Woda upiększa
15 lipca, 2009Dlaczego woda, ta bezbarwna, niemal pozbawiona smaku, kalorii, wartości energetycznych i soli, bezwonna ciecz ma aż tak wielkie znaczenie dla twojego organizmu? Dlaczego twoje ciało nie może się bez niej obejść? I czy jesteś pewna, że pijesz wystarczająco dużo wody?
Utrata dziesięciu procent wody w organizmie poważnie obniża jego sprawność.
Dalsze dziesięć procent ubytku może już stanowić zagrożenie dla życia. Dzieje się tak, ponieważ woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Po pierwsze umożliwia wchłanianie pokarmu, bowiem rozpuszczają się w niej składniki odżywcze. Poza tym „czuwa” nad temperaturą ciała nie dopuszczając do jego przegrzania, pobudza prace nerek, odtruwa organizm oraz reguluje krążenie krwi i jej ciśnienie.
Kiedy nie pijesz dostatecznie dużo wody, twój organizm jest zmuszony do wydalania odpadów przemiany materii w bardziej zagęszczonej formie. W efekcie twój pot i oddech mogą nabrać brzydkiego zapachu, a mocz staje się ciemny i cuchnący.
Ludzki organizm składa się w 70 procentach z wody, a nerki przetwarzają ponad 180 litrów płynu dziennie.
Picie wody przypomina wiec wewnętrzny prysznic, niezbędny do kontynuowania procesów życiowych zachodzących w ciele człowieka.
Dzienna dawka wynosić powinna około 1,5-2 litry wody plus 1 litr w napojach i pokarmach (np. warzywa i owoce zawierają jej 80-90 procent, a chude mięso około 70). Ponadto ludzki organizm również sam wytwarza wodę w wyniku utleniania białek, węglowodanów i tłuszczów.
Czy można zastąpić wodę?
Czy inne płyny, takie jak soki owocowe czy napoje gazowane, mogą zastąpić wodę?
Raczej nie, bowiem napoje inne niż woda stanowią dla organizmu pewien problem. Dzieje się tak, ponieważ wiele z nich zawiera substancje energetyczne, które muszą być trawione tak jak pokarm.
Owe zawarte w napojach kalorie mogą prowadzić do gromadzenia nadmiaru energii w postaci tłuszczu oraz spowalniać trawienie. Bowiem cukier w takich płynach wymaga dodatkowej wody, aby mógł być strawiony. Większość napojów podnosi również poziom kwasu wydzielanego w żołądku.
A napoje gazowane na ogół zawierają fosfor, który przyczynia się do zmniejszania zapasów wapnia w organizmie, przez co może powodować kruchość kości.
Natomiast picie wody nie stwarza takich problemów, wręcz je eliminuje. Jest bezkaloryczna, nie spowalnia trawienia i nie powoduje otłuszczania ciała. Nie zawiera też substancji drażniących przewód pokarmowy ani związków zakłócających mechanizm przemiany materii.
Jaka woda jest najlepsza?
Wiesz zatem, że wodę pić trzeba. Zastanówmy się teraz, jaką.
Najzdrowsza jest woda mineralna niegazowana. Przy jej zakupie powinnaś zwrócić uwagę na to żeby pochodziła z dużej wytwórni, bo taka daje większą gwarancję na kontrolę produkcji, właściwy transport i pakowanie.
Wody lecznicze są bardzo zdrowe, ale nie powinno się ich nadużywać.
Zanim zaczniesz ich systematycznie używać skonsultować się najpierw z lekarzem. Woda oligoceńska, jeżeli pochodzi z pewnego źródła jest bezpieczna, ale pamiętaj, że do spożycia na surowo jest zdatna tylko przez dobę, później należy ją przegotować.
Dla pań mamy jeszcze jedną ważną wiadomość dotycząca wody – jej spożywanie wpływa korzystnie na cerę dodając jej blasku.
08.05.2009
foto:istockphoto.com