Piwonie w twoim ogrodzie
15 maja, 2009Nie sposób się nimi nie zachwycić – niezależnie od tego, czy występują solo, czy w towarzystwie innych kwiatów. Warto mieć piwonie w przydomowym ogródku. Są niewymagające w uprawie, a ich kwiaty to doskonała i efektowna ozdoba!
Piwonia dzięki swojej niezwykłej woni i pełnym, okrągłym płatkom przyciąga uwagę nie tylko miłośników kwiatów. Nazwa tego orientalnego, wywodzącego się z kraju pachnącej wiśni kwiatu, pochodzi od greckiego boga medycyny i uzdrawiania Paeona. Intensywnie różowa piwonia doskonale komponuje się z pastelowymi kwiatami i zimozielonymi liśćmi.
Królowe ogródków
Jest wiele pięknych kwiatów w naszych ogrodach. Ale gdy zakwitają piwonie, nie maja sobie równych. Okres ich kwitnienia trwa od połowy maja do połowy czerwca. Jedynie gatunki dzikiej piwonii zakwitają wcześniej – już od połowy kwietnia. Warto skorzystać z tego czasu i nawet, jeśli nie mamy ogródka, udekorować nimi dom. A z tym nie powinno być kłopotów, bowiem piwonia świetnie się prezentuje zarówno z gatunkami bardziej szlachetnych kwiatów, jak i z tymi, które często rosną na naszych rabatkach i które są powszechnie znane. Zalet piwonia ma wiele – efektowne, duże kwiaty o pięknym pokroju, wytrzymałość na niesprzyjające warunki pogodowe i duża odporność na choroby i szkodniki. A ponadto są łatwe do sadzenia i mało wymagające w codziennej pielęgnacji.
Kiedy sadzić piwonie
Jeśli chcesz, by w maju i czerwcu piwonie były piękną ozdoba twojego ogrodu, najlepiej zasadzić je we wrześniu i październiku. W tym czasie rośliny są już w stanie odpoczynku, można je dzielić i rozmnażać. Ponadto jesienią można kupić najwięcej różnych odmian kwiatów. Piwonie można kupić i zasadzić również na wiosnę, ale są to kwiaty młode. Po zakupie takiej rośliny najlepiej szybko przesadzić ją do ziemi. Zrób to tak, żeby bryła korzeniowa rośliny równała się górną powierzchnią z poziomem gruntu na rabacie. Jeśli sadzisz kwiaty jesienią, to karpy trzeba umieszczać dosyć płytko w podłożu. Wystarczy, że przykrywa je warstwa ziemi grubości 2-3 cm.
Jak pielęgnować
Piwonie najlepiej rosną na rabacie nasłonecznionej, lubią ziemię urodzajną, gliniastą, ale nie zatrzymującą wodę. Wczesną wiosną należy zasilać rośliny nawozem mineralnym. Jeśli zaś podłoże jest suche, zaleca się drugie zasilanie po okresie kwitnienia. Jeśli chcesz, żeby klącza wytworzyły nowe, silne pąki pędowe, nie ścinaj liści jak najdłużej. Usuń je dopiero wówczas, gdy wyraźnie zaczną więdnąć. Ten zabieg pomoże zapobiec pojawieniu się pleśni na roślinie.
Towarzystwo dla piwonii
Idealnym partnerami dla niej są rośliny rodem z ogródka wiejskiego. Dobrze jest im w towarzystwie malwy, czarnuszki, nagietka, rumianku. Dobrze się zżywa piwonia również z takimi roślinami, jak: szałwia, kocimiętka i bodziszek. A to dzięki temu, że mają one podobny czas kwitnienia.
Dobry pomysł:
Szukasz oryginalnych rozwiązań? Posadź piwonię w towarzystwie bylicy, santoliny czy lawendy. Białe, jasnoróżowe kwiaty różnych odmian piwonii możesz połączyć również z ażurowymi baldachimami drobnych białych kwiatów trybuli leśnej. Ta kompozycja kwiatowa będzie wspaniale wyglądała zarówno na rabacie, jak i w wazonie.
Bardzo efektowny bukiet stworzysz również łącząc piwonie z żółtymi parasolkami kwiatu kopru włoskiego. Lekką i cukierkową kompozycję w wazonie otrzymasz, jeśli połączysz piwonie z bzem.
Przejdź do galerii: