Inspirander

Strona główna / Styl życia / Oberża pod Psem w Kadzidłowie – POLSKA JEST PIĘKNA / SMACZNA

Oberża pod Psem w Kadzidłowie – POLSKA JEST PIĘKNA / SMACZNA
 COVER STORY,

Oberża pod Psem w Kadzidłowie – POLSKA JEST PIĘKNA / SMACZNA

23 lipca, 2020
Oberża pod Psem w Kadzidłowie to niezwykle urokliwe miejsce znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim, nieopodal Rucianego-Nidy oraz Mikołajek. Licząca jedynie trzy gospodarstwa wioska Kadzidłowo oferuje odwiedzającym unikatowe przeżycia oraz swoistą podróż w czasie, która zachęca do poczucia harmonii ze światem przyrody. Wieś otacza Park Dzikich Zwierząt, w którym zachwyca wiele rzadkich i chronionych gatunków pochodzących z odległych krańców Polski, Syberii lub nawet Dalekiego Wschodu. Jednak mazurskie safari w Kadzidłowie, stanowiące idealną atrakcję dla całej rodziny, a zwłaszcza dla najmłodszych, to tylko jeden z licznych powodów, dla których warto odwiedzić Oberżę pod Psem.

Mazurska kuchnia regionalna
Od ponad 20 lat dania serwowane przez Oberżę pod Psem przygotowywane są w myśl idei slow food. Niespieszne i świadome spożywanie potraw, tzw. mindful eating, stanowi świetną alternatywę dla nierzadko szkodliwej kultury fast food. Goście Oberży pod Psem mogą delektować się smakiem regionalnych mazurskich dań przyrządzonych z naturalnych, wartościowych i odżywczych produktów. 

Ekologiczne składniki pochodzą z prywatnej uprawy właścicieli, Państwa Danuty i Krzysztofa Worobców lub zaprzyjaźnionych, lokalnych gospodarstw. Odwiedzając restaurację, trzeba koniecznie skosztować domowego chleba na zakwasie, tradycyjnych wędlin oraz mazurskich krowich, kozich i owczych serów. Wśród menu znajdują się także cenione przez klientów dania, takie jak mazurska kwaśnica, zupa kurkowa, rzadko spotykana koźlęcina, karkówka z dzika, wereszczaki (schab duszony w wywarze buraczanym) czy naleśniki z kajmakiem. A pierogi są najlepsze na świecie!

Po udanym pobycie w Oberży pod Psem miłośnicy serwowanej kuchni mogą także zabrać ze sobą do domu kawałek Mazur i zakupić regionalne wyroby – świeży chleb lub konfitury. O niepowtarzalnym charakterze tego miejsca świadczą niezliczone wyróżnienia, zwłaszcza rekomendacja zamieszczona w tegorocznym wydaniu Żółtego Przewodnika Gault&Millau – wydawnictwa znanego wśród foodies, niezwykle ceniących wartościową sztukę kulinarną.

WZONY W WIEJSKIM STYLU - KAŻDE KWIATY WYGLĄDAJĄ W NICH DOBRZE. ZWŁASZCZA TE POLNE.

Wino
Oberża pod Psem to niewątpliwy raj dla koneserów wina. Jako jedyna w Polsce restauracja posiada w swojej ofercie wina Lunadoro importowane z niewielkiej, zaprzyjaźnionej, lecz cieszącej się dużym uznaniem winnicy La Bandita e Lunadoro w pobliżu Montepulciano w Toskanii. Poza włoskimi wyrobami winiarskimi Oberża pod Psem wspiera również polskie produkty, wytwarzane w rodzinnej winnicy Turnau. Odpowiednio dobrane wino – włoskie Eclisse Orcia Rosso lub polskie Johanniter – wydobywa smak regionalnych mazurskich potraw, tym samym gwarantując gościom niepowtarzalne kulinarne doznania.

AKCESORIA DO WINA

Nocleg w otoczeniu natury
Oberża pod Psem posiada także atrakcyjną ofertę noclegową. Do dyspozycji odwiedzających pozostają nie tylko pojedyncze pokoje urządzone w rustykalnym, przytulnym stylu, ale także cały dom dla większej, zorganizowanej grupy. Możliwość wynajęcia całej przestrzeni to ciekawa opcja na wyjazd w gronie przyjaciół lub rodziny. Goście mogą korzystać również z rozległej, zielonej i odosobnionej przestrzeni Kadzidłowa oraz oddawać się beztroskim kąpielom w pobliskich rzekach lub jeziorach. Właściciele Oberży pod Psem chętnie dzielą się zasobami swojej mazurskiej biblioteczki oraz zachęcają do skorzystania z tradycyjnej parowej sauny – bajni.

Kadzidłowo, czyli niezwykła mazurska kraina
Jeśli jednak nie jesteś fanką pasywnego wypoczynku, położenie w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich prezentuje szeroki wachlarz zajęć rekreacyjnych, umożliwiających aktywne spędzanie czasu. Możesz zatem odwiedzić wspomniany już Park Dzikich Zwierząt, doskonale widoczny z okien Oberży pod Psem, lub eksplorować otoczenie zanurzone w nienaruszonej przyrodzie. Po wszelkie wskazówki i rekomendacje śmiało zgłoś się do gospodarzy, którzy doskonale znają okolice Kadzidłowa. Z pewnością warto wybrać się na spływ kajakowy po Krutyni, wycieczkę rowerową po urzekających zielonych terenach Mazur, spacery po lesie, a nawet jazdę konną. W pobliżu Oberży pod Psem urzekają również liczne atrakcje i zabytki – wioski starowierskie, Mazurski Park Krajobrazowy czy muzeum w Kadzidłowie, które jako jedyny obiekt w Krainie Wielkich Jezior został wyróżniony w słynnym przewodniku Michelin. Na uwagę zasługuje fakt, iż Oberża pod Psem popularyzuje slow tourism, rozumiany jako turystyka ekologiczna lub łagodna. W przeciwieństwie do turystyki masowej, która opiera się na powierzchownym, szybkim i głośnym zwiedzaniu, zrównoważona turystyka zachęca do powolnego i świadomego poznawania nowych zakątków Polski.
Oberża pod Psem w Kadzidłowie to miejsce z duszą, w którym właściciele pielęgnują spuściznę dawnych mieszkańców rejonu. Jeśli marzysz o spędzeniu nadchodzących wakacji w pięknych okolicznościach przyrody, przekonaj się sama o niezwykłości malowniczej Puszczy Piskiej. Pamiętając jedynie o wcześniejszej rezerwacji miejsc oraz płatności gotówką, możesz wyruszyć na niezapomnianą mazurską przygodę już dziś!

    TEKST: Alicja Milczarczyk

    Inne Artykuły: