Inspirander

Strona główna / Styl życia / Porady / Urządzanie wnętrz. Trendy 2010

Urządzanie wnętrz. Trendy 2010
 Porady,

Urządzanie wnętrz. Trendy 2010

17 grudnia, 2009

Styl folk, kolorowe dodatki i stonowane barwy bazowe – to tylko niektóre z wnętrzarskich trendów na nadchodzący 2010 rok. Jak donosi „Metropolitan Home” triumfy będą również święcić wszelkie elementy, które sprawiają, że pomieszczenia stają się jeszcze bardziej zindywidualizowane (na przykład fotografie).

Inspiracje naturą

Nadchodzący sezon to kontynuacja minimalizmu poprzednich lat – szarości, brązy, beże i biel zostały wzbogacone o nową gamę kolorystyczną: purpurowy, malinowy i nasycone odcienie czerwieni, zieleni, a także pomarańczu. Wzorce czerpane są ze świata natury i transformowane na potrzeby nadchodzącego sezonu. Barwy nie powinny przytłaczać, lecz uzupełniać wnętrze, dodając mu wyrafinowania i świeżości.

Inspiracja naturą i ekologią pozwolą w najbliższym sezonie na różnorodne eksperymenty we wnętrzach. Modna butelkowa zieleń może stanowić doskonałe tło dla czarno – białych fotografii. W 2010 roku najbardziej poszukiwane są te, które przedstawiają świat fauny i flory w znacznym powiększeniu, jak kolorowe zdjęcia owadów czy uschniętych drzew. Kontrast nasyconej barwą  ściany i zdjęcia w odcieniach szarości potrafi dać piorunujący efekt. Organiczny design jest jednak daleki od stereotypowych zdjęć kwiatów i nostalgicznych pejzaży, skupia się na tym, co dotychczas było rzadko wykorzystywane, jak insekty, pnącza, korzenie, etc. Zainteresowanie folklorem sprawia, że coraz bardziej popularne stają się obrazy egzotyczne, jak afrykańskie maski, a także rodzime, jak postaci ubrane w barwne, ludowe, polskie stroje.

Efektowne dodatki

Dla osób pragnących nieznacznie zmienić wizerunek swojego apartamentu i być na bieżąco z modą, twórcy trendów na nadchodzący rok proponują zakup przedmiotów związanych z rozmaitymi kulturami i miejscami, jak pościel, poduszki czy narzuty na łóżko wzbogacone nadrukami z dalekich, egzotycznych wypraw. Wciąż modne będą śnieżnobiałe, minimalistyczne dodatki, które zostaną w najbliższym sezonie wzbogacone niekonwencjonalnymi i nowoczesnymi wzorami, dotąd nieczęsto wykorzystywanymi we wzornictwie, jak góralskie parzenice czy łowickie pasy – podsumowując: subtelność połączona z zadziornością.

Neutralne bazowe kolory nawiązują do klasy i stylu włoskiego designu. Czerń i biel fotografii we wnętrzach potrafią zupełnie zmienić ich charakter. Łączą nowoczesność z tradycyjnym podejściem i  „oswajają” nieco minimalizm. Pomieszczenia nie są wówczas nadmiernie chłodne, ale zachowują elegancką i wyrafinowaną formę. Drewno w połączeniu ze stonowanymi barwami i domieszką kolorów ziemi stwarzają poczucie bezpieczeństwa i imitują oazę spokoju.

Mocne akcenty

Coraz częściej specjaliści od urządzania wnętrz skupiają się na wprowadzaniu mocnych akcentów, które mogą zaskoczyć zaproszonych gości. Dobrym sposobem jest w tym przypadku  nagromadzenie w jednym miejscu wielu małych fotografii – uczucie nadmiaru jest wówczas jak najbardziej pożądane. Mogą to być oczywiście cykle reportażowe, które przedstawiają konkretną historię i są zwykle prezentowane jako całość, ale taki efekt uzyskuje się również poprzez umieszczenie na ścianie salonu wielu zdjęć pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego – wprowadzają one bowiem we wnętrzu specyficzny, zamierzony klimat „artystycznego nieładu”. Inną skuteczną formą na wywołanie zdumienia wśród znajomych jest wykonanie zbliżenia, które ukazuje odbiorcy swoje prawdziwe oblicze dopiero po wnikliwym zapoznaniu się z fotografią.

Dobrym pomysłem dla osób z poczuciem humoru może być wyeksponowanie we wnętrzu swojej podobizny, która przedstawia bohatera zdjęcia w niecodzienny dla niego sposób, na przykład w stroju stylizowanym na ludowy. Warto zaznaczyć, że grafiki nie odchodzą do lamusa, są jednak bardziej odważne i wyszukane niż te dotychczas. Można  wydrukować dowolne fotografie nie tylko na zwykłym papierze fotograficznym, ale również w  wersji ekskluzywnej, która lepiej oddaje kontrast i ma większe nasycenie barw niż większość  papierów dostępnych obecnie na rynku.

Przedmioty codziennego użytku

Twórcy współczesnej sztuki użytkowej w sezonie 2010 proponują, by przedmiotom codziennego użytku także nadać modną formę – oryginalna ceramika zaopatrzona w ciekawe akcenty folkowe lub organiczne zapada w pamięć i wywołuje uśmiech podczas picia porannej kawy, a kurpiowskie wzory wydrukowane na kalendarzu czy podkładka pod myszkę z wizerunkiem „polskiego” koguta stanowią ciekawy akcent, który z pewnością przyciągnie uwagę otoczenia. Ponadto są alternatywą dla masowo wytwarzanych produktów, mają oryginalną formę i wysyłają jasny przekaz, informując innych o nieszablonowej osobowości właściciela czy właścicielki. Co ważniejsze, można je mieć bez wychodzenia z domu, bowiem zamówienia składane są elektronicznie.

W dziecięcym królestwie

Pokój dziecięcy nie musi być nudny i szablonowy – wystarczy dobry  pomysł. Pamiętając o upodobaniach najmłodszych domowników można stworzyć dla nich ciekawe projekty nawiązujące do trendów w 2010 roku. Nie tylko śliniaczek czy ręczniczek z podobizną ulubionego bohatera dziecka będą strzałem w dziesiątkę, młody kontemplator nowoczesnego designu będzie zadowolony także z kolorowych motywów new folk na ścianie pokoju czy z  różnobarwnych magnesów, które będzie mógł dowolnie zmieniać na tablicy i dostosowywać do aktualnego humoru i potrzeb. Zestaw inspirowany naturą czy ornamentami rodem ze świata islamu na pewno sprawi dziecku radość.

Tendencje nowego sezonu to, między innymi, kontrast minimalizmu z „kiczowatym” folklorem, a także nastrojowość i spokój płynące z dobrodziejstw Matki Ziemi. Prostota wnętrza pozwala na szaleństwo z dodatkami i dzięki temu razem tworzą pozytywny i zaskakujący efekt.

Oliwia Mielnik

Foto: Istockphoto,com, fotolab.pl

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: