Inspirander

Strona główna / Styl życia / Inspirander poleca / Wystawa biżuterii największych twórców sztuki współczesnej

Wystawa biżuterii największych twórców sztuki współczesnej
 Inspirander poleca,

Wystawa biżuterii największych twórców sztuki współczesnej

11 kwietnia, 2018

Od 7 marca do 8 lipca w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu zostanie otwarta wystawa biżuterii najznamienitszych postaci z historii sztuki współczesnej. W jednym ze skrzydeł Luwru do lipca będziemy mogli podziwiać dzieła ze szlachetnych kruszców, wprost z warsztatu Salvadora Dali, Jeffa Koonsa czy Louise’a Bourgeois.

Biżuteria to nie tylko modny dodatek, jak udowadniają kuratorzy wystawy “From Calder to Koons, the Artist as Jeweller”. Paryskie muzeum zgromadziło 258 dzieł sztuki stworzonych przez 150 artystów z różnych krajów. Fantastyczne świecidełka, z  imponującej kolekcji paryskiego muzeum, zostaną zaprezentowane na tle całokształtu twórczości wybranych artystów.

{images}

Zobaczymy kunsztowne miniaturowe, rzeźby Jeffa Koonsa, obfite w typowe dla twórcy obłe formy, których design jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Nie zabraknie galerii zegarów, łyżek i topniejących serów spod ręki mistrza surrealizmu, Salvadora Dali czy abstrakcyjnych, geometrycznych figur Caldera ze szlachetnego metalu.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: MODNY WEEKEND W PARYŻU!

Jak wyjaśniają twórcy, celem wystawy jest udowodnienie, że biżuteria – to także sztuka, a nie tylko przedmiot do noszenia, nie tylko dodatek do ubrania. W większości przypadków wybrani artyści projektowali unikatowe ozdoby dla ukochanych kobiet, czy dla bliskich przyjaciół, jednak zawsze w miniaturowych dziełach odzwierciedlali swój niepowtarzalny styl. Każdy z eksponatów jest niezwykle osobistą rzeźbą, wizytówką artysty, bez zastanowienia zgadujemy kim jest autor.

Na wiosennej wystawie będzie można z zupełnie innej, świeżej perspektywy spojrzeć na dzieła Picassa, Dalego i wielu innych światowej sławy wizjonerów. Poznać na nowo sztukę współczesną z bliska, niemal namacalnie obcować z abstrakcjonizmem, surrealizmem, kubizmem w wersji użytkowej. Wystawa będzie otwarta do 8 lipca.


Opracowanie: Maja Nowakowska

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: MODNY WEEKEND W PARYŻU!

Inne Artykuły: