Inspirander

Strona główna / Styl życia / Porady / Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
 Porady,

Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

7 kwietnia, 2016

Wiosenne porządki stały się swego rodzaju obowiązkiem w wielu domach. To czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my odnajdujemy w sobie dodatkowe pokłady energii. Warto je wykorzystać podczas gruntownego sprzątania domu i ogrodu. Ale jak zrobić to szybko i skutecznie?

Po długiej i kapryśnej zimie marzymy o pierwszych promieniach słońca, zielonych drzewach i kwiatach, które dumnie prężą się na rabatkach. Zanim jednak to nastąpi, ogród wymaga wykonania szeregu prac.  To również dobry czas na generalne porządki w szafach i zapomnianych zakamarkach.

Ogród – zielone królestwo, które wymaga uwagi

Do momentu, kiedy rozsiądziemy się wygodnie na leżaku i zanurzymy się w ulubionej lekturze, minie trochę czasu. Aby ogród był wizytówką domu, należy go odpowiednio przygotować przed rozpoczynającym się sezonem. Pamiętajmy o dokładnym zgrabieniu zalegających liści, wspomoże to wzrost świeżych kępek trawy. Przycinanie drzew i krzewów należy wykonać  w większości już pod koniec lutego, więc jeżeli spóźniliśmy się z tą czynnością, odłóżmy to na przyszły rok. Nie dotyczy to popularnych tui – mogą być przycinane nawet 2 – 3 razy w sezonie. Możemy jednak z powodzeniem pobielić drzewka i w razie potrzeby, usunąć suche i połamane gałęzie.

Taras – w oczekiwaniu na pierwsze promienie

Jeżeli posiadamy taras, należy go dokładnie wyczyścić. Najpierw wymiećmy wszelkie nieczystości z dokładnym uwzględnieniem szczelin. Pomoże nam w tym specjalna szczotka ogrodowa z długim, sprężystym włosiem, która z łatwością dotrze nawet w najmniejsze zakamarki. Kolejnym krokiem jest mycie płytek – tutaj możemy wykorzystać myjkę ciśnieniową. Takie mycie pod ciśnieniem sprawi, że bez większego wysiłku pozbędziemy się nawet najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń. Nie zapominajmy o meblach ogrodowych, które również wymagają naszej uwagi. Należy jednak uważać, aby nie używać zbyt agresywnych środków, gdyż możemy uszkodzić delikatne powierzchnie. – Meble ogrodowe są z zasady odporne na trudne warunki atmosferyczne. Może się jednak zdarzyć, że podczas mycia detergentami pojawią się nieestetyczne zacieki lub plamy. Szczególnie narażone są na to takie tworzywa jak technorattan lub plastik. Aby tego uniknąć, stosujmy ściereczki, które dzięki specjalnym mikrowłóknom nie wymagają użycia chemii (np. Actfibre). Taka ściereczka sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale i w domu podczas codziennych prac – radzi Piotr Piecha ekspert marki Vileda.

A we wnętrzach…

Wiosenne sprzątanie głównie kojarzą się nam z porządkami w garderobie, praniem, trzepaniem dywanów i… myciem okien. – Mycie okien może być znacznie łatwiejszą czynnością, jeżeli skorzystamy z akcesoriów do tego przeznaczonych. Kiedyś rewolucją była mikrofibra, która pozwalała na znacznie szybsze uporanie się z zabrudzeniami. Dzisiaj, w prawdzie nadal jest to materiał na miarę XXI wieku, ale z pomocą przychodzą nam również najnowsze zdobycze techniki. Należy do nich elektryczna ściągaczka do szyb. Przy jej użyciu, mycie szyb ogranicza się jedynie do rozpylenia środka do mycia powierzchni szklanych i przetarcia szmatką. Urządzenie ściągnie wodę i bród do wbudowanego pojemnika, a dodatkowym efektem jest idealnie wypolerowana szyba. Wybierzmy takie urządzenie, które pracuje długo po jednym naładowaniu, a w razie potrzeby szybko się regeneruje (np. Windomatic) – radzi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.

Jeżeli dobrze się zorganizujemy i sięgniemy po odpowiednie akcesoria, wiosenne prace porządkowe przebiegną nie tylko sprawniej, ale i bez dużego wysiłku.

INNE POMYSŁY NA SPRZĄTANIE:

Jak zoptymalizować sprzątanie domu

Sprzątanie z dzieckiem – sprawdzone pomysły

ŁAZIENKA ZAWSZE CZYSTA

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: