Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / Sztuka, pisarz, nieudacznik – najnowszy film Toma Forda

Sztuka, pisarz, nieudacznik – najnowszy film Toma Forda
 Kultura,

Sztuka, pisarz, nieudacznik – najnowszy film Toma Forda

28 września, 2016

Nagrodzony w Wenecji obraz to już drugi w dorobku projektanta film. Jak sam przyznaje Tom Ford: “mody przemijają, natomiast film jest wieczny”.

‘Nocne zwierzęta’ (2016) to kolejna wysmakowana wizualnie i dopracowana estetycznie, filmowa propozycja Forda. Podobnie jak jego debiutancki ‘Samotny mężczyzna’ (2009), z Colinem Firthem w roli główniej, najnowszy obraz również miał swoją premierę na Weneckim Festiwalu Filmowym. Już wkrótce możemy spodziewać się niezwykłego obrazu na ekranach światowych kin.

Film o szkatułkowej konstrukcji, w którym reżyser bawi się nie tylko samą narracją i gatunkiem na pograniczu thrillera o zbrodni i zemście, to przede wszystkim projekt zachwycający niezwykłą, szczególnie wysmakowaną scenografią i wyszukanym, dopracowanym w najmniejszych szczegółach sposobem inscenizacji.

Tom Ford z uporem maniaka udowadniał nam w debiutanckim ‘Samotnym mężczyźnie’ jak ważna jest sama warstwa estetyczna filmu. Na pierwszym planie dominowała nie historia, ale wycyzelowany estetycznie obraz. Reżyser wydobywał szlachetność głównych postaci, emocje i charakter zdarzeń grą świateł, kolorów, szytymi na miarę strojami i pięknym otoczeniem.

Podobnie zabiegi Ford wykorzystuje w ‘Nocturnal animals’. Fabułę osadza w przestrzeniach zamkniętych, pozbawionych chaosu plenerów i przyrody, od których reżyser wyraźnie ucieka. Akcja rozgrywa się w eleganckich galeriach sztuki i precyzyjnie zaprojektowanych przestrzeniach, kontemplując minimalistyczną nowoczesność.

Osadzeni w ograniczonym świecie bohaterowie przemierzają kolejne etapy opowieści zamkniętej na kartach książki. Wraz z główną bohaterką – Susan, w którą wciela się fantastyczna Amy Adams, obserwujemy losy postaci manuskryptu, który napisał i sprezentował jej były kochanek. W rolę ex partnera oraz bohatera powieści, wciela się charyzmatyczny i kochany przez kamerę Jake Gyllenhaal.

{images}

Osobiście potraktowany przez Susan manuskrypt coraz mocniej wpływa na jej dotychczasowe życie i zapowiada niepokojące wydarzenia, które mają wkrótce nastąpić. Nie bez powodu Ford wybrał szkatułkową narrację, a swój film opierał na dosyć luźno interpretowanej powieści Austina Wrighta ‘Tony i Susan’.

Tytułowy manuskrypt, o nocnych zwierzętach, to bardzo amerykańska powieść o zbrodni i zemście. Trójka bohaterów, typowa amerykańska rodzina, na odludnych autostradach Teksasu spotyka grupę sadystycznych opryszków, wówczas zaczyna się ponura i krwawa historia zbrodni i zemsty.

Wśród tego wszystkiego Ford umieszcza typowe dla siebie diagnozy i wysmakowane metafory, nakreślając subiektywny i wyrafinowany obraz amerykańskiej kultury.

‘Nocturnal animals’ to jedna z ważniejszych pozycji na liście jesiennych must see. Polska premiera już 4 listopada!

Opracowanie: Maja Nowakowska

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: