Wanna, czy prysznic?
4 sierpnia, 2009Co wybrać, długą odprężającą kąpiel z aromatycznymi olejkami w pieszczocie pian, czy szybki, pobudzający prysznic? Taki dylemat: wanna, czy kabina prysznicowa masz jedynie wtedy, gdy twoja łazienka nie pozwala na połączenie tych dwóch przyjemności i wygód.
Przed podjęciem decyzji o ewentualnej zmianie wyposażenia łazienki, starannie rozważ wszystkie plusy i minusy obu urządzeń, biorąc pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale i innych domowników, zwłaszcza, jeśli mieszkają z tobą małe dzieci i niesprawne osoby starsze.
Zalety i wady wanny
Kąpiel pod natryskiem ma się nijak do relaksu w wypełnionej wodą wannie, więc dobrze się zastanów, zanim zamienisz ją na kabinę prysznicową. Wanna jest też niewątpliwie wygodniejsza dla rodziny z małymi dziećmi i niezastąpiona podczas niektórych zabiegów kosmetycznych. Np. maseczki powinno nakładać się przed kąpielą w ciepłej wodzie, gdyż para rozszerzy pory, wspomagając przenikanie składników odżywczych w głębsze partie skóry. Są też różne specyfiki do stosowania w kąpieli: sole, olejki, musujące tabletki relaksujące, rozluźniające, ożywiające, usuwające toksyny z
organizmu, czy głęboko nawilżające. Nic tak nie ożywia i nie dodaje wigoru, jak chłodna kąpiel, gorąca zaś z dodatkiem np. olejku pomarańczowego (działa rozgrzewająco) może okazać się zbawienna,
gdy czujesz zbliżające się przeziębienie. Do kąpieli w wannie zużywasz jednak co najmniej trzy razy więcej wody, niż pod natryskiem.
Kąpiel w wannie jest też mniej higieniczna niż pod prysznicem. Brud, wszelkie drobnoustroje, jakie z siebie zmywasz, cały czas są w wodzie.
Osiadają na skórze i w ten sposób cały trud mycia po części idzie na marne. Poza tym, zbyt częste, długie i gorące kąpiele w wannie, zwłaszcza w pianie, wysuszają skórę, osłabiają i negatywnie
wpływają na serce i układ krążenia.
Jaką wannę wybrać
Obecnie rzadziej niż kiedyś spotyka się wanny blaszane czy żeliwne pokryte emalią. Coraz większą popularność zyskują wanny akrylowe. Są lekkie i trwałe, w różnych kształtach i kolorach. Oprócz
klasycznych i profilowanych prostokątów, masz do wyboru narożne, symetryczne i asymetryczne, owalne, okrągłe, a nawet wielokątne.
Ich wymiary są bardzo zróżnicowane: w przypadku wanien prostokątnych szerokość waha się od 70 do 100 cm, długość od 140 do 200 cm, owalne mają od 140 do 200 cm długości (długa średnica), a długość krótszej średnicy wynosi od 70 do 100 cm. Narożne w symetrycznych długości boków wahają się od 120 do 160 cm, a w asymetrycznych od 90 do 110 (dla krótszego boku) i od 150 do 180 (dla dłuższego boku).
Głębokość wanny wynosi zwykle czterdzieści kilka centymetrów. Możesz też swobodnie wybierać pośród ogromnej różnorodności barw.
Wanna z hydromasażem, zwana jacuzzi od nazwiska pierwszych producentów tego rodzaju urządzeń, to duży wydatek, ale jeszcze większa przyjemność użytkowania. Mogą one mieć wyposażenie dodatkowe: oświetlenie halogenowe, urządzenie do masażu ultradźwiękami, system do dezynfekcji. Wykonane są zwykle z akrylu, ze sztucznego marmuru lub z laminatu.
Plusy i minusy prysznica
To doskonale rozwiązanie dla osób aktywnych, żyjących szybko. Są bezkonkurencyjne w sytuacji, gdy o podobnej porze kilku domowników przed wyjściem z domu chce przeprowadzić ablucje. Ze względu na łatwy dostęp do kabiny są niezastąpione dla osób niepełnosprawnych czy starszych (można w niej umieścić krzesełko prysznicowe dla wygody).
Ponadto szybka kąpiel jest ekonomiczniejsza, ze względu na znacznie mniejsze zużycie wody, a sama kabina zajmuje mniej miejsca niż wanna, zwłaszcza gdy umieścisz ją w rogu pomieszczenia.
Jaką kabinę wybrać
Ceny kabin prysznicowych krajowych i importowanych zależą od zastosowanych materiałów, rozwiązań technicznych i wzornictwa. Mogą być wolno stojące, przyścienne, narożne i wnękowe.
Drzwi od kabin prysznicowych mogą być przesuwane (jedno-, dwu- i trzyczęściowe), składane harmonijkowo (dwu- i trzyczęściowe), wahadłowe i otwierane tradycyjnie. Ściany kabin wykonane są zwykle z tworzywa sztucznego lub szkła hartowanego. Ściany zrobione ze szkła przezroczystego, matowego, przydymianego, a nawet wytłaczanego, oferowane są w różnych kolorach.
Bogactwo kształtów i wymiarów brodzików jest ogromne. Wykonane są z ceramiki (trwałe), akrylu (lekkie) i stali emaliowanej. Standardowo mają kształt kwadratów o bokach 70, 80 i 90 cm. Oferowane są także prostokątne, półokrągłe, okrągłe lub pięciokątne. Jeśli w domu są dzieci, wybierz brodzik z dnem o powierzchni antypoślizgowej.
Warte uwagi są baterie podtynkowe. Wszelkie połączenia, element mieszający itp. znajdują się pod tynkiem, widoczna pozostaje tylko płytka z uchwytem regulacji temperatury i strumienia. Baterie te zajmują mniej miejsca, niż tradycyjne, co jest nie bez znaczenia w przypadku niedużych przecież kabin. Niektóre modele są w całości powleczone tworzywem sztucznym, co chroni przed poparzeniem.
Kabiny wolno stojące stanowią samodzielne moduły prysznicowe (brodzik + bateria), w pozostałych przypadkach baterię montuje się zwykle do ściany.
„Wariacją" na temat kabiny są tzw. kapsuły prysznicowe. Poza hydromasażem, stwarzają możliwości rozkoszowania się w nich sauną czy łaźnią parową.
Dwa w jednym
Jeśli nie możesz definitywnie rozstać się z wanną, dobrym wyjściem będzie parawan nawannowy, który stworzy w niej jakby kabinę prysznicową, pozwalającą w pełni korzystać z dobrodziejstw natrysku, a także hydromasażu, jeśli zamontujesz specjalny panel prysznicowy. Parawan jest znacznie bardziej trwały i łatwiejszy w czyszczeniu niż zasłonki prysznicowe. Choć te ostatnie są z kolei od niego tańsze.
Innym wyjściem jest zamontowanie w kabinie głębokiego brodzika, który w jakiejś mierze zastąpi wannę, co jest szczególnie ważne, gdy w rodzinie są małe dzieci.
Michalina Włodarczyk
Foto: Istockphoto.com