Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / Niezwykła lekcja historii – prace Gordona Parksa w Warszawie

Niezwykła lekcja historii – prace Gordona Parksa w Warszawie
 Kultura,

Niezwykła lekcja historii – prace Gordona Parksa w Warszawie

12 maja, 2017

Był pierwszym czarnoskórym fotografem magazynów “Life” i “Vogue”. Robił zdjęcia największym gwiazdom show biznesu, sportu i mody, takim jak Marilyn Monroe, czy Muhammad Ali. Gordon Parks – wybitny fotograf, reżyser, działacz społeczny. Teraz jego prace możecie zobaczyć na wyjątkowej wystawie, która trwa do 21 maja w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. 

Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń to cytat z pierwszej i uznawanej za najważniejszą książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. Zdanie to można traktować jako motto niezwykłego życia Parksa.

Urodził się jako piętnaste dziecko. Całe życie walczył. O przetrwanie, o pracę, o rodzinę, w końcu o prawa Afroamerykanów. Przeżył 93 lata dokumentując wielkie i małe zmiany. 

Jakim był fotoreporterem? Jak szukał tematów? W jaki sposób fotografował ludzi i jak traktował swoich bohaterów?

Wystawa w Zachęcie odpowiada na te pytania. Prezentuje wybór osiemdziesięciu fotografii Parksa. Są wśród nich zarówno fotograficzne ikony, jak i zdjęcia mało znane.

Jeżeli chcecie zobaczyć na własne oczy kawałek historii i jesteście fankami pięknych zdjęć warto odwiedzić w ten weekend warszawską Zachętę!

Inne Artykuły: