Inspirander

Strona główna / Styl życia / Sposoby na plamy na dziecięcych ubraniach

Sposoby na plamy na dziecięcych ubraniach
 Styl życia

Sposoby na plamy na dziecięcych ubraniach

23 października, 2008

Maluchy są bardzo ciekawe otaczającego je świata, wszystkiego muszą popróbować i dotknąć, przez co często cierpią na tym ich ubranka, zalane zupką lub soczkiem w żłobku bądź w przedszkolu, pomazane pisakami, kredkami czy plasteliną.

Pierz z głową

Zdrowie malucha to najważniejsza rzecz, o którą staramy się zadbać my, rodzice. Skóra naszych pociech jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju detergenty i środki piorące. Dlatego musimy szczególnie uważać, gdy mamy do czynienia z plamą na dziecięcym ubraniu i zastanowić się, czy warto użyć mocnych środków piorących zawierających wybielacze, czy lepiej zwrócić się ku znanym o dziesięcioleci naturalnym sposobom na plamy, do jakich uciekały się nasze babcie. Zdrowy rozsądek zawsze w takim wypadku powinien wziąć górę.

Plamy z pisaków czy farb

Twórcze maluchy uwielbiają malować, przez to ich ubranka szczególnie na rękawach noszą ślady pisaków, farb i kredek. Najlepszym sposobem usuwania kolorowych malunków z tkaniny jest namoczenie jej w spirytusie, a następnie wypranie w hipoalergicznym proszku do prania.

Plamy z długopisów i ołówków najczęściej są na ubraniach dzieci, które stawiają pierwsze kroki w trudnej sztuce kaligrafii. Usuwanie ich jest bardziej kłopotliwe niż możemy przypuszczać. Można je wywabić alkoholem lub acetonem – należy pamiętać o ciągłym zmienianiu tamponów na czyste. Uwaga, nie można stosować acetonu do wyrobów z włókien sztucznych.

Plamy z atramentu usuniemy poprzez zamoczenie tkaniny w gorącej wodzie z solą, a następnie polanie zanieczyszczonego miejsca spirytusem. Do wywabiania tego typu plam można także zastosować sok z cytryny. Po krótkim zabiegu należy wyprać tkaninę w proszku.

Kredki świecowe również mogą pozostać na częściach garderoby ?małego artysty". W przypadku tego typu zanieczyszczeń trzeba przed wypraniem w hipoalergicznym proszku wetrzeć w tłustą plamę glicerynę.

Plastelina bardzo często jest kolorową, lepką ?dekoracją" dziecięcych ubrań. W tym wypadku należy postępować tak jak z gumą do żucia – włożyć rzecz na klika godzin do zamrażalnika, po czym wykruszyć plastelinę z tkaniny. Następnie uprać w odpowiedniej temperaturze (w zależności od rodzaju materiału).

Plamy z jedzenia
Podczas pierwszych posiłków w przedszkolu czy żłóbku dzieci dotychczas karmione przez mamę, muszą nauczyć się jeść samodzielnie – co, jak wiemy, rzadko obchodzi się bez resztek jedzenia na ubraniu.

Plamy z czerwonych soków owocowych lub warzywnych są oporne, ale można sobie z nimi poradzić, jeśli przed namoczeniem rzeczy posypiemy ją solą, a następnie będziemy energicznie trzeć. Brudną sól strzepywać, a czynność powtarzać do momentu, w którym sól będzie biała. Wówczas ubranie można wyprać.

Zaschnięte zabrudzenia z dżemu warto namoczyć w roztworze boraksu (czteroboran sodowy – bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie, do kupienia w aptece) i następnie wyprać.

Czekolada. W przypadku pobrudzenia ubranek małych amatorów czekoladowych deserów należy działać szybko – zamoczyć tkaninę w mleku, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inną metodą usuwania plam z czekolady jest papka z żółtka i gliceryny, którą należy nałożyć na zabrudzone miejsce i pozostawić na chwilę, po czym wyprać.

Foto: Tomasz Trojanowski/ Dreamstime.com

 

Inne Artykuły: