Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / Transfashional – niezwykła wystawa w Warszawie

Transfashional – niezwykła wystawa w Warszawie
 Kultura,

Transfashional – niezwykła wystawa w Warszawie

4 maja, 2017

Czy moda i sztuka reagują na troski współczesnego świata? Pokaz Transfashional udowadnia, że właśnie tak jest! Grupa młodych talentów z Europy zaangażowała się w wyjątkowy projekt, którego efekty będzie można już niedługo zobaczyć w Warszawie! 

Transfashional ma na celu ukazanie, jak na problemy społeczne, ekonomiczne, kulturowe i ekologiczne odpowiada świat sztuki i mody. Od 19 maja do 4 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski widzowie będą mogli zagłębić się w niezwykle intrygującą tematykę spotykania się rzeczywistości artystów z tą polityczną i ekonomiczną. 

Na pokaz Transfashional składać się będą projekty europejskich początkujących twórców z Wielkiej Brytanii, Polski i Austrii. Pomimo swojego młodego wieku, artyści podejmują refleksje nad otaczającym ich światem, który charakteryzuje się ultra-szybkim rytmem produkcji i bezmyślnym konsumpcjonizmem. W pracach składających się na Transfashional, projektanci szukają alternatyw i inspiracji na produkcję nowego rodzaju – nie dóbr, a idei. 

Lisa Edi & Anna Schwarz, Perception of cloths, 2016, photo© Lisa Edi

Wśród planowanych pokazów wymienić można wideo-esej “Niweczenie” autorstwa pracującej w Wielkiej Brytanii Lary Torres. Mini film ma na celu wzywać widzów do zatrzymania się i oddania refleksjom nad przyszłością mody. Wielu artystów zaangażowanych w wystawę skupiło się także na tematyce potencjału wykorzystywanych w świecie mody materiałów. Swoją uwagę w tym kierunku skupia duet Christiny Dörfler-Raab i Jasminy Schaitl, które w swojej kolekcji eksperymentują z różnymi niebezpiecznymi substancjami.

 

Anna-Sophie Berger, Peaseed campaign, 2015, photo© Robert Kulisik

Organizatorem pokazu Transfashional jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetem Sztuk Użytkowych w Wiedniu (Die Angewandte) i London College of Fashion, przy wsparciu austriackiego Federalnego Ministerstwa Sztuki i Kultury, Konstytucji i Mediów.

Inne Artykuły: