
DOBRE SAMOPOCZUCIE
Strona główna / TEMAT DNIA / Sposoby na dobre samopoczucie
Żyjąc w biegu, często zapominamy o tym, co najważniejsze. Staramy się, by nasze działania były konsekwentne, regularne i poukładane. Dobrze ułożony plan tygodnia pozwala ze spokojem przechodzić od zadania do zadania. Jest to niezwykle ważne, ale czasem zauważamy, że w napiętym grafiku zaczyna brakować miejsca na chwilę wytchnienia dla nas samych – na ćwiczenia, sen lub zdrowy posiłek w gronie przyjaciół. Nauka odkryła parę niezawodnych sposobów na dobre samopoczucie. Warto więc poświęcić chwilę na rozmyślanie i odpoczynek oraz wesprzeć nasz organizm, ciało i umysł, żeby poczuć harmonię nie tylko w kalendarzu, ale i w życiu.
Droga do dobrego samopoczucia to podróż pełna pytań i zagadek. Skupiając się na naszych potrzebach i szukając odpowiedzi na nurtujące pytania, sprawimy, że odkryjemy przepis na dobre samopoczucie dopasowany idealnie do nas. Kiedy zrozumiemy lepiej samych siebie, nasz stan wewnętrzny będzie naszym sługą, a nie władcą.
Człowiek jest istotą złożoną, na nasze samopoczucie wpływa wiele czynników. Dobre samopoczucie jest stanem innym niż szczęście – czymś, co możemy szybko poprawić, czymś zmiennym i złudnym. Dlatego mając na nie wpływ, warto podjąć pracę, dzięki której możemy poczuć się lepiej.
Istnieje kilka sposobów, które pomagają i pozytywnie oddziałują na nasze samopoczucie – te metody dostępne są od ręki.
Czasem przyczyna leży w diecie i szybkich posiłkach w ciągu dnia. Poranki nierzadko bywają pośpieszne, jednak naukowcy od dawna biją na alarm, przypominając o wartości śniadania. Składniki odżywcze i błonnik zawarte są orzechach, warzywach i owocach – produktach niewymagających przygotowania, a tak bardzo potrzebnych do szczęścia! Wielkim sprzymierzeńcem dobrego samopoczucia jest również ryba, bogata w kwasy omega 3, które pozytywnie oddziałują na nasz organizm. Z kolei witamina B6, ukryta np. w bananach czy jajkach, zmniejsza nerwowość i problemy z koncentracją. Dzięki dobrej diecie w organizmie zachodzą reakcje chemiczne, które pomagają w skupieniu, wyglądzie, witalności i śnie – a tym samym w ogólnym samopoczuciu.
Od sportu można się uzależnić, jeśli jednak Ci to nie grozi, warto wykonywać chodź parę ćwiczeń dziennie. Serotonina, czyli hormon szczęścia, wytwarzana jest w dużych ilościach podczas wysiłku fizycznego. Aktywność fizyczna jest świetną formą na odreagowania stresu lub ciężkich chwil. Pobudzenie krążenia i dotlenienie mózgu zwiększa naszą produktywność i chęć do działania, dzięki czemu mamy lepsze samopoczucie, a do naszego ciała wkrada się sportowa harmonia i młody duch.
O tym, jak ważny jest odpoczynek, przekonał się pewnie każdy na własnej skórze. Pomimo świadomości wpływu odpoczynku na nasze funkcjonowanie, ludzie wciąż przeciążają się, zapracowują lub odpoczywają niewłaściwie. Chwila zatrzymania jest czasem sam na sam ze sobą – to wtedy możemy się odprężyć i zregenerować umysł, aby wrócić pełnymi sił do pracy. Nie można jednak przerwy traktować tylko jako regenerację przy zadaniach, to również czas przyjemności i zapomnienia o obowiązkach. Odpoczynek powinien być wpisany w nasz plan, a jego przebieg spokojny – tak, aby nie spieszyć się, odpoczywając. Bardzo przydatną metodą jest wyciszanie umysłu, które sprawia, że mózg wykorzystuje czas wolny niezwykle skutecznie. To wymagające zadanie, jednak dzięki praktyce można osiągnąć zadziwiające efekty. Opiera się na medytacji i polega na liczeniu oddechów w ciszy. Taka metoda pozwoli nam łatwiej zasnąć, a następnego dnia obudzimy się bardziej wypoczęci. Jeśli w ciągu dnia spędzamy dużo czasu przed komputerem, to sport pomoże podnieść temperaturę ciała, co zaowocuje głębszym snem w nocy. Wyciszenie da odpocząć oczom i zapomnieć o stresie. Wyśpimy się za wszystkie czasy, chodź budzik zadzwoni jak zwykle o 7.
Relacje z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi wpływają na nasze dobre samopoczucie. Aby życie nie straciło harmonii i szczęśliwego ducha, potrzebni są w nim bliscy nam ludzie. Warto nie zaniedbywać tych relacji, mimo ciągłej pracy i goniących terminów. Ostatni czas kwarantanny przypomniał nam, jak ważne są spotkania z przyjaciółmi i, że pomimo przeniesienia części naszego życia do sieci, nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu, który tak dobrze znamy. Człowiek jest istotą społeczną, nawet najwięksi introwertycy potrzebują kogoś bliskiego. Zapominając o życiu towarzyskim, nie angażując się wystarczająco w zbudowane relacje, odczuwamy słabe samopoczucie, którego przyczyny często nawet nie zauważamy. Dbajmy więc o bliskość z innymi, a w naszym wnętrzu zapanuje pogoda duch.
Dobre samopoczucie to nie tylko parę metod, które trzeba opanować i umiejętnie wykorzystać. To przede wszystkim życie w zgodzie z samym sobą. Jeśli będziemy działać przeciw naszym uczuciom, wartościom, zasadom, instynktom i marzeniom, negatywne myśli nigdy nie pozwolą nam cieszyć się dobrym samopoczuciem, spokojem i harmonią.
Orzymaj 10% rabat
na pierwsze zakupy
Skandynawski Design
Sztuka pięknego życia