Najlepsze seriale z modą w tle
20 marca, 2017Intryga, zaskakujące zwroty akcji i wzruszające, romantyczne historie. To w serialach kochamy najbardziej! Musicie jednak przyznać, że oprócz perypetii Waszych ulubionych bohaterów zwracacie też uwagę na to, jakie ubrania noszą i jak wyglądają. Wybraliśmy dla Was kilka najlepiej wystylizowanych seriali.
Seks w wielkim mieście
Legendarny już amerykański serial opowiadający historię czterech przyjaciółek z Nowego Jorku. Główna bohaterka, Carrie Bradshaw stała się na przestrzeni lat prawdziwą ikoną stylu. Jej zabawa modą i markami, wśród których można wymienić Manolo Blahnik, Dior, czy Chanel, zainspirowała kobiety na całym świecie do eksperymentów ze stylem. Charakterystyczne dla Carrie tutu, spódnica w grochy i naszyjniki z pereł stały się symbolem kobiecej niezależności i odwagi. Serial stał się tak popularny, że powstały dwie części filmu fabularnego opowiadającego o dalszych losach bohaterek!
Mad Men
Nowy Jork, lata 60. XX wieku. Akcja serialu skupia się na początkach powstawania rynku agencji reklamowych. Krótkie sweterki, ołówkowe spódnice oraz czerwona pomadka to dla kobiet z „Mad Man” standardowy look. Mężczyźni zaś zachwycają idealnie skrojonymi garniturami. Styl lat 60. tak spodobał się widzom, że firma Banana Republic wprowadziła do swojej kolekcji ubrania inspirowane bohaterami „Mad Men”!
Plotkara
Z pozoru mogłoby się wydawać, że to propozycja dla nastolatków opowiadająca o typowych dla tego wieku rozterkach. Kostiumograf serialu Eric Daman (pracował m.in. przy „Seksie w wielkim mieście”) sprawił jednak, że również świat mody oszalał na punkcie „Plotkary”! Wszechobecna kratka, plisy i charakterystyczne dla głównej bohaterki Blair Waldorf opaski do włosów spowodowały zainteresowanie modą akademicką wśród tych widzów, którzy czasy szkolne mają już dawno za sobą.
Downton Abbey
Byliśmy już w latach 60. i 90. XX wieku. oraz we współczesności. Przenieśmy się teraz do angielskiego zamku, do początków I wojny światowej. „Downton Abbey” opowiada historię rodziny, na której czele stoi lord Grantham. Równolegle, widzowie śledzą losy służby arystokratów. Serial przedstawia rewolucyjne przemiany społeczne, które miały swój wyraz także w różnych sposobach ubierania się i pojmowania stylu. Znaczącą sceną jest ta, w której lady Grantham dumnie prezentuje swoją nową fryzurę – krótkiego boba. Choć trudno jest nam w to teraz uwierzyć, w tamtych czasach był to symbol kobiecego buntu, a co za tym idzie wolności i siły.
Vinyl
Obok wielkiego reżysera Martina Scorsese, współtwórcą tego projektu był Mick Jagger – niekwestionowana ikona stylu. „Vinyl” to opowieść o funkcjonowaniu rynku muzycznego w latach 70., kiedy to zmieniały się zasady panujące w światowej fonografii. Bez wątpienia, to właśnie dzięki zaangażowaniu Jaggera, serial doskonale oddaje klimat tamtych lat. Charakterystyczne dla „dzieci kwiatów” stylizacje, brutalność biznesu muzycznego i kulisy narodzin największych gwiazd rocka – to z pewnością powody, dla których powinniście zobaczyć „Vinyl”.
Skam
Widzowie przyzwyczajeni są z reguły do produkcji amerykańskich lub angielskich. Tym razem jednak proponujemy serial prosto z Norwegii! Projekt opowiada historię nastolatków z Oslo i skupia się na często przemilczanych w przestrzeni publicznej problemach społecznych, jak odrzucenie, akceptacja seksualności, czy używki. Co ciekawe, twórcy postanowili wprowadzić swoich bohaterów do przestrzeni internetowej zakładając im konta na portalach społecznościowych. W ten sposób widzowie mają wrażenie, jakby ich ulubione postacie istniały naprawdę. Po względem wizualnym serial jest naprawdę wyjątkowy. Przestrzeń norweskich krajobrazów i przemyślane stylizacje bohaterów, szczególnie serialowej Noory Amalie Sætre zasługują na szczególną uwagę!
The Crown
Brytyjski serial opowiadający o życiu Królowej Elżbiety II to według prasy najdroższa produkcja platformy Netflix w historii. Budżet pierwszych 20 odcinków wynosił ok. 100 mln funtów. Patrząc na każdy dopracowany szczegół projektu nie ma się co dziwić. „The Crown” to losy rodziny królewskiej opowiedziane zza zamkniętych drzwi, dostojne stroje, bogate wnętrza i porządna lekcja historii!
Suits
Jak mówi kostiumograf serialu, Jolie Andreatta: „współczesne garnitury są odpowiednikiem średniowiecznych zbroi. Mówią nam, jaka jest osoba, która je nosi i z jakiego środowiska pochodzi.” „Suits” to wciągająca historia o zdeterminowanych, ambitnych i gotowych na wszystko prawnikach z Nowego Jorku. Idealnie skrojone garnitury i klasyczne sztyblety Burberry u mężczyzn oraz kreacje od Victorii Beckham i Prady u kobiet podkreślają wyjątkowy charakter serialu.
Opracowanie: Aleksandra Michalska