Szczeniak w twoim domu
4 sierpnia, 2009Przygarniając psa, zazwyczaj najczęściej decydujemy się na szczeniaka. Czekają nas więc nowe wyzwania i obowiązki, ale też spora radość z posiadania małego przyjaciela.
Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej o szczeniakach.
Szczeniak czy dorosły pies?
Ogromną zaletą posiadania małego psiaka jest to, że od początku możemy go sami wychować i wpoić pożądane nawyki. Trzeba jednak pamiętać, że szczeniak równa się sporo zniszczeń i nieporządek. Wychowanie takiego malucha wymaga sporej ilości tolerancji i cierpliwości.
Troskliwa opieka
Małe szczenięta, tak jak i dzieci ludzkie, są po urodzeniu zupełnie bezradne i potrzebują troskliwej opieki swojej mamy. Nowe otoczenie oraz zabranie od mamy jest dla szczeniaczka dużym stresem. Mały piesek, otoczony wszystkim dla niego nowym (twarze, głosy, zapachy, przedmioty) traci poczucie bezpieczeństwa, dlatego musimy zrobić wszystko, by szybko to nadrobić.
Wizyta u weterynarza
To pierwsza rzecz, którą musimy zrobić, przynosząc do domu małego pieska. Weterynarz nie tylko zbada małego pupila, ale też zaleci szczepienia, które koniecznie trzeba wykonać (najważniejsze z nich to przeciw wściekliźnie oraz odrobaczenie).
Dzień pełen zabawy
Maluchy dużą część dnia spędzają na zabawie. Są bardzo żywe i pełne energii. Szczenię zapewne pogryzie w waszym domu niejeden mebel (z powodu zmieniającego się uzębienia) czy buty. Jednak nie musimy czekać, aż psiak z tego „wyrośnie". Gdy uzębienie mu się zmieni, gryzienie butów będzie traktować jako dobrą zabawę, dlatego warto go tego oduczać już na początku.
Resztę czasu małe pieski zazwyczaj śpią. Oznaką zdrowia u szczeniąt jest ich apetyt i twarde odchody (bez krwi). Zwróć uwagę na zbyt gruby brzuszek- może wskazywać że szczenię jest zarobaczone.
Rozwój
Rozmieszczenie znaczeń na sierści to cecha stała u szczeniąt odziedziczona po rodzicach. Wszystkie maluchy są w miarę jednakowej wielkości, dopiero z wiekiem pieski, które będą w przyszłości duże, zaczynają rosnąć dużo szybciej niż szczeniaki ras mniejszych. Nie przeciążaj zwierzaków zbyt długimi spacerami, bo może to spowodować zaburzenia w rozwoju kośćca. Wraz z wiekiem szczenię zmienia się coraz bardziej i zaczynają się pojawiać u niego cechy typowe dla dorosłych osobników, takie jak stojące uszy, ciemniejąca sierść a nawet zmiana koloru oczu.
Wychowanie
Wychowywać pieska powinniśmy zacząć już od pierwszego dnia! Mały czworonóg wraz z pojawieniem się w waszym domu znajduje się w nowym stadzie. I tu już na samym początku należy ustalić dla niego hierarchię. Zatem, niezależnie od tego jak słodki jest wasz nowy pupil, trzeba jasno mu dawać do zrozumienia, że to nie on będzie tu rządzić, i że ma się podporządkowywać swojemu właścicielowi.
Niemniej ważna jest również nauka czystości. Na początku może to być nieco uciążliwe, ale z pewnością warto! Trzeba wychodzić z pieskiem na dwór po każdym posiłku oraz zawsze, kiedy się obudzi. Po jakimś czasie szczenię będzie dawało wyraźne sygnały, kiedy ma wyjść za potrzebą.
Zapewne wasz pupil czasem będzie musiał zostać w domu sam, dlatego warto uczyć go samodzielności. Jak to zrobić? Nie żegnaj i nie witaj go wylewnie, przytulając, ściskając i podnosząc głos. Na kilka minut przed wyjściem z domu przestań zwracać na niego uwagę. Czułe pożegnania nie są korzystne dla czworonoga. Przyzwyczajony do ciągłej obecności człowieka piesek może czuć się samotny – skomleć, szczekać i mocno dać się sąsiadom we znaki.
Czy wiedziałeś, że..?
Wszystkie nowonarodzone stworzenia- ludzie, psy i kociaki też- mają jasno niebieskie oczy? Dopiero z czasem zmienia się ich barwa.
Foto: Istockphoto.com