić”. „Ale szef niekoniecznie musi być taki jak ojciec. Niech pani spróbuje”. Gdy zdobyła się na odwagę i powiedziała szefowi, że nie może tak długo pracować, bo ma małe dziecko, szef odpowiedział; „Trzeba było od razu powiedzieć.” Jeśli się nie nauczymy mówić „nie”, jeśli się nie nauczymy mówić „dosyć”, to nigdy nie będziemy mieć czasu dla dziecka, bo zawsze znajdzie się ktoś inny, kto będzie chciał wykorzystać nasz czas i energię.

N.G.: Jaką rolę pełnią granice, zakazy. Czy są ważne, mimo że burzą dziecku poczucie szczęścia?

W.E.: – Oczywiście, że są ważne. Od piątego roku życia już na pewno. Można się kłócić o te cezury dotyczące lat, ale wskazówka brzmi tak: do piątego roku rodzice są niewolnikiem dziecka, od piątego do dziesiątego roku dzieci są niewolnikami rodziców – a potem to zaczyna się zmierzać w kierunku partnerstwa. W naszym kręgu kulturowym trzeba by trochę poprzesuwać te granice, tzn. do piątego życia, owszem, dobrze jest być niewolnikiem swojego dziecka, ale faza „niewolnictwa” dzieci jest dłuższa, do jakiegoś trzynastego roku życia.

M.A.: Czy może Pan wyjaśnić, co to znaczy być niewolnikiem dziecka?

W.E.: – To tylko metafora. Chodzi o to, żeby uznawać potrzeby dziecka za ważniejsze od swoich. Nie znaczy to, że bezwyjątkowo – pamiętajmy przecież, że wychowywanie dzieci to nie przepis na zupę! Trzeba się zachować twórczo i być w kontakcie z okolicznościami. To jest tylko wskazówka, kierunek. Do piątego roku życia dziecka staraj się o to, by jego potrzeby były ważniejsze od twoich. Jeśli tak będziesz wybierać w wystarczającej ilości przypadków, to będzie to z korzyścią dla dziecka. A potem stopniowo trzeba od dziecka zacząć wymagać. Z kolei zmierzanie do partnerstwa – to kredyt zaufania i szacunek dla dziecka. To jest też kredyt zaufania i szacunku dla nas samych, dla naszych rodzicielskich dokonań i kompetencji. Mówimy sobie OK, zrobiłem, co tylko mogłem, już nie mam realnego wpływu na dziecko, więc sprawdźmy, jak to wszystko teraz działa, ufając, że wszystko będzie dobrze.

N.G.: Po czym można poznać szczęśliwe dziecko i szczęśliwych rodziców?

W.E.: – Nie sądzę, aby istniał jakiś ogólny wzorzec. Ludzie są różni i w bardzo różny sposób wyrażają swoje emocje. Najlepiej po błyszczących i pogodnych oczach. Albo po tym, że się często uśmiechają, że są rozluźnieni, że znajdują czas dla siebie, że się nie spieszą, że potrafią rozmawiać. Dziecko, które widzi takich rodziców, ma prawo sądzić, że są szczęśliwi, a tym samym ma większe szanse na własne szczęście.

N.G.: Czy poszukiwanie szczęścia to jest rzecz trudna? Czy to jest przyjemność, czy może praca?

W.E.: – Niedobrze jest nastawiać się w życiu na poszukiwanie szczęścia. Jeśli szukamy szczęścia w sobie, to też nie powinniśmy szukać go w taki sposób, jakbyśmy próbowali je odkopać. W tej sprawie obowiązuje zasada, która bardzo pomaga w życiu – droga jest celem. Jeśli tylko otworzymy oczy i uszy i odetchniemy głębiej, i staniemy się bardziej obecni w tym momencie naszego życia – to dotykamy szczęścia. Szczęście nie jest gdzieś ani kiedyś. Wystarczy się zatrzymać i otworzyć wszystkie zmysły i serce.

N.G.: Tu i teraz?

W.E.: – Tu i teraz.

Dziękujemy za rozmowę.

Najlepsze pomysły na Wielkanoc – wegańskie przepisy, stylowe dekoracje, ćwiczenia
 Kuchnia,

Najlepsze pomysły na Wielkanoc – wegańskie przepisy, stylowe dekoracje, ćwiczenia

2 kwietnia, 2020

Jak przygotować Święta Wielkanocne zdrowo, niebanalnie i stylowo? Podpowiadamy,  po jakie wielkanocne przepisy sięgnąć, gdzie szukać inspiracji na wielkanocne dekoracje i jak aktywnie wypoczywać. To wszystko sprawi, że tegoroczna Wielkanoc będzie wyjątkowa i niezapomniana. Wraz z nadejściem ciepłych wiosennych dni warto odświeżyć świąteczne tradycje – zatem do dzieła!

SPRÓBUJ WEGAŃSKICH PRZEPISÓW NA WIELKANOC

Oprawa kulinarna to bardzo ważny element każdych Świąt. W końcu możemy spotkać się z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi przy wspólnym stole. Warto wprowadzić kilka odświeżających zmian do świątecznego menu. W Wielkanoc królują oczywiście jajka, jednak nie musicie się ograniczać do tradycyjnych zwyczajów i receptur. 

 

Blogerka kulinarna Marta Dymek znana z jadlonomia.com, autorka książek kulinarnych, poleca wiele przepisów na wegańskie Święta

Z łatwością możecie wykonać bezjajeczną pastę, wegański majonez, a w pasztecie mięso zastąpić soczewicą czy batatami. Będzie równie pysznie, a przy okazji zdrowo i lekko. 

Jeśli jajko to dla Was nieodłączny symbol Wielkanocy, warto sięgnąć po proste, ale efektowne przepisy i techniki kulinarne. Jajko w koszulce będzie świetnie prezentować się na grillowanej brioszce czy grzance z razowego chleba, wystarczy zagotować wodę z octem, zamieszać, wrzucić rozbite jajko i gotować przez 3 minuty. 

Kolejna ciekawa odsłona to jajko po wiedeńsku – proste i eleganckie. Szklankę z grubego szkła włóżcie do garnka z wodą i gotujcie aż białko się zetnie. Będzie pysznie smakować z masłem z dodatkiem rzeżuchy (sami możecie ją wyhodować) i gruboziarnistą solą. 

Miłośnicy pasty jajecznej mogą spróbować podkręcić legendarne już danie odrobiną wasabi, czyli japońskiego chrzanu. Z łatwością do kupienia w sklepach z azjatycką żywnością. Jajo nie musi być nudne! Pamiętajcie tylko, aby na Wielkanocne śniadanie wybierać te od szczęśliwych i wybieganych kurek – to etyczny i świadomy gest.

STYLOWE DEKORACJE NA WIELKANOC 

Pyszne jedzenie zasługuje na wyjątkową oprawę. Stół Wielkanocny powinien też cieszyć swym wyglądem. Na tę specjalną okazję możecie sięgnąć po ręcznie robioną ceramikę od polskich projektantów. 

Marki takie jak Fenek, Trzask Ceramics czy Spiek Ceramiczny tworzą unikalne i efektowne naczynia, które będą modną ozdobą każdego domu. Jednocześnie wspieracie rodzime marki i design, więc wszystko układa się kwitnąco! 

Po inspiracje florystyczne warto udać się na Instagramowy profil @kwiatyimiut. Dwaj floryści z Poznania, autorzy książki O kwiatach, potrafią przemienić tradycyjne Wielkanocne kwiaty jak narcyzy i tulipany w spektakularne kompozycje. 

Jeśli szukacie pięknej oprawy dla bukietów i dekoracji wielkanocnych, wazony uznanej projektantki i graficzki Malwiny Konopackiej sprawią, że bazie i forsycja będą prezentować się  bardzo stylowo.

Wśród marek takich jak Lyngby Porcelain czy Kähler Design znajdziecie także zawieszki na wielkanocne kompozycje roślinne w postaci porcelanowych jajek czy zastawę na wielkanocny stół w skandynawskim stylu.

@kwiatyimiut - Instagram

wielkanocna aktywność – Świętujcie i ruszajcie się!

Czas wolny w trakcie Wielkanocy warto również spędzić aktywnie. Joga pomoże odzyskać Wam równowagę, wyciszyć się, a także jest doskonałym ćwiczeniem dla ciała. Po asanach filiżanka zielonej herbaty i upragniony zen osiągnięty. Jogę możecie ćwiczyć
w ogrodzie, na balkonie albo po prostu we własnym mieszkaniu, wystarczy mata albo ręcznik. Jeśli macie ochotę wybrać się na łono natury wykorzystajcie rowery, a samochód niech świętuje w garażu. Pamiętajcie o piciu dużej ilości płynów po wysiłku fizycznym. 

Można też eksperymentować ze zdrowymi koktajlami: zmiksujcie jarmuż, imbir, gruszkę oraz sproszkowany młody jęczmień to odnowa dla organizmu – w sam raz na wiosnę, gdy wszystko budzi się do życia.

Warto troszczyć się o siebie nie tylko od święta, ale w codziennym życiu nie zawsze jest na to czas, dlatego Wielkanoc niech będzie okazją, gdy zwolnimy tempo, zadbamy o zdrowie i wypoczynek, poeksperymentujemy w kuchni i upiększymy domową przestrzeń. Tradycja pozostanie żywa, więc nie bójcie się szukać nowatorskich rozwiązań. Niech Święta staną się takie jak Wy – inspirujące i barwne.


Autor: Iga Gręda

5 sposobów na wzmocnienie układu odpornościowego
 Porady,

5 sposobów na wzmocnienie układu odpornościowego

30 marca, 2020

Suplementy diety i dobry sen, właściwe jedzenie, ograniczenie prawie do minimum spożywania alkoholu – wszystko to pomoże naszemu ciału w walce z chorobami. Jak najskuteczniej wzmocnić układ odpornościowy?

To pytanie dotyczy obecnie wielu osób. Istnieje wiele sposobów na utrzymanie odporności i unikanie przyjmowania antybiotyków (pomagają tylko w zakażeniach bakteryjnych).

Zebraliśmy pięć skutecznych metod, które pomogą ciału w walce o zdrowie oraz wzmocnią odporność

Przeciwutleniacze w żywności

Witamina C zawsze będzie na szczycie listy pomocników w zapobieganiu przeziębieniom i chorobom wirusowym, ale przeciwutleniacze mogą również stanowić nieocenione wsparcie dla układu odpornościowego. Wraz z nimi umiera mniej komórek i pojawia się więcej białych krwinek (zwalczają infekcje), co jest kluczem do skutecznego ataku na szkodliwe bakterie.

Przeciwutleniacze odgrywają także kluczową rolę w naprawie uszkodzonego DNA i uruchamianiu procesów regeneracyjnych w organizmie. Jeśli wolne rodniki przyczyniają się do reakcji zapalnych w komórkach, wówczas przeciwutleniacze neutralizują je i zmniejszają stan zapalny.

Głównym źródłem przeciwutleniaczy jest jedzenie, dlatego zalecamy dodanie jagód, ciemnej czekolady, karczochów, kawy, fasoli, zielonej herbaty, jabłek, pomidorów, zielonych warzyw i tłustych ryb do listy zakupów.

Czosnek wzmacnia odporność

Znanym od wieków skutecznym lekiem na choroby, który ma wiele leczniczych właściwości, jest czosnek. Nic dziwnego, że od dawna uważany jest za superfood. Aktywny składnik czosnku – allicyna – ma właściwości antybakteryjne i pomaga zapobiegać chorobom i infekcjom. Allicyna zmniejsza stan zapalny, co oznacza, że pozwala układowi odpornościowemu działać tak skutecznie, jak to możliwe.

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Immunology Research pokazuje, że allicyna wpływa również bezpośrednio na wzrost liczby białych krwinek, a one, jak już wiemy, zwalczają wolne rodniki i szkodliwe bakterie. Zalecamy dodawanie czosnku podczas gotowania lub przyjmowanie go w postaci dodatków – witaminy, suplementy.

Zdrowe jelita

Ponad 70 procent immunocytów znajduje się na ściankach jelita, dlatego dobre zdrowie jelit jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Układ trawienny pozwala ciału pozbyć się toksyn zarówno własnych, jak i zewnętrznych.

 

Aby wszelkie toksyny szybko przenikały przez jelita, dodaj do diety więcej błonnika i pełnych ziaren. Błonnik pokarmowy ma jeszcze jedną ważną właściwość: bezpośrednio wpływa na odbudowę mikrobiomu jelitowego. Produkty bogate w błonnik: kasze, pieczywo ciemne, niełuskany ryż, warzywa (zwłaszcza strączkowe).

 

 

I nie zapomnij o wysokiej jakości prebiotykach i probiotykach w postaci suplementów diety.

446,00 
Porcelanowa bomboniera Bonbonniére o średnicy 10 cm. Szkatułka pięknie odbija...
356,00 
Szklana bomboniera Bonbonniére o średnicy 14 cm. Szkatułka pięknie odbija...
311,00 
Porcelanowa bomboniera Bonbonniére o średnicy 10 cm. Szkatułka pięknie odbija...

STAŁY RUCH W WALCE O ZWIĘKSZENIE ODPORNOŚCI

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Medicine & Science in Sports & Exercise wykazało, że regularne spacery w szybkim tempie zwiększają krążenie białych krwinek. Głównym zadaniem tych immunocytów jest niszczenie patogenów wywołujących choroby. Podobny pozytywny efekt można również osiągnąć poprzez regularny trening siłowy, ponieważ podwyższa się tętno i temperaturę ciała, a to kolejny ważny element sukcesu w polowaniu na bakterie. Artykuł ten jednak nie tylko zaleca, ale także ostrzega: po 75 minutach każdy trening o wysokiej intensywności powoduje przypływ hormonów, które mogą osłabić układ odpornościowy. Dlatego równowaga między niską a wysoką intensywnością jest kluczem do sukcesu.

ZDROWY SEN NOCNY W WALCE O ODPORNOŚĆ

Wiele wiadomo na temat korzystnych właściwości snu. Jednym z nich jest pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Badanie opublikowane w czasopiśmie Pflügers Archiv – European Journal of Physiology dowodzi, że zdrowy sen w połączeniu ze zrównoważonym systemem rytmu dobowego sprzyja wytwarzaniu cytokin przeciwzapalnych (cząsteczek wytwarzanych przez układ odpornościowy) i komórek zabójczych. Wzrasta zatem zdolność naszego organizmu do zwalczania infekcji.

Jak zmniejszać szanse zakażenia koronawirusem? Jak zwiększyć odporność na koronawirusa?
 Porady,

Jak zmniejszać szanse zakażenia koronawirusem? Jak zwiększyć odporność na koronawirusa?

22 marca, 2020

Świat bez wątpienia zwariował na punkcie koronawirusa, nie musi to jednak dotyczyć większości z nas. Wystarczy skupić się na kilku aspektach naszej codzienności i lepiej zadbać o siebie. Jak zwiększyć odporność? Na to pytanie większość szuka odpowiedzi. Zadaliśmy ekspertom pytanie – jak zwiększyć odporność na koronawirusa.

Walka z koronawirusem? Postaw na dietę

Mówi się powszechnie o braku szczepionki, czy skutecznych leków, a rzekome badania nad ich wynalezieniem mają ciągnąć się miesiącami. Choć słyszy się o epidemii, najważniejsze to zrezygnować z rozsiewania zbędnej paniki, ponieważ aż 90% zakażeń przebiega łagodnie, a kluczem do sukcesu jest nasz układ odpornościowy!

W trosce o system odpornościowy powinniśmy dodać do diety tak zwane pokarmy ostre, do których zaliczamy: chili, chrzan, cynamon, czosnek, imbir czy pieprz. Jak podkreśla ekspertka Tradycyjnej Medycyny ChińskiejPani Monika Dziemidowiczich spożywanie, szczególnie na surowo, pozytywnie wpływa na odnowę błon śluzowych układu oddechowego.

Odpowiednio przemyślana dieta obfita w witaminy A, C i E, bogate są w liczne antyoksydanty wzmocni naszą odporność. 

Najwięcej witaminy A znajduje się w marchwi, batatach, dyni, szpinaku, sałacie, melonie, czy czerwonej papryce, witaminy C w czerwonej papryce, pomarańczy, papai, brukselkach, szpinaku, czarnej porzeczce czy kiwi, zaś witaminy E w ziarnach słonecznika, migdałach, szpinaku, oleju słonecznikowym, jagodach, papryce czerwonej lub orzechach laskowych. Lekkostrawna, kolorowa sałatka, obiad bogaty w gotowane warzywa lub świeżo wyciskany sok nie tylko wzmocnią naszą odporność, ale przyczynią się również do utrzymania odpowiedniej masy ciała i wpłyną pozytywnie na poziomy cholesterolu i cukru.

Pani Agata Kuc – dietetyk z warszawskiej Pracowni Dietetycznej HEVA zaleca, aby do codziennej diety zawitały ponadto kiszonki oraz fermentowane produkty mleczne (niesłodzone), gdyż stanowią one źródło bakterii pomagających utrzymać równowagę flory bakteryjnej w jelitach oraz uszczelniają ściany nabłonka jelitowego co finalnie zapobiega przedostawaniu się szkodliwych substancji chorobotwórczych do krwiobiegu.

Dla zwolenników suplementów diety algi morskie w postaci chlorelli i spiruliny wpłyną pozytywnie na wzrost odporności organizmu. Algi morskie są przykładem „superfoods”, czyli produktów najbogatszych w antyoksydanty, minerały, witaminy oraz liczne rzadziej spotykane substancje prozdrowotne.

WALKA Z KORONAWIRUSEM? POSTAW NA SEN

Długość i jakość snu to kolejny szczególnie istotny aspekt wzmacniania odporności. Zaleca się spać zgodnie z cyklami snu w cichym i ciemnym pomieszczeniu. Cykl snu dzieli się na pięć faz, a obudzenie się w danej fazie będzie rzutowało na to czy obudzimy się pełni energii, czy też zaspani. Średnio jeden taki cykl trwa około 90 minut, dlatego najlepiej jest spać mniej więcej 6 lub 7.5 godziny. Dodać do tego należy czas potrzebny na zaśnięcie.

Wzmacnianie odporności - aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to kolejny element, który powinien stać się naszą rutyną jeżeli chcemy zwiększyć odporność. 

Regularne spacery w ulubionej okolicy, jazda na rowerze lub rolkach, jogging – możliwości jest wiele więcej. Grunt to unikać skupisk ludzi. 

Wystarczy wybrać jedną z nich i poświęcić jej przynajmniej 30 minut dziennie. Regularność szybko objawi się wzrostem odporności i poprawą nastroju.

Skąd bierze się koronawirus?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że jeśli zarażona osoba kaszle lub kicha, pozostawia ona w powietrzu drobne cząsteczki śliny. Ludzie będący blisko takiej osoby narażają własny układ oddechowy. Jeśli taka osoba kichała czy kaszlała np. w autobusie, sama styczność z obecnymi tam nawierzchniami może spowodować infekcję, dlatego właśnie zaleca się szczególnie dokładne mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami o osłabionej kondycji zdrowotnej.

Skąd wziął się koronawirus?

Ludzkie koronawirusy to rodzina wirusów, na temat których pierwsze wzmianki sięgają lat 60. XX wieku. W tamtych czasach udało się odizolować i zbadać dwa patogeny (ciało obce wywołujące chorobę) koronawirusów, jednak nie wzbudziły one dalszego zainteresowania badaczy, ponieważ powodowały jedynie łagodne, samoistnie ustępujące przeziębienie.
Historia zmieniła bieg w listopadzie 2002 roku, kiedy to w chińskiej prowincji Guangdong odnotowano pierwsze zakażenie nowym gatunkiem ludzkiego koronawirusa, który w niektórych przypadkach powodował znacznie cięższe choroby, głównie układu oddechowego. Taki bieg wydarzeń zachęcił naukowców do rozpoczęcia intensywnych badań. Ustalono, że w klimacie umiarkowanym ludzkie koronawirusy pojawiają się zimą i wczesną wiosną, a ponadto i co najważniejsze, dowiedziono, że zakażenie koronawirusem zdrowych ludzi w sile wieku zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji.


Autor: Mateusz Kmita

5 powodów, dla których warto pić wodę z cytryną
 Porady,

5 powodów, dla których warto pić wodę z cytryną

6 marca, 2020

Instagram/ @alchemyfacebar

Woda z cytryną to przepis na piękno i zdrowie. Sama Miranda Kerr, top modelka i właścicielka naturalnej linii kosmetyków Kora, przyznaje, że od szklanki wody z cytryną rozpoczyna swój poranny rytuał. Redakcja Inspirander prezentuje 5 korzyści płynących z picia wody z cytryną, a Ty śmiało korzystaj z tego bogactwa natury i ciesz się jego smakiem. Na zdrowie! 

5 powodów, dla których warto pić wodę z cytryną:

Woda z cytryną pobudza lepiej niż kawa

Woda z cytryną to świetna alternatywa, dla tych którzy nie tolerują kofeiny lub pragną ograniczyć spożywanie kawy. Działa niczym zastrzyk energii, dlatego najlepiej ją pić z rana, na czczo, pół godziny przed śniadaniem. Sok z cytryny rozjaśnia umysł, poprawia pamięć oraz koncentrację, co jest szczególnie istotne w przypadku osób uczących się bądź pracujących umysłowo.

Woda z cytryną wspomaga trawienie

Sok z cytryny przyspiesza wydzielanie żółci, dzięki czemu tłuszcz z pożywienia jest szybciej trawiony i pomaga w walce ze wzdęciami, zgagą i niestrawnością żołądka. Wystarczy regularne picie szklanki wody z cytryną, aby zapomnieć o problemach z wypróżnianiem.

Woda z cytryną oczyszcza organizm z toksyn

Woda z cytryną wykazuje działanie odtruwające. Sok z cytryny pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz zaległych resztek pokarmu. Wystarczy pić szklankę napoju dziennie, by odczuć jego zbawienny wpływ na zdrowie. Dla tych, którzy pragną urozmaicić swoje poranne menu polecamy wodę z cytryną z  dodatkiem pieprzu cayenne oraz odrobiną osłodzonego syropu klonowego, opcjonalnie łyżeczką miodu. Zamiast cytryny wypróbuj limonkę, która jest witaminową bombą!

Woda z cytryną pomaga zachować młodzieńczy wygląd

Woda z cytryną to skarbnica antyoksydantów, które wykazują działanie przeciwstarzeniowe oraz działają niczym naturalna kosmetyczka. Ten cudotwórczy napój pomaga w redukcji zmarszczek, wyprysków oraz pajączków, z którymi borykają się wszystkie osoby o cerze naczynkowej. Witamina C zawarta w cytrynie rozjaśnia skórę, nadaje jej promienny blask i niweluje cienie pod oczami.

Woda z cytryną sprzyja odchudzaniu

Sok z cytryny jest bogaty w błonnik pektynowy, który zapobiega niestrawności, a także spowalnia wchłanianie cukru ze spożywanego pokarmu. Efekt? Na dłużej pozostaniesz syta po posiłku i zapomnisz o słodkich przekąskach. Ten wspaniały napój zmniejsza wydzielanie insuliny. Jest polecany osobom uprawiającym sport. Nie dość, że zawiera mało kalorii, to przyspiesza metabolizm oraz usuwa nadmiar cholesterolu. Pij wodę z cytryną i patrz jak tracisz zbędne kilogramy!

Opracowanie: Ilona Jaworska

Sprawdź też:

Co je modelka na śniadanie?
3 proste sposoby na utrzymanie wakacyjnej sylwetki
Co jedzą na lunch blogerki modowe?

3 kroki do stworzenia wnętrza w stylu Glamour
 Design,

3 kroki do stworzenia wnętrza w stylu Glamour

6 marca, 2020

Blask szlachetnych metali, elegancja, luksus futer i zwierzęcych printów, przepych, splendor, wizualne bogactwo. Chcesz przenieść wnętrze ze złotej fabryki marzeń wprost do swojego mieszkania? Podpowiadamy jak nie przesadzić i nie zamienić hollywood w babciny bazarek. W kilku prostych krokach wyczarować eleganckie cztery kąty w stylu glamour.

Magia dodatków glamour

 

Siła glamour tkwi w szczegółach. Kluczowe w tworzeniu eleganckiej przestrzeni będą dodatki. Złote zdobienia na naczyniach, kryształowe żyrandole, czy oprawione w metaliczne i błyszczące diamentami fotografie wypełnią wnętrze ponadczasowym szykiem, nadając mu luksusowy charakter. Perskie dywany i futra ocieplą mieszkanie, równoważąc surowość metalu, świecidełek i kamienia. 

Baza pod luksus

Mocny charakter złoceń i ciężar kamienia trzeba uspokoić odpowiednim tłem. Warto pamiętać, że kolor ścian ma stanowić wyłącznie bazę dla całej masy dodatków, które zbudują błyszczącą, ociekająca luksusem atmosferę wnętrza. Wszystkie krzykliwe i zbyt mocne kolory nadadzą mieszkaniu kiczowaty wygląd. Aby uwydatnić szyk mocnych zdobień trzeba postawić na szarości, czernie, lub świeże, rozjaśniające pokój jasne odcienie beżu i złamanej bieli.

Czar różnorodności

 

W stylu glamour nie ma sztywnych zasad – wszystko co modne, piękne i luksusowe na pewno ze sobą zagra

 

Trochę jak w krainie czarów możemy zestawiać ze sobą różne faktury, materiały czy kolory. Jednak jak zawsze warto zachować pewną konsekwencję decyzji, bo różne, ale kompatybilne. Warto więc nie przesadzać z kolorem i mocą odcieni, wybierać barwy dopełniające się lub ciekawe ze sobą kontrastujące. Bardziej sprawdzą się z pewnością pastelowe kolory, oraz  czernie, butelkowe zielenie, ciemne głębokie fiolety i bordo.

Wybierając meble zerwij z tradycyjnym podejściem. Plastikowe krzesła, klasyk współczesnego designu Philippe Starcka bez obaw możesz połączyć z ciężkim, barokowo zdobionym drewnianym stołem. 

Aksamitna sofa wprost z pałacu  Marii Antoniny niech stanie przy minimalistycznej metalowej lampie rodem z lat 60.  A złoconą toaletkę obstaw pięknymi flakonami perfum i minimalistycznymi szklanymi słoiczkami najlepszych kosmetyków.

Gdzie znajdziesz inspiracje?  Salon „Archidzeło”  pozwoli  Ci na gwiazdorskie zakupy w sercu Warszawy. Gustowny wystrój, aromat egzotycznych świec i ciekawe dodatki podsuną Ci pomysły na osobistą interpretację glamour.

Salon „Archidzieło” jest wyłącznym przedstawicielem: Roberto Cavalli Home Interiors, Gianfranco Ferré Home, Bellavista Collection, Kate Spade i Aerin. Jako jedyni w Polsce oferują także luksusowe produkty marek takich jak: Ralph Lauren Home, Baker Furniture, Hickory Chair, Henredon, Drexel Heritage czy Longhi.

Więcej Inspiracji znajdziesz w naszej galerii.

{images}


OPRACOWANIE: Olga Pepłońska

EKSKLUZYWNY HOTEL GRACE SANTORINI
 Inspirander poleca,

EKSKLUZYWNY HOTEL GRACE SANTORINI

6 marca, 2020

GRACE SANTORINI – SZYKOWNE SPANIE

Bez względu na to, ile obejrzało się zdjęć tej niesamowitej wyspy, nic nie zastąpi autentucznych emocji przeżywanych podczas pobytu w tym hotelu. 

Czy Santorini jest najczęściej fotografowanym miejscem na świecie? Z pewnością może się poszczycić tym, że jest najpopularniejszym miejscem wśród wysp Cyklad. Bardziej dostępna niż Paros, bardziej widowiskowa niż Mykonos, jej urocze, brukowane uliczki i kultowa niebiesko-biała barwa przyciągają tłumy sezon po sezonie, poszukiwaczy idealnego miejsca na selfi lub fotografie zachodzącego słońca. Ale nawet poza tymi niesamowicie pięknymi, nigdy nie nudzącymi sie widokami, popularność Santorini jest więcej niż uzasadniona – legendarna historia, malownicze szlaki turystyczne i pyszne miejscowe jedzenie oraz wino sprawiają, że wakacje tutaj dostarczają o niebo wiecej emocji niż jakakolwiek fotografia.

Aby uniknąć największej fali turystów, przyjedź w październiku, na zakończenie sezonu, i odwiedź Imeroviglie, znajdujące się w zacisznym zakątku miasta portowego Fira. To tutaj znajduje się Grace Santorini, butikowy hotel położony na klifie, doskonale wkomponowany w klimat wyspy. Hotel o białych ścianach, a jednocześnie wyróżniający się pod każdym względem, od profesjonalnej i dyskretnej obsługi i wielokrotnie nagradzanej restauracji, po wspaniały basen bez krawędzi. Bardzo ważny jest tutaj „osobisty kontakt”: usługa „Bespoke by Grace” pozwala na zorganizowanie wszystkiego czego goście zapragną, począwszy od harmonogramu zajęć i szampana, na ich przybycie, do zapachu dyfuzora i rodzaju poduszki (z menu siedmiu opcji). I chociaż studio fitness i bezpłatne zajęcia z jogi pozwalają zrelaksować się i oderwać się na chwilę od otaczającej rzeczywistości, gwarantuję, że nie będzie to na długo – te zachody słońca nie muszą się same reklamować. Zapragniesz ich widoku.

NIEBIESKIE ZAMYŚLONE NIEBO

Luksusowe hotelowe apartamenty wyposażone są w mały basen i taras słoneczny

ATRAKCJE

DRINKI

Gdy słońce zanurza się w kalderę, część wyspy o nazwie Fira pokrywasię na wiele godzin niebem jak z akwareli. Urok zachodów slońca na Santorini jest niepodważalny. Każdego dnia, przed zachodem słońca, turyści i mieszkańcy wyruszają w poszukiwaniu najlepszego miejsca widokowego, co oznacza, że ​​bary w Firze często sa zajęte, zaś tabliczki z napisem „rezerwacja”  są wszechobecne. Warto udać się na taras gdzie jest popularny bar serwujący szampana – 363 Grace. Zbudowany na 363 metrach nad poziomem morza, z widokiem na słynną skałę wyspy Skaros, jest idealnym miejscem na koktajl przed kolacją oraz wyjątkowe przekąski z menu barowego.

NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA

Hotel zapewnia możliwość zorganizowania dowolnej liczby atrakcji dla gości, od prywatnych helikopterów po zwiedzanie kaldery, jazdę konną, sporty wodne i wycieczki do archeologicznych ruin Akrotiri. Jeśli przebywasz tylko kilka dni, Santorini Wine Tour jest doskonalą okazją do tego, aby zwiedzić wyspę. Warto pojechać do nagradzanych winiarni i unikalnych winnic.Dowiesz się, jak wulkaniczne terroir wyspy wpływa na produkcję i smak winogron, i spróbujesz najlepszych win, jakie mają do zaoferowania Santorini i Grecja.

OBIAD

Konsekwentnie określane jako jedno z najlepszych miejsc na posilek na całej wyspie, restauracja Grace’s Santoro to lśniąca biała świątynia, w której panują lokalne produkty. Od morskiej moussaki do gyozy z fasoli fava, greckie klasyki są prezentowane i zachwalane z charakterystycznym akcentem przez szefa kuchni Spyrosa Agiousa, który wcześniej uczył się u Michel Roux Jr. w Le Gavroche i Gordon Ramsay u Claridge’s. Śniadania są tutaj wyśmienite (po degustacji swieżo przygotowanego chleba i ciasta w koszyku, warto zdecydować się na menu skladajace się z 5 dań lub po prostu wybrać dania z karty); usiądź przy zacisznym, przypominającym grotę stole przy basenie i rozgość się na dlużej.

STOŁY WIELKICH KUCHARZY 

Znakomita restauracja Santoro jest prowadzona przez absolwenta Le Gavroche Spyrosa Agiousa


OPRACOWANIE: Monika Żukiewicz

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

EKSKLUZYWNY HOTEL W LONDYNIE

7 filmów dokumentalnych o silnych kobietach
 Inspirander poleca,

7 filmów dokumentalnych o silnych kobietach

6 marca, 2020

Obejrzyj opowieści o wyjątkowych kobietach, które na zawsze zapisały się w historii. Ich dobroć i niesamowite osiągnięcia będą pamiętane przez lata.

Plaże Agnes (2008)

Reżyserka Agnès Varda przedstawia swoje życie w poruszającym dokumencie. Zabiera nas w podróż, szukając odpowiedzi na pytania o pamięć, wspomnienia, jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby, jak radzić sobie ze starością.  Autobiografia to porywająca opowieść, nakręcona z charakterystycznym dla Agnes liryzmem.

 

Pina (2011)

Film muzyczny, w reżyserii Wima Wendersa jest wyrazem hołdu dla niemieckiej tancerki i choreografki Piny Bausch. Obraz został stworzony w technice 3D, potęgującej niesamowite przeżycia. Narracja przedstawia życie wielkiej artystki oraz jej osobistą i niepowtarzalną wizję tańca i sztuki.

 

Tig (2015)

Podczas występu w 2012 roku Tig Notaro ogłosiła swoją chorobę. Przez kolejne miesiące artystka starała się szukać radości i śmiechu, mimo druzgocącej diagnozy i świadomości zbliżającej się śmierci.

 

Janis (2015)

Film dokumentalny, opowiadający historię jednej z najbardziej rozpoznawalnych artystek. Reżyserka Amy Berg przedstawia trudną ścieżkę życiową Janis Joplin – ikony sceny muzycznej, która nadal pozostaje inspiracją dla wielu kobiet.

 

Maya Angelou: And Still I Rise (2016)

Maya jest jedną z najważniejszych postaci walczących o prawa obywatelskie dla czarnoskórej ludności w USA. Pisarka, działaczka, autorka międzynarodowego bestsellera „I know why the caged bird sinus”, wspaniała aktorka i piosenkarka. Film dokumentalny, wykorzystując mniej znane filmy i materiały, takie jak wywiady i zdjęcia, przedstawia portret i życie niezwykłej kobiety, która może być przykładem dla każdej z nas.

 

Jane (2017)

Niezwykła opowieść o jednej z badaczek National Geographic, która poświęciła swoje życie na badania szympansów w tanzańskim Parku Narodowym Gombe. Dzięki jej odkryciom z lat 60-tych XX wieku nauka zyskała zupełnie nowy obraz natury. To wzór do naśladowania dla wielu początkujących i ambitnych badaczek.

 

Jane Fonda w pięciu odsłonach (2018)

Utalentowana, przebojowa amerykańska aktorka Jane Fonda – na podstawie jej życia można napisać kilka filmowych scenariuszy. W tym pięcioczęściowym dokumencie przedstawiona została historia kobiety, na której życie ogromny wpływ mieli mężczyźni. To opowieść o  konfrontacji z własnymi lękami, walce o przyszłość i marzenia.

 

Szukasz ciekawych propozycji filmowych? Zobacz też:

Top lista filmów o modzie i z modą w tle

5 kobiecych filmów, które musisz zobaczyć! 

 „Filmy, które zmieniły moje życie” – Marta Bijan poleca swoje ulubione filmy

 

 

5 dokumentów o modzie, które trzeba zobaczyć
 Kultura,

5 dokumentów o modzie, które trzeba zobaczyć

6 marca, 2020

Świat mody ma wiele twarzy. Z jednej strony pełen jest przepychu, blasku, pięknych i bogatych ludzi. Z drugiej, rządzi się brutalnymi prawami, gdzie nie brak cięzkiej pracy i trudnych momentów. Jedno jest pewno –od wielu lat kusi wielu swoim czarem. Specjalnie dla Was przedstawiamy listę 5 dokumentów o modzie, po obejrzeniu których możecie zmienić swoje wyobrażenia o tej specyficznej branży.

„Annie Leibovitz:  Życie w obiektywie” (2006)
Film pozwala zajrzeć nam w codzienne życie jednej z najsłynniejszych modowych fotografek naszych czasów – Annie Leibovitz. O tym, jak pracuje, mieszka opowiadają postacie, które spotykały się z Leibovitz wielokrotnie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym, wśród nich m.in.  Tina Brown, Hillary Clinton, Mick Jagger, Yoko Ono, Keith Richards, Arnold Schwarzenegger i Patti Smith.
 

„Lagerfeld od podszewki” (2007)

Wydawać by się mogło, że świat wie wszystko o Karlu Lagerfeldzie. Tak naprawdę jeden z najbardziej wpływowych projektantów mody na świecie ma wiele tajemnic, o których nie mieliśmy pojęcia! Rodolphe Marconi, w dokumencie z 2007 roku, nakręcił ponad 150 godzin życia prywatnego projektanta. Dzięki tej wnikliwej obserwacji widz może choć trochę zagłębić się w świat tej intrygującej postaci.

„Mademoiselle C” (2013)

Film biograficzny w reżyserii Fabien Constant. „Mademoiselle C” opowiada historię ikony w świecie mody – Carine Roitfeld. Obraz skupia się głównie na wypowiedziach wielkich postaci ze świata fashion, wśród nich Anna Wintour, czy Donatella Versace. Dodakowo, widz ma niepowtarzalną okazję posłuchać Oprócz kalejdoskopie mody strzelanie i plotek w publiczność ma niepowtarzalną okazję wysłuchać  „Moscow Nights” w wykonaniu samej Carine!

„Rozrzućcie moje prochy nad Bergdorf Goodman” (2013)
Dokument opowiada historię sukcesu legendarnego domu towarowego Bergdorf Goodman. Tytuł nawiązuje do słów, które miała wypowiedzieć  najsłynniejsza nowojorska stylistka i pierwsza na świecie personal shopperka, Betty Halbreich. Wśród postaci, które zobaczymy na ekranie:  Tom Ford, Vera Wang, Diane von Furstenberg, Giorgio Armani, Michael Kors.
 

„Dior i ja” (2015)

Kiedy w 2012 roku belgijski projektant Raf Simons przejął stanowisko dyrektora kreatywnego domu mody Dior, miał zaledwie osiem tygodni, aby przygotować nową kolekcję mody damskiej. W dokumencie „Dior i ja” zobaczycie narodziny idei, ciężką pracę, podniecenie i triumf – czyli wszystko to, co składa się na życie tego znakomitego projektanta.

Sprawdź też:

5 najlepszych filmów o modelkach!
Penelope Cruz jako Donatella Versace w nowym serialu
Co je modelka na śniadanie?