Inspirander

Strona główna / Styl życia / Inspirander poleca / WYSPA HOLBOX, YUCATAN, MEXICO

WYSPA HOLBOX, YUCATAN, MEXICO
 Inspirander poleca,

WYSPA HOLBOX, YUCATAN, MEXICO

12 listopada, 2018

Inspirander poleca: Hotel CasSandra

Na północ od popluarnych plaż w Tulum i Cancun kryje się ta urocza wyspa, maleńki meksykański klejnot. Życie tutaj toczy się wlasnym rytmem. 

Urokliwa wyspa Isla Holbox znajduje się dwie godziny jazdy samochodem z intensywnego i zatłoczonego Cancun. Można tu dotrzeć tylko łodzią z portu Chiquia, który jest na stalym lądzie. Isla żyje rytmem praw natury. Latem pelikany przemierzają tysiące kilometrów aby osiąść na tych dziewiczych białych piaskach, zaś rekiny wielorybie wędrują wzdluż brzegów wyspy podczas swoich corocznych tras migracyjnych. Zimą (średnia temperatura spada poniżej 26° C od listopada do kwietnia), fale i wiatry przyciągają rzeszę kitesurferów z całego świata, zaś flamingi gromadzą się w lagunach tworząc różowe gromady. Samochody są zakazane na pokrytych piaskiem ulicach tej maleńkiej wyspy; tylko rowery i wózki rzeźbią tory między miastem a plażą. Dni mijają leniwie, począwszy od wschodów słońca, a kończąc na tequiliach w małych plażowych barach, rozsianych wzdłuż brzegu. 

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ

Hotel CasSandra urządzony w rustykalnym stylu sprzyja odpoczynkowi

Od 2003 roku artystka kubańska Sandra Perez prowadzi swój pensjonat CasaSandra, dbając o zachowanie naturalnego środowiska tego małego raju na ziemi. Pamięta o recyklingu wody oraz przestrzega przepisy, na przykład takie, że żaden budynek nie jest wyższy niż 12 metrów, tzn. jest niższy od najwyższej palmy. 

18-pokojowy hotel znajduje się w centralnej części plaży (każdy pokój jest w widokiem na morze), niedaleko głównego placu. Właścicielce zależy na dobrej atmosferze, dba o to, żeby przede wszystkim było to miejsce gdzie się odpoczywa, gdzie goście mogą czuć się dobrze i intymnie. Dekoruje przestrzeń barwnymi dziełami sztuki, tworzonymi przez swoich przyjaciół oraz zaprasza muzyków na weekendowe imprezy kubańskie. Pensjonat jest udekorowany meblami wykonanymi przez miejscowych rzemieślników. Są tutaj meble z rzeźbione ręcznie, hamaki z naturalnych tkanin i materialów. Wszystko jest stylowe, rustykalne i klimatyczne. Sandra organizuje bezpłatną jogę i pilates na plaży, udostępnia rowery i wózki golfowe, ponadto organizuje seanse filmowe w kinie na świeżym powietrzu, w piątkowe wieczory. W swojej restauracji, Ser Esencia, nadzorowanej przez szefa kuchni Alonso Sosa, oferuje świeże ceviche i linguine z homarem, zaś w barze na plaży, idelanym miejscu aby podziwiać zachód słońca, wyjątkową caipirinhę. 

GDZIE JEŚĆ: TAPAS OASIS 

Restauracja Boho-chic Luuma oferuje szeroki wybór przekąsek i rozmaitych napojów

ZROB TO KONIECZNIE

Wypożycz kajak i popłyń do rezerwatu Yum Balam, gdzie aligatory pojawiają się wśród namorzynów i rybich orłów.

DRINKI

Oświetlona wyłącznie świeczkami, Luuma to miejsce, które należy odwiedzić, chociażby ze względu na jej romantyczny klimat, muzykę na żywo, koktajle mezcal i tapas. Av Damero 310, Holbox

OBIAD

Tiny Rosa Mexicano, z zaledwie ośmioma stolikami, słynie z podawanych tutaj wyjątkowych dań, takich jak kokosowe krewetki i ośmiornica z czarną fasolą. Calle Tiburón Ballena, Holbox

INSPIRANDER POLECA

Warto zwiedzić ruiny Ek ‘Balam na stałym lądzie, miejscu o wiele rzadziej odwiedzanym niż Chichen Itza – serce starożytnego królestwa Majów, całkowicie pochłoniętym przez dżunglę, a dopiero odkrytym w latach 80-tych. Warto także udać się do miasta Valladolid na zakupy i odpoczynek, odwiedzić ekskluzywną perfumerię Coqui Coqui i kupić rosa secas, zapach zainspirowany przez Yucatan i Tequileria Poncho Villa, doskonale odzwierciedlający klimat tego miejsca.

“Ruiny Balam” w sercu dżungli


OPRACOWANIE: Monika Żukiewicz

 

 

 

Inne Artykuły: