Tapetowanie krok po kroku
16 lipca, 2009Planujesz remont mieszkania lub pokoju? Zdecydowałaś/eś się na tapety, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać i co będzie potrzebne… Przeczytaj i sprawdź!
Rozejrzyj się po sklepach z tapetami i wybierz upragniony wzór. Zanim jednak kupisz tapetę, pamiętaj, by dokładnie przeanalizować zamieszczoną na niej etykietę pod kątem jej właściwości. Rozważ także specyfikę pomieszczenia, które będzie oklejane, np. do kuchni na pewno bardziej się nadaje trwała, zmywalna tapeta. Jeśli w tapetowaniu stawiasz pierwsze kroki, łatwiej ci będzie wypróbować własne siły na małym pomieszczeniu z wykorzystaniem tapety pozbawionej wzorków.
Oblicz, ile rolek tapety potrzebujesz
Na każdej rolce jest informacja na temat jej szerokości i długości. Zmierz dokładnie ściany pokoju (długość oraz wysokość), w którym zamierzasz odnawiać ściany i oblicz, ile rolek tapety będziesz potrzebować.
Przygotuj materiały:
- miara,
- poziomica,
- myjka do okien z gumową nasadką ,
- nożyczki,
- szeroki nóż,
- nóż do tapet (może przydać się również szpachla),
- klej do tapet (wybierając go dokładnie poinformuj sprzedawcę o rodzaju tapety – na pewno doradzi),
- wałek do tapet bądź pędzel,
- wydzielona powierzchnia do pracy (stół, na którym będziesz nanosić klej na tapetę).
Sposoby usuwania starej tapety
- Możesz zdzierać ją „na sucho". Używaj nożyka do papieru, by oddzielić tapetę od ściany. Trzymaj nożyk prostopadle do ściany i tnij pionowo. Za pomocą końcówki noża odchyl koniec starej tapety, uchwyć go i ciągnij w dół.
- Kolejna metoda to „cięcie i namaczanie’- polega na kilkakrotnym nacinaniu tapety nożykiem, spryskaniu jej wodą (możesz namoczyć ją również szmatką lub grubym pędzlem), by po 10 minutach usunąć tapetę za pomocą szerokiego, tępego noża.
- Trzecią opcją jest usuwanie tapety za pomocą pary. Użyj do tego specjalistycznego urządzenia lub… garnków z parującą wodą. Po kilkunastu minutach, kiedy para wniknie w tapetę, usuń ją za pomocą szpachli.
Po usunięciu starej tapety ściany warto umyć roztworem wody z szarym mydłem. Dzięki temu usuniesz kurz, plamy, a ściana będzie bardziej „przyczepna".
Klejenie nowej tapety krok po kroku:
Krok 1: zmierz powierzchnię, którą ma pokryć tapeta, zostaw trochę wolnej przestrzeni pod górną i nad dolną krawędzią ściany.
Krok 2: jeśli twoja tapeta ma wzory, znajdź uzupełniające się jego elementy lub miejsce powtórzenia się wzoru. I dopasuj pasy tapet do siebie.
Krok 3: tnij kawałki tapety zgodnie ze swoimi obliczeniami i pokryj klejem na odwrocie. Klej nakładaj od środka pasa i rozprowadzaj go na wszystkie strony tapety. Szczególną uwagę zwróć na to, żeby brzegi pasa były dokładnie pokryte klejem.
Krok 4: złóż pasy tapet ostrożnie „w harmonijkę", by nie powstały trwałe zagięcia i pozwól klejowi trochę wsiąknąć w papier.
Krok 5: klejenie zacznij w rogu pokoju, od drzwi lub okna. Niech paski tapet nachodzą na siebie w 1/8. Przyklejaj pasy od góry w dół.
Krok 6: użyj poziomicy, by upewnić sie, że tapeta położona jest prosto.
Krok 7: przejedź po tapecie myjką do okien, aby wygładzić pęcherze powietrza czy kleju.
Krok 8: usuń nadmiar kleju za pomocą gąbki, może on spowodować zmianę koloru.
Krok 9: oklejając trudnie miejsca, takie jak: gniazdka elektryczne, wyłączniki, otwory wentylacyjne, pamiętaj o wyłączeniu prądu. Aby okleić gniazdko, umieść tapetę nad nim ( lub otworem wentylacyjnym) i wytnij jego kształt nożykiem do tapet. Pamiętaj, żeby nie było wolnego miejsca między gniazdkiem a tapetą. Jeśli oklejasz wąskie rogi pomieszczenia, rób pionowe nacięcia w tapecie.
Nie popełniaj błędów!
Pamiętaj, że brzegi tapet zazwyczaj wymagają więcej kleju, nawet jeśli są już nim nasączone. Sprawdź etykietę, by upewnić się, że masz odpowiedni rodzaj kleju. Nigdy nie kładź tapety na gazetę, by uniknąć zmian w kolorze tapety.
Nie przejmuj się powstałymi pęcherzami na świeżo położonej tapecie, powinny zniknąć po paru dniach, nie naciskaj na nie.
Przeczytaj również: