Zapalenie pęcherza moczowego
2 grudnia, 2009Zapalenie pęcherza moczowego zwykle ma męczący dla chorego przebieg. Bóle dolnej części brzucha i miednicy, częste oddawanie moczu, zmiana jego koloru i zapachu, gorączka – te objawy powinny skłonić cię do jak najszybszej wizyty u lekarza.
Głównym niebezpieczeństwem zapalenia pęcherza jest to, że infekcja może szybko przedostać się do wyższych odcinków układu moczowego i zaatakować nerki, a to może nawet zagrażać naszemu życiu. Dlatego, jeśli tylko masz podejrzenie o zapaleniu układu moczowego, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Przyczyny zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza to dość rozpowszechniona choroba. Częściej dopada kobiety – ze względu na budowę układu moczowego, który jest krótszy i szerszy, co sprzyja „osiadaniu” tam infekcji.
Zapalenie pęcherza moczowego jest związane z ubytkiem warstwy glikozaminoglikanowej (GAG) w ścianie pęcherza moczowego. Uszkodzenie warstwy śluzowej wyściełającej od wewnątrz ściany pęcherza powoduje, że jest ona bardziej podatna na zapalenia. Uszkodzenie może być wywoływane przez toksyny znajdujące się w moczu, bakterie, promieniowanie, infekcje. Zniszczeniu warstwy glikozaminoglikanowej sprzyja również ogólne osłabienie organizmu spowodowane niedoborem składników odżywczych (na przykład podczas stosowania długotrwałych drakońskich diet). Sprzyja temu także chroniczne przemęczenie oraz długotrwały stres. Wyniszczająco na warstwę śluzową pęcherza działają także niektóre długotrwale przyjmowane leki.
Gdy winne są bakterie
Przyczyną zapalenia są również bakterie. Jest to relatywnie częste schorzenie u kobiet w wieku średnim i starszych, które może nawracać często lub w sposób nieregularny. U mężczyzn, infekcje pęcherza moczowego mogą być spowodowane przewlekłym bakteryjnym zapaleniem prostaty.
Wiele czynników może prowadzić do bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego, należą do nich cukrzyca, infekcje chlamydiami, E. coli lub innymi bakteriami, stosowanie wkładek dopochwowych, alergie pokarmowe, ciąża i stres.
W nieleczonych przypadkach infekcja pęcherza może przejść w stan przewlekły i ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia nerek.
Objawy choroby
Bakteryjne zapalenie układ ładu moczowego objawia się:
- obecnością krwi w moczu,
- uczuciem pieczenia podczas oddawania moczu,
- gorączką,
- częstomoczem lub nietrzymaniem moczu,
- bólem brzucha lub pleców,
- mętnym moczem o intensywnym zapachu.
Diagnoza
Jeśli masz objawy zapalenia pęcherza moczowego, z całą pewnością lekarz zaleci ci wykonanie niezbędnych badań. Jest to ogólna analiza moczu (przy zapaleniu będzie w niej duża ilość leukocytów lub nawet ropy), posiew moczu, ogólne badanie krwi (wykaże obecność i stopień stanu zapalnego w organizmie). Dodatkowo lekarz może zaleć ci USG pęcherza moczowego i nerek.
Leczenie
Infekcje dróg moczowych (bakteryjne) zwykle leczy się antybiotykami. Oczywiście chory powinien w czasie choroby zostać w łóżku i przestrzegać odpowiedniej diety, z której należy wykluczyć ostre i słone dania. Należy też ograniczyć ilość przyjmowanych płynów.
Na bóle brzucha pomagają ciepłe okłady (działają rozluźniająco na skurcze mięśni gładkich brzucha) oraz tabletki (np. No-spa).
Ważna jest profilaktyka
Aby zapalenia pęcherza nie dokuczały więcej (ta choroba lubi powracać), należy zadbać o profilaktykę. Bardzo ważne jest wzmocnić ogólną odporność organizmu. Nie mniej ważne jest również zadbanie o to, by w organizmie nie było stałego źródła infekcji (np. choroby dziąseł czy niewyleczonych zębów).
Ważne jest również dbanie o to, by organizm nie ulegał wyziębieniu (szczególnie zimą) i regularne opróżnianie pęcherza.
Jeśli miewasz czasem kłopoty z pęcherzem, sięgnij również po ziołowe środki zapobiegające rozwojowi choroby – na przykład Żuravit – suplement diety. Z uwagi na skoncentrowany ekstrakt z żurawiny wielkoowocowej, preparat pomaga w zachowaniu prawidłowych funkcji układu moczowego oraz zmniejsza przyczepność określonych bakterii E.coli do ścianek dróg moczowych.
Foto: Istockphoto.com