Sterylizacja kotki
4 sierpnia, 2009Sterylizacja to usunięcie pod narkozą narządów rozrodczych kotki. Czy warto to robić?
O tym, że kocury należy sterylizować nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Co jednak w przypadku kotek?
Jeśli nie chcemy, by nasza koteczka miała małe, powinniśmy pomysleć o odpowiedniej antykoncepcji. I w tym miejscu pojawia się kilka pytań.
Pierwszym zasadniczym jest, kiedy powinniśmy zacząć działać? Jeszcze do niedawna obowiązywał przesąd, że antykoncepcję można stosować dopiero po zajściu w ciążę i urodzeniu kociąt. Nieprawda. Nasza kotka nie musi mieć dzieci.
Kolejnym problemem jest, czy zdecydujemy się na sterylizację czy na podawanie hormonów? Każda z metod ma swoje wady i zalety. Na co się zdecydować?
Co wybrać?
Plusem antykoncepcji hormonalnej na pewno jest fakt, że z tej metody można zrezygnować, gdy dojdziemy do wniosku, że chcemy, by nasze zwierzę się jednak rozmnażało. Poważnym minusem są skutki uboczne. Długotrwałe przyjmowanie hormonów prowadzi w wielu przypadkach do ropomacicza lub nowotworów sutków. I właśnie to jest powodem, dla którego wielu lekarzy zaleca swoim czworonożnym pacjentkom sterylizację.
Sterylizacja to jeden zabieg. Po nim mamy problem z głowy już na zawsze. Jedynym minusem są powikłania związane ze znieczuleniem i samym zabiegiem. Te, na szczęście, zdarzają się bardzo rzadko.
W ogólnym rozrachunku sterylizacja jest tańsza – średni koszt to od 150 do 200 zł (ceny zależą od rejonu Polski i gabinetu). Zastrzyk antykoncepcyjny kosztuje natomiast od 30 do 50 zł i należ go robić np. co pół roku.
Kiedy sterylizujemy?
Jeśli idąc za radą weterynarza zdecydujemy się na sterylizację, mamy kolejny dylemat do rozwiązania: kiedy to zrobić?
Kotka osiąga dojrzałość płciową ok. 7 – 8 miesiąca życia. Pierwsza ruja może wystapić jednak nieco wcześniej. Poznać ją jest łatwo. Kotka robi się niespokojna, głośno jęczy, wygina się w charakterystyczny sposób. Czasem zdarza sie, że znaczy teren.
Na temat momentu sterylizacji różni lekarze mają różne opinie. Jedni mówią, że należy zrobić ją przed pierwszą rują, aby zapobiec nowotworom sutka, a inni, że lepiej poczekać do pierwszej rui, gdyż zapewnia to prawidłowy rozwój organizmu. W tej sprawie najlepiej zdać się na lekarza.
Po zabiegu
Zabieg sterylizacji wykonywany jest w narkozie. Nigdy nie zabierajmy do domu kotki, która nie jest do końca wybudzona lub nieprawidłowo reaguje na bodźce. Należy też bardzo dokładnie wypytać lekarza o właściwą dietę i ewentualne lekarstwa.
W żadnym wypadku nie należy zwierzęcia samego zostawiać na fotelu czy łóżku – może spaść i zrobić sobie krzywdę. Dobrze jest miseczke z jedzeniem i kuwetę ustawić jak najbliżej, gdyż ma w tym okresie problemy z orientacją.
Wizyta kontrolna odbywa sie zwykle po ok. 10 dniach. Jeśli jednak wcześniej zauważymy coś, co nas zaniepokoi. natychmiast powinniśmy skonsultować się z osoba, która dokonywała zabiegu.
22.06.2009
foto:istockphoto.com