Inspirander

Strona główna / Styl życia / Wypróbuj uniwersalne środki czystości

Wypróbuj uniwersalne środki czystości
 Styl życia

Wypróbuj uniwersalne środki czystości

16 lipca, 2009

Wszystkie produkty do czyszczenia zabrudzonych powierzchni są tak samo dobre, prawda? Otóż nie! Używanie nieodpowiednich środków i sprzętu może narobić dużo więcej szkód, niż pożytku".

Zawsze czytaj etykiety, by nabrać pewności, iż dany środek nadaje się do powierzchni, którą masz zamiar wyczyścić za jego pomocą.  Zanim jednak dokonasz zakupu wypatrzonego środka czystości, radzimy wypróbować znaną wszystkim i stosowaną w wielu domach mieszankę wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. To najbardziej uniwersalny środek nadający się niemal do wszystkiego!

Kolejnym niezastąpionym środkiem czystości często stosowanym przez nasze babcie jest nierozcieńczony sok z cytryny. Wspaniale usuwa plamy z powierzchni i blatów kuchennych. A przy tym na pewno je nie niszczy. Sok z cytryny idealnie usunie również przebarwienia na twoich dłoniach – po obieraniu i ucieraniu marchwi, buraczków i młodych ziemniaków.

Idealnie czyści powierzchnie również płyn do mycia szyb. Używaj go do usuwania smug i odcisków palców z  szyb, powierzchni ze stali nierdzewnej, blatów i pomalowanych ścian.

Jak czyścić…

Drewniane podłogi.  Do codziennej pielęgnacji używaj antystatycznych ściereczek typu „swiffer", które dobrze usuwają kurz, włosy i malutkie zabrudzenia. Pamiętaj, aby po czyszczeniu podłogi na mokro,  zawsze usunąć z powierzchnie nadmiar wody suchą, miękką ścierką.

Fugi i wypełnienia. Wszędzie, gdzie są kafle lub płytki, wypełnienia między nimi stanowi porowaty materiał, na którym widoczne są plamy i brud. Aby je wyczyścić, rozpuść ¾ szklanki wybielacza w ok 4 litrach wody i wyczyść je małą szczoteczką.

Okna. Oto sztuczka naszych babć: do czyszczenia szyb używaj czarno – białych gazet. Do spryskiwacza do kwiatów wlej pół litra wody z dodatkiem czterech łyżek octu i odrobiny soku z cytryny. Twoje okna będą czyste  jak nigdy i wolne od smug.

Blaty kuchenne.  Jeśli masz drewniany blat, przecieraj go szmatką nasączoną olejem mineralnym- nie będzie wysychał. Blaty z pyty lub kamienne powinny być czyszczone wodą z płynem do mycia naczyń.  Najbardziej uporczywe plamy usuniesz za pomocą soku z cytryny.

Wanny i ubikacje.  Najlepiej jest czyścić łazienkę tuż po kąpieli, gdyż para  „uwalnia" brud, który najłatwiej wówczas usunąć. Wanny mogą być z różnych materiałów. W zalezności od tego warto zawsze stosować się do poleceń producenta. Nie stosuj proszków do szorowania. Ichczęste używanie powoduje, ze wanna staje się szara i matowa.

Zlewy metalowe i armatura.  Czyść je używając pasty z sody oczyszczonej i wody, następnie przetrzyj szmatką nasączona oliwką dla dzieci, by uzyskać ładny połysk. Kamień i nalot z mydła usuniesz z łatwością, jeśli użyjesz do tego soku z cytryny (może być również koncentrat).

Zobacz też:

 

 

Inne Artykuły: