Polska kuchnia – tradycyjna czy nowoczesna?
27 lipca, 2017Wraz z postępem cywilizacyjnym zmieniają się nasze postawy dotyczące żywienia. Chętniej wybieramy standardowego schabowego z ziemniakami, czy wolimy egzotyczne specjały? Przyglądamy się temu, czy Polacy w wyborach kulinarnych są tradycyjni, czy nowocześni.
Zmiana przyzwyczajeń
W ciągu ostatnich lat Polacy zdecydowanie poszerzyli swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Częściej zwracamy uwagę na jakość produktów, dokładniej czytamy etykiety, sprawdzamy pochodzenie żywności. Wzrost świadomości konsumenckiej determinuje oczywiście decyzje zakupowe, jednak nie wpływa na zmianę gustów kulinarnych. Jak wynika z najnowszego raportu GfK „Polska na talerzu 2016” nadal najchętniej wybieramy dania typowo polskie, dopiero później włoskie i amerykańskie. I choć Polacy coraz częściej chodzą też do restauracji – o ponad 25% zwiększyła się liczba osób jedzących poza domem co najmniej raz w tygodniu – ciągle jednak ponad połowa z nas jada w lokalach oferujących kuchnię polską. Znaczny wzrost odnotowały również restauracje proponujące kuchnie regionalne. To kolejny dowód na to, że jesteśmy silnie przywiązani do tradycji, także na talerzu.
Smaki dzieciństwa
Większość z nas z sentymentem wspomina ulubione dania przygotowywane przez nasze mamy i babcie – pamięć o słodkich wypiekach wzbudza w nas chęć powrotu do tamtych smaków. Jednym z takich wyrobów jest ciasto drożdżowe, mocno zakorzenione w polskiej tradycji kulinarnej, serowowane nie tylko od święta, ale i na co dzień. W ofercie Dan Cake znajdziemy najbardziej klasyczne ciasto drożdżowe z kruszonką – takie, jakie pamiętamy z kuchni naszej babci, a także ciasto drożdżowe z nadzieniem serowym czy kakaowym. Warto podkreślić, że zdobywają one także uznanie na rynkach zagranicznych.
Nowe trendy
Od czasów wydanej w XVII wieku pierwszej polskiej książki kucharskiej nasze zwyczaje dotyczące spożywania i samego przyrządzania posiłków diametralnie się zmieniły. Jednak obecnie wciąż ponad połowa Polaków wybiera przede wszystkim smaki tradycyjne, często charakterystyczne dla konkretnego regionu. Jak wynika z badań w dalszym ciągu mniejszość z nas lubi eksperymenty kulinarne – zarówno we własnym domu, jak i w przypadku wyboru profilu restauracji. Branża spożywcza i gastronomiczna rozwijają się bardzo dynamicznie. Mobilizuje to zarówno producentów żywności, jak i restauratorów do działań pozwalających sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów, a tym samym do nowoczesnego i wpisującego się w aktualne tredny podejścia. Nie tylko w kwestii dostosowania swoich produktów do preferencji smakowych, ale też do samej technologii produkcji. – Jedną z kluczowych idei wpisujących się w ten trend i przyświecających producentom żywności jest idea czystej etykiety – Clean Label. Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej coraz więcej producentów stosuje składniki najwyższej jakości i jednocześnie rezygnuje ze sztucznych dodatków.
Sprawdź też:
Obowiązkowy, wakacyjny zestaw dla małego podróżnika
Dieta dziecka na 5+
Jak urządzić pokój dziecka wg Doroty Gardias