Inspirander

Strona główna / Styl życia / Nie taki szczur straszny…

Nie taki szczur straszny…
 Styl życia

Nie taki szczur straszny…

4 sierpnia, 2009

Spośród wszystkich gryzoni szczur jest tym, który najbardziej nadaje się na domowe zwierzątko. Jest najinteligentniejszy, łatwo daje się oswoić i, wbrew pozorom, jest bardzo łagodny. Krwiożercze zapędy mają jedynie dzikie osobniki, które muszą walczyć o pokarm. Szczur, który ma zawsze pełną miskę naprawdę potrafi odwdzięczyć się za “wikt i opierunek”.

Znawcy tematu twierdzą, że w domu najlepiej sprawdza się jeden szczur. W takiej sytuacji gryzoń bardziej jest skłonny traktować domowników jako członków swego stada, a nie jako konkurentów do terenu. Zwykle największy respekt okazuje tej osobie, ktora go żywi. To ona jest bowiem dla niego przewódcą stada. To do tej osoby przybiega najpierw, by się przywitać, pozwala się głaskać i ociera o jej policzki.

Oczywiście każdy, kto zdecyduje się na zakup szczura powinien najpierw zadać sobie kilka pytań (podobnie jak w przypadku podejmowania decyzji o zaopiekowaniu sie jakimkolwiek zwierzęciem). Podstawowym jest to, czy codziennie będzie miał czas i ochotę, by zmienić mu wodę, dać jedzenie i pobawić się z nim.

Szczur, któremu nie poświęca się uwagi dziczeje.

Źle się czuje przy głośnej muzyce

Ważną sprawą jest charakter właściciela i domowników. Te gryzonie są bardzo wrażliwe na nerwowe zachowania i gwałtowne ruchy. Mogą je odbierać jako atak na siebie i próbować się bronić – mogą wtedy nawet ugryźć.

Nie lubią też hałasu, więc wielbiciele głośnej muzyki powinni zastanowić się na, czym im bardziej zależy – na zwierzęciu czy na doznaniach akustycznych.

Szczury nie powinny te przebywac w domach palaczy. Dym nikotynowy bardzo im szkodzi.

Co w sytuacji, gdy już zdecydowaliśmy się zamieszkać ze szczurem? Na pewno powinniśmy go kupić w sklepie zoologicznym lub wziąć z pewnej hodowli. Lepiej nie ryzykować i nie brać zwierząt z niesprawdzonych źródeł, bo to grozi kłopotami.

Tylko nie za ogon!

Szczur nie ma wielkich wymagań. Na pewno trzeba go trzymać w specjalnej klatce dla gryzonii. Może oczywiście, a nawet powinien, biegać po mieszkaniu, ale jedynie pod okiem właściciela.

Pamiętajmy, że to gryzoń, ktory nie pilnowany może narobić wiele szkód.

W sprawie jedzenia szczury nie są zbyt wybredne. Można je karmić resztkami swojego jedzenia – zawsze jednak muszą być świeże. Najlepiej jednak kupować specjalne mieszanki dla gryzonii.

Nigdy nie chwytajmy go za ogon. To najwrażliwsza część jego ciała. Nawet niewielkie uszkodzenie ogona może prowadzić do zakażenia, a nawet śmierci.

18.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: