Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / Wystawa Fridy Kahlo w Poznaniu

Wystawa Fridy Kahlo w Poznaniu
 Kultura,

Wystawa Fridy Kahlo w Poznaniu

28 września, 2017

Już od 28 września w Poznaniu obejrzysz pasjonującą wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera”! W tle rewolucja meksykańska, komunizm, namiętna miłość oraz ludowe motywy. Sama Kahlo to nie tylko utalentowana malarka, podziwiana przez samego Picassa, ale również ikona popkultury i feminizmu.

Miejsce Wystawy

Wystawa mieści się w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu przy ulicy. Św. Marcina 80/82. W Sali Wystaw możesz zobaczyć dzieła Fridy Kahlo i Diega Rivery, z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelman z Meksyku. W Centrum Kultury Zamek czeka na Ciebie aż 40 obrazów, w tym ikonicznych dzieł m.in. „Autoportret z naszyjnikiem” oraz „Portret Diega Rivery”. Znajdziesz tu również wyjątkowe fotografie artystki, autorstwa Nickolasa Muraya. W Zachodnim Skrzydle Zamku, odkryjesz osobiste i sekretne  zdjęcia malarki, zrobione przez jej najlepszą przyjaciółkę Bernice. Dzięki niezwykłej relacji łączącej obydwie kobiety, Bernice uchwyciła Fridę bez sztucznego pozowania oraz wymuszonej gestykulacji. Wystawa to barwna podróż do Meksyku oczami Fridy, a także wędrówka przez osobiste życie Kahlo, pełne bólu i niespełnionych oczekiwań.

5 faktów z życia Fridy Kahlo, których jeszcze nie znacie:

Egzotyczny styl Fridy Kahlo doceniono w amerykańskim Voque

Instagram/ @fridakahlo

Frida Kahlo pojawiła się na okładce biblii mody – amerykańskiego „Voque’a”. Jej egzotyczny i barwny styl, pełen ludowych motywów uwodził znawców mody. Nieco później, sama Claudia Shiffer pozowała do sesji zdjęciowej, zainspirowanej wizerunkiem Fridy, a fotografował ją nie kto inny, jak Karl Lagerfeld! Charakterystyczne zrośnięte brwi oraz długie, kolorowe spódnice, maksi biżuteria i wianek na włosach stały się inspiracją dla projektanta Johna Paula Gaultiera.

Frida Kahlo miała awersję do Paryża

Frida nie przepadała za Paryżem, który nazywała miastem dekadentów. Francuzi przeciwnie – kochali malarkę za jej egzotyczny, barwny styl, talent i nieposkromiony charakter. O podziwie Kahlo świadczy kolekcja słynnej projektantki mody, Schiaparelli, która zaprojektowała suknię z meksykańskimi ludowymi motywami.

Frida Kahlo mieszkała w domu połączonym pomostem z rezydencją Diega

Instagram/ @fridakahlo

Frida z Diegiem mieszkali w dwóch domach połączonych pomostem. Część różowa należała do jej męża, a ona rezydowała w niebieskim segmencie. Tak zaprojektowany dom pozwalał artystom na większą prywatność, niezależność i mniej kłótni. Obydwoje byli wybuchowi i temperamentni.

Frida Kahlo odcinała się od surrealizmu, z którym ją identyfikowano

Dzieł Fridy nie da się zaszufladkować do jednej kategorii. Jej malarstwo mieści się na pograniczu magicznego realizmu i surrealizmu. Słynny obraz artystki „Co mi dała woda” został skomentowany przez francuskiego krytyka sztuki Bretona, jako przejaw surrealizmu. Ta łatka już na zawsze przylgnęła do Fridy, mimo, że ona sama stanowczo odcinała się od tego nurtu.

Frida Kahlo ścięła włosy na znak manifestu po rozwodzie z Diego

Mówi się, że gdy kobieta obcina włosy po rozstaniu z chłopakiem, to znak, że rozpoczyna nowe życie. Coś w tym jest! Kiedy Frida dowiedziała się o romansie Diega z jej siostrą, wzięła rozwód i obcięła włosy na krótko. Kahlo manifestowała siłę, stała się ikoną feminizmu, popkultury i słynną femme fatale. Udowadniła, że kobieta może nosić męskie garnitury i fryzurę na chłopaka.


Opracowanie: Ilona Jaworska

Sprawdź też:

Najlepsze jesienne koncerty w Warszawie

Dlaczego warto uprawiać jogę jesienią?

Inne Artykuły: