Nim weźmiesz kota do domu
 Porady,

Nim weźmiesz kota do domu

4 lutego, 2016

Już postanowiłaś. Chcesz mieć w domu małego kotka i zapewne pragniesz jak najlepiej przygotować się na przyjęcie nowego domownika. Dlatego warto abyś wiedziała, jakie potrzeby ma taki kociak, jak się nim zająć i o niego zadbać oraz co jest mu niezbędne do życia.

Co lubią kotki?

Koty i małe i duże mają dwoistą naturę. Z jednej strony są puchatymi, mruczącymi pieszczochami, a z drugiej – drzemie w nich odwieczny drapieżnik, dla którego polowanie to nie tylko zabawa, ale i sens życia.

Dlatego przygotuj się na to, że twój kociak niemalże od pierwszego dnia w twoim domu będzie się zasadzał na wszystko, co się rusza (dosłownie) w tym również na twoje bose stopy, które na przykład niebacznie wystawisz nocą spod kołdry. Przy czym ponieważ jego tryb życia jest nieco odmienny od twojego dużą część dnia niejednokrotnie zapewne prześpi, a zacznie buszować po mieszkaniu późnym wieczorem albo nocą.

Ponieważ twój kotek, jak każde młode stworzenie, będzie miał zapewne dużo wigoru, taka zabawa jest dla niego szczególnie ważna. Tym bardziej, że dla kota żyjącego w domu jest ona również istotnym warunkiem prawidłowego rozwoju i dobrego stanu zdrowia.

Dzieje się tak, ponieważ ruch zapewnia niezbędne mu ćwiczenie mięśni i zmysłów. Dlatego nie zabraniaj swojemu podopiecznemu tej przyjemności. Nawet, jeżeli przy tym trochę napsoci. Najlepiej abyś sama uczestniczyła czasami w tych igraszkach, chociażby turlając mu po podłodze kulkę z papieru czy plastikowej folii (ach ten rozkoszny dla kociego ucha szelest!) albo kłębek nici. Małe kotki (duże zresztą także) uwielbiają często również bawić się sztucznymi myszkami, które można kupić w sklepie zoologicznym.

Okazuj też swojemu kociakowi dużo miłości. Wszak, od kiedy zamieszka w twoim domu to ty będziesz mu zastępowała utracona mamę oraz rodzeństwo. On zapewne odpłaci ci oznakami zadowolenia, co poznasz po zadartym do góry ogonie, głośnym mruczeniu, ocieraniu o twoje nogi i ugniataniu twoich kolan, kiedy na nich siedzi.


Czego potrzebuje mały kotek?

Koty nie są specjalnie wymagającymi zwierzętami. Jest jednak kilka podstawowych rzeczy, o które musisz zadbać. Zacznijmy od legowiska.

Wprawdzie kot na ogół ma zwyczaj polegiwać w różnych punktach mieszkania to jednak bardzo lubi mieć także „swój kąt”. Dlatego wyszykuj mu jego własne legowisko, koniecznie w miejscu, gdzie z jednej strony będzie się czuł przytulnie i bezpiecznie, a z drugiej będzie mógł obserwować dom i jego mieszkańców (koty są bardzo ciekawskie i lubią wiedzieć, co się wokół nich dzieje). Możesz je przygotować w dużym wiklinowym koszyku, który wyściełasz kocem lub poduszką. Albo kupić gotowe, najlepiej w kształcie budki z daszkiem (koty uwielbiają mieć blisko nad głową zadaszenie).

Drugą rzeczą istotną dla kota jest kuweta. Powinna stać na uboczu, ponieważ nawet mały kociak lubi załatwiać swoje potrzeby w ukryciu. W sklepach zoologicznych można kupić bardzo praktyczne tzw. kocie toalety, czyli prościej mówiąc zamykane kuwety z uchylnymi drzwiczkami, które dają kotu niezbędny mu komfort intymnego załatwiania swoich potrzeb.

Żwirek do owego przybytku musisz jednak dobrać metodą prób i błędów. Tzn. obserwować czy kociak korzysta z kuwety chętnie, czy załatwia się poza nią (co często oznacza konieczność zmiany żwirku na inny).

Co do żywienia, to przede wszystkim twój kociak musi mieć dwie miseczki, co da mu stały dostęp do świeżej wody i pożywienia. Przy doborze karmy również obowiązuje cię zasada prób i błędów. Oczywiście konieczne jest, aby była odpowiednia do wieku twojego kota, ale jej konkretny smak, czy markę kot sobie wybierze sam. To znaczy stanowczo odmówi jedzenie tej, która mu nie smakuje. Po zaspokojeniu tych podstawowych kocich potrzeb pozostaje ci tylko cieszyć obecnością twojego futrzaka. No i oczywiście dbać o jego zdrowie.

Po czym poznać, czy kot jest zdrowy?

Ukryte schorzenia na pierwszy rzut oka trudno wykryć. Ale są pewne oznaki, po których można poznać, czy kociakowi coś dolega.

Przede wszystkim zdrowy kot ma czyste, klarowne oczy, bez krwawych plam, wycieków i wydzielin.

Oznaką zdrowia jest również błyszcząca gładka, niezmierzwiona sierść bez łysych plam i stanów zapalnych na skórze. Zęby zdrowego kota powinny być białe lub żółtawe i pozbawione kamienia.

Powinnaś też obejrzeć kocią pupę (jeśli jest czysta to znaczy, że kot nie cierpi na uporczywe biegunki) oraz uszy, w których nie powinno być żadnych wydzielin (które mogą na przykład oznaczać koci świerzb).

Inne oznaki kociego zdrowia to dobry apetyt i łaknienie, chęć do zabawy oraz częste mycie się w ciągu dnia. Jeśli zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych niepokojących objawów koniecznie zgłoś się z kotem do weterynarza.

foto:istockphoto.com

Inne posty: