Ogród na balkonie
25 lipca, 2018Pięknie ukwiecony balkon to ambicja większości z nas. Oto kilka rad, jak to osiągnąć.
Balkon nie tylko cieszy oko, ale też może stać się miejscem wypoczynku wśród zieleni.
Zanim udasz się do ogrodnika, aby kupić kwiaty, weź pod uwagę wielkość balkonu, stronę świata, czas, jaki zamierzasz poświęcić na ich pielęgnację i przewidywane przeznaczenie – czy będzie to tylko miejsce ekspozycji kwiatów, czy również kącik wypoczynkowy. Od tego bowiem będzie w dużej mierze zależeć wybór odpowiednich roślin.
Malutki balkon nie daje co prawda zbyt wielkich możliwości aranżacyjnych, ale z pewnością można go ciekawie zaprojektować.
W każdym przypadku zarówno balkon, jak i taras powinny stanowić optyczne przedłużenie wnętrza twojego domu.
Oznacza to, że styl, w jakim go urządzisz powinien współgrać z wyposażeniem twojego mieszkania, a także z elewacją budynku.
Lepiej zrezygnuj z firanek – rośliny na balkonie powinny być dobrze widoczne z mieszkania. Możesz nawet zainstalować małe lampki solarne (nie wymagają instalacji elektrycznej), dyskretnie podświetlające rośliny, tak, aby wieczorem balkon był równie atrakcyjny jak w dzień.
Skrzynki i ziemia
Choć wybór pojemników na kwiaty jest ogromny – mogą być plastikowe, gliniane, metalowe, ocynkowane, drewniane, czy wiklinowe, to jeśli zamierzasz je powiesić, wybierz lekkie, plastikowe, proste w formie i kolorystyce.
Ziemię wymieniaj co roku. Gotowe podłoże do kwiatów to specjalnie dobrane mieszanki torfu niskiego i wysokiego z domieszką keramzytu i długo działających nawozów.
Jest ono tak przygotowane, aby nie zawierało nasion chwastów, szkodników, chorób grzybowych.
Dlatego nie należy brać do skrzynek ziemi z ogródka.
Które kwiaty wybrać
Na mały balkon warto wybrać kwiaty jednoroczne, najlepiej kupowane u producenta, lub w centrach ogrodniczych.
W zależności od stopnia nasłonecznienia i wystawienia balkonu na wiatr należy dobierać rośliny mniej, lub bardziej odporne.
Np. w pełnym słońcu, ale na dużym wietrze źle będzie rosła surfinia, natomiast z powodzeniem poradzi sobie bezapelacyjna królowa balkonów od 200 lat – pelargonia.
Zestawiaj z głową
Na rynku jest coraz większy wybór gatunków i odmian roślin, więc możliwości komponowania form i zestawień kolorystycznych jest mnóstwo.
Lepiej jednak unikaj kakafonii barw i zdecyduj się na niewielką liczbę kolorów.
Jeśli zdecydujesz się na różne gatunki roślin, to wybierz jedną tonację barw, jeśli zaś będzie to jeden gatunek, dobierz 2-3 kolory harmonizujące ze sobą.
Warta polecenia jest kompozycja roślin ozdobnych z liści, np. srebrzystych (gnafalium, santolina cyprysikowa) z kolorowymi kwiatami pelargonii bluszczolistnej, lub petunii kaskadowej.
Wykorzystaj ścianę
Najczęściej do dyspozycji masz jeszcze kawałek ściany. Możesz na niej powiesić kratkę – drewnianą, plastikową, metalową wiklinową (dobraną stylem do reszty wyposażenia balkonu).
Na małym balkonie możesz wtedy zasiać w skrzynce takie rośliny jednoroczne, jak wilec purpurowy, trójbarwny, tunbergię oskrzydloną, fasolę wielokwiatową, nasturcję, groszek pnący.
Na kratce możesz także umocować doniczki z roślinami o zwisających pędach, np. pelargonie bluszczolistne, surfinie, gnafalium, bidens, werbenę, lub scewolę.
Doniczki umieść na różnej wysokości, tak jak to robią mieszkańcy południa Europy.
Otoczona ze wszystkich stron zielenią i kwiatami będziesz mogła urządzić sobie prawdziwie śródziemnomorską sjestę na balkonowym leżaku.
konsultacja Maria Paschalis, architekt krajobrazu
foto:istockphoto.com