Inspirander

Strona główna / Styl życia / Miejsca, hotele, SPA / Tel Aviv – te miejsca musisz zobaczyć!

Tel Aviv – te miejsca musisz zobaczyć!
 Miejsca, hotele, SPA,

Tel Aviv – te miejsca musisz zobaczyć!

13 kwietnia, 2019

Tel Aviv to idealne miejsce dla osób, które pragną wyśmienitego jedzenia, niekończącej się rozrywki i luksusu z nutą egzotyki. Zapraszamy Was w inspirującą podróż po Nowym Jorku Bliskiego Wschodu!

Jaffa

Jaffa (co po hebrajsku oznacza „piękny”) znajduje się na wzgórzu z widokiem na Morze Śródziemne. O ile metropolia Tel Aviv jest nowoczesna, Jaffa ma fantastyczną atmosferę pełną historii. To dawna twierdza, w której mieści się jeden z najstarszych portów na świecie. Ta niezwykła część miasta zachowała swój autentyczny urok, ale jednocześnie nie przekształciła się w muzeum.

Jaffa to prawdziwy „hotspot” jak mówią turyści- to modne miejsce, gdzie pośród ruin z okresu osmańskiego, znajdują się designerskie sklepy i modne bary oraz restauracje. 
Zachwyciła nas ilość ekskluzywnych butików znanych projektantów, takich jak bardzo minimalistyczny Sharon Brusher, którego wszystkie ubrania i dodatki są czarno-białe, sklep Lary Rosnovsky, tworzącej kolekcje inspirowane sztuką ludową – jej projekty zachwycają pełnią kolorów oraz zdobieniami.
Znalazłyśmy również  biżuterię modową, tworzoną przez młodych izraelskich projektantów, chociażby takich jak Ruby Star lub Adi Lev. Jeśli zapomni się zabrać mydło można znaleźć kosmetyki „made in Jaffa” u Zielińskiego i Rozen lub Rimon Pomegrenade, który używa owoców granatu przy tworzeniu swoich kremów.

Neve Tzedek, urokliwa dzielnica
Neve Tzedek, nazywany dzielnicą artystów lub „małym Paryżem”, jest jedną z najdroższych dzielnic Tel Avivu. Przypomina nam małą śródziemnomorską wioskę z wąskimi uliczkami, niskimi, pastelowymi domami, drzewami pomarańczowymi oraz drzewkami oliwnymi. Ceniony za połączenie nowoczesności i autentyczności, przyciąga artystów i hipsterów z całego kraju. To prawdziwe centrum kultury i sztuki. Jest domem dla wielu artystów, rzemieślników, złotników i jubilerów. Stare budynki są obecnie zastępowane przez designerskie butiki,  warsztaty jubilerskie i galerie sztuki, księgarnie, sklepy z antykami, a także modne kawiarnie i restauracje z pięknymi tarasami. To również idealne miejsce na pyszny i zdrowy brunch.
Aby rozkoszować się klimatem „Soho” Neve Tzedka, postanowiłyśmy przejść się wąskimi uliczkami. W ciągu dnia słyszymy głosy dzieci bawiących się na boiskach szkolnych. Widzimy mieszkańców oraz zwiedzających spacerujących, przechadzających się nieśpiesznie po sklepach lub siedzących na tarasie popijając espresso lub świeżą miętową herbatę, rozkoszując się urokami okolicy.
Podczas spaceru po Neve Tzedek odwiedziłyśmy wiele galerii sztuki i rozmawiałyśmy z utalentowanymi izraelskimi artystami i twórcami. Naszym zdaniem, szczególnie warto odwiedzić Galerię Zoom z przebogatą kolekcją …. (dopisać nazwisko artysty)

Poznałyśmy tutaj … + dopisać imię chłopaka, który tworzy biżuterię

Bazar Carmel

BAR OCHEL to niewielkie bistro, które wypatrzyłyśmy tuż przy Bazarze Carmel, ciągnącym się wzdłuż wąskiej uliczki w samym centrum Tel Awiwu.

Carmel, zwany też Szukiem, to osobna, niesamowita historia. 

Malowniczy, barwny, działający codziennie poza sobotą-można tu kupić dosłownie wszystko: od pumeksu, poprzez mięso, sery, warzywa, owoce, przyprawy po ubrania i elektroniczne zabawki. Mimo że jest tu bardzo tłoczno, ujmuje nas swoim niezaprzeczalnym urokiem. 

Szuk ha-Karmel skupia życie miasta, a Bar Ochel skwapliwie z tego korzysta.

Sam lokal mieści duży bar; siadamy przy jednym ze stolików, które stoją na zewnątrz.  Mimo niewielkich rozmiarów miejsca, dostajemy bogatą kartę dań. Znalazłyśmy w niej tradycyjny Jerusalem mix, kebaba oraz shakshukę, a także grillowane warzywa oraz całą gamę tak zwanych „małych talerzyków”. Do każdego dania podawany jest chrupiący świeży chleb oraz dipy z humusu i tahini.

Do posiłku polecamy zamówić szklaneczkę limonany – orzeźwiający napój z cytryny, owoców oraz mięty.

Plaże

Tel Aviv to także ciągnące się kilometrami wzdłuż wybrzeża zadbane i czyste plaże. Każda z nich jest szerokim pasem miękkiego w dotyku piasku, dodatkowo sąbardzo dobrze zagospodarowane z wieloma atrakcjami (także dla dzieci, które mają do dyspozycji np. place zabaw). Działają tu także liczne ośrodki oferujące możliwość skorzystania z uroków sportów wodnych. Mnóstwo tu szkół surfingu, wypożyczalni sprzętów wodnych, a dodatkowo plażowych barów, pryszniców, basenów. Najbardziej charakterystyczny widok na wybrzeże Tel Avivu ciągnie się z południa na północ z okolic delfinarium i falochronu. Zagospodarowane plaże ciągną się aż po horyzont a nad brzegiem morza dumnie piętrzy się rząd wysokościowców. Zachód słońca podziwiany na spacerze po ciepłym piasku – my jesteśmy zachwycone! 

Co jeszcze warto zobaczyć w Tel Awiwie?

Muzea, bo jest ich w mieście naprawdę dużo i położone są w różnych częściach metropolii. Warte polecenia są Muzeum Sztuki, Muzeum Hagany, Muzeum Ziemi Izraela, czy Muzeum Diaspory. W muzeum przekształcono również rodzinny Dom Ben Guriona, założyciela Państwa Izrael przy ulicy o tej samej nazwie. 

Ponadto, Nadmorski Park Jakon nazwany także Ogrodem Jechoszua. Można tu bardzo aktywnie spędzić czas (co z resztą robią mieszkańcy, którzy uwielbiają biegać, jeździć na rowerach oraz serfować) – wytyczono tu ścieżki rowerowe, można wypożyczyć motorówkę, motorower i popływać po rzece Jarkon. 

Polecamy również przyjemny, połączony z oglądaniem modernistycznej architektury i codziennego życia miasta spacerBulwarem Rotchilda, który jest komunikacyjnym i towarzyskim centrum miasta.

Jak byśmy podsumowały pobyt w Tel Avivie? To miasto pełne życia, różnorodności, zaskakujących połączeń nowoczesności i tradycji. To niesamowicie pyszna i zdrowa kuchnia. To stolica rozrywki, gdzie zabawa trwa do białego rana. To wreszcie miejsce, gdzie każdy może wypocząć na swój sposób – wylegując się na plaży, zwiedzając muzea czy stare miasto lub chodząc po ekskluzywnych butikach oraz tańcząc w modnych klubach. 

Opracowanie: Monika Żukiewicz
Redakcja: Zuzanna Sierzputowska

 

 

 

Inne Artykuły: