Na co wybrać się do kina w listopadzie?
3 listopada, 20168 filmowych premier, które trzeba zobaczyć. Koniec roku zawsze obfituje w bogate afisze kinowe. Na ekrany wchodzą najciekawsze produkcje roku, a lista filmowych premier obfituje w pofestiwalowe dzieła polskich i światowych twórców. W listopadzie na wielkie ekrany wejdzie sporo rodzimych i zagranicznych produkcji. Wśród wyróżnionych tytułów znajdą się zarówno blockbustery jak i kameralne, autorskie perełki kina europejskiego.
Przed wami lista 8 najciekawszych filmów listopada.
1. “Zwierzęta nocy” (2016) – przeczytaj o filmie
Wyczekiwany i wielokrotnie polecany przez nas film w reżyserii projektanta Toma Forda. Na wielkim ekranie zadebiutuje już 18 listopada.
Mroczny, pięknie zrealizowany thriller Toma Forda, nagrodzony w Cannes opowiada historię Susan (Amy Adams). Właścicielkę galerii sztuki, stopniowo pochłania fikcyjny świat manuskryptu napisanego przez jej byłego kochanka Edwarda (Jake Gyllenhaal). Wraz z bohaterką wkraczamy w nierealny świat okrutnej zbrodni, zemsty i niebezpiecznej tajemnicy.
2. “Osaczona” (2016)
Mrożący krew w żyłach psychologiczny thriller z genialną kreacją Naomi Watts, nadwornej muzy Davida Lyncha, na polskich ekranach już 4 listopada.
Życie dziecięcej psycholog Mary Portman (Naomi Watts) legło w gruzach, gdy w wypadku samochodowym zginął jej mąż, a syn został sparaliżowany. Po tragicznym zdarzeniu mieszka wraz z wymagającym stałej opieki Stevenem (Charlie Heaton), w opustoszałym, wielkim domu w Nowej Anglii. Matczyną czułość, potrzebę bliskości i opieki znajduje w pracy z małym pacjentem – Tomem (Jacob Tremblay). Dzięki dziecku odnajduje spokój i ukojenie od bolesnej codzienności. Niestety resztki jej szczęścia giną w trakcie burzy śnieżnej, która pustoszy okolicę, a jej pacjent znika bez śladu. Poszukiwania nie przynoszą skutku, wszyscy dookoła są przekonani, że chłopiec zginął w trakcie katastrofy. Tylko Mary, która od tragicznej nocy zaczyna doświadczać niepokojących wizji, wierzy, że Tom nadal żyje. Szybko okazuje się, że śnieżna nawałnica była tylko wstępem do koszmaru, który czeka kobietę w opuszczonym domu. Wraz z kolejnymi niepokojącymi i nieracjonalnymi wydarzeniami, Mary zbliża się do odkrycia straszliwej prawdy.
3. “Światło między oceanami” (2016)
Derek Cianfrance, reżyser wielkich przebojów, wzruszających intymnych dramatów “Blue Valentine” (2010) i “Drugie oblicze” (2012), tym razem bierze na warsztat bestsellerową powieść M. L. Stedman, ubierając w filmowe kreacje ckliwą historię australijskiego latarnika. Reżyser, który słynie z genialnej obsady, na jego filmach wypłynął między innymi ogromny talent Ryana Goslinga, do współpracy nad swoim najnowszym melodramatem zaprosił gwiazdorski tercet w składzie Michael Fassbender, Alicia Vikander i zjawiskowa Rachel Weisz. Na ekranie od 18 listopada.
Bohater wojenny Tom Sherbourne (Michael Fassbender) osiada na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii obejmując posadę latarnika. Wraz z żoną Isabel (Alicia Vikander) prowadzi szczęśliwe życie w rytmie przypływów i odpływów oceanu. Do pełni szczęścia małżeństwu brakuje jedynie upragnionego potomstwa. Po miesiącach bezowocnych starań, które doprowadzają Isabel do depresji, w końcu zdarza się cud. Do wybrzeży wyspy dobija łódź, na której Tom znajduje martwego mężczyznę i żywe niemowlę. Mężczyzna wiedziony odruchem serca i namowami Isabel, godzi się przyjąć dziecko i wychować jak własne. Szczęście debiutujących rodziców wkrótce zakłóca wieść, że w okolicy od miesięcy zrozpaczona matka poszukuje zaginionego męża i maleńkiego dziecka.
4. “Wszystkie nieprzespane noce” (2016)
Zachwycający obraz polskiego reżysera Michała Marczaka, nagrodzony na festiwalu w Sundance, po głośnej premierze w Gdyni, na wielkich ekranach zagości już 4 listopada.
Dokumentalizowany dramat prowadzi nas przez losy trójki młodych bohaterów. Krzysiek kończy trwający pięć lat związek z pierwszą dziewczyną i przeprowadza się do mieszkania najlepszego przyjaciela, Michała. Studenci rzucają się w wir nocnego, pełnego imprez życia. Nagłe pojawienie się byłej dziewczyny Michała – tajemniczej Evy, wystawi ich przyjaźń na próbę. Pulsująca w rytmie uczuć i muzyki historia opowiedziana zostaje z perspektywy przyjaciół uwikłanych w miłosny trójkąt. Reżyser doskonale przeniósł na ekran nastroje, rozterki i żale współczesnych, zagubionych dwudziestolatków. Marczak wprowadza nas w podróż przez rozpaloną tysiącem świateł Warszawę. Serwuje widzom fascynujący kolaż barw, dźwięków i faktur, a nowatorski sposób kręcenia zachwyca połączeniem nagłych i zaskakujących cięć montażowych, wyciemnień, czasowych elips i ciekawie skomponowanych kadrów.
5. “Służąca” (2016)
W polskich kinach od 4 listopada.
Chan-wook Park, jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych artystów azjatyckiego kina, autor legendarnego już “Oldboya” (2004), tym razem wprowadza nas w arystokratyczny klimat Azji ubiegłego wieku. Korea, lata 30., oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę, dziedziczkę wielkiej fortuny, aby przejąć jej bogactwa. W tym celu podsuwa jej tytułową służącą, posłuszną sobie oszustkę, która ma zaskarbić względy milionerki i stać się jej najbliższą powiernicą. „Służąca” to opowieść o miłosnym trójkącie, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Widziana z różnych perspektyw, dynamicznie rozwijająca się intryga, zmierza ku przewrotnemu, niespodziewanemu finałowi.
6. “Snowden” (2016)
Amerykańska produkcja trzykrotnego zdobywcy Oscara do kin trafi 18 listopada.
Najnowszy film Olivera Stone’a, mistrza amerykańskiej sensacji, to brawurowy, zrealizowany z wielkim, hollywoodzkim rozmachem thriller sensacyjny. Biografia tytułowego bohatera, najsłynniejszego demaskatora naszych czasów – Edwarda Snowdena (Joseph Gordon-Levitt), ujawnia niedawną historię wycieku dokumentów tajnych służb specjalnych USA. Edward Snowden decyduje się upublicznić ściśle strzeżone informacje dotyczące nielegalnego podsłuchiwania przez rząd Stanów Zjednoczonych milionów ludzi na całym świecie, idąc na wojnę z najpotężniejszym mocarstwem. Kompromitujące zdarzenie, o niespotykanej dotąd skali, nagle stawia na nogi wszystkie służby. Zaczyna się wyścig z czasem, a amerykańskie władze mają tylko jeden cel – złapać zdrajcę.
7. “Marzenia” (2016)
Kameralny, bardzo intymny dramat społeczny w polskich kinach od 4 listopada.
Akcja osadzona na łotewskiej wsi przenosi nas w historię dwóch nastoletnich sierot. Autorskie dzieło Reārsa Vimba to wzruszający dramat o losach opuszczonego przez dorosłych świata dzieci. W biednym, drewnianym domku mieszka 17-letnia Raya i jej młodszy brat, Robis. Dzieci dbają o to, żeby nikt nie dowiedział się o śmierci ich babci. By nie trafić do sierocińca, na różne sposoby usiłują ukryć przed sąsiadami niewygodną prawdę. Nie chcąc stracić domu i wielkiego sadu, dziedzictwa po ich ojcu, Raya próbuje skontaktować się matką, która od lat mieszka w Anglii i nie daje znaku życia. Dojrzała i samodzielna dziewczyna postanawia nawet wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą jest wyjazd do Londynu. W rozpaczliwych poszukiwaniach dziewczynę wspiera nauczyciel, z którym nawiązuje silną więź.
8. “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (2016)
Chyba najbardziej wyczekiwana premiera roku zagości w kinach 18 listopada.
Kolejna adaptacja bestsellerowych popisów J. K. Rowling, oparta na powieści z 2001 roku, którą brytyjka wydała tuż po napisaniu czwartej części Harry’ego Pottera, “Czary Ognia”, w końcu pojawi się na wielkim ekranie.
W główną rolę wcieli się genialny Eddie Redmayne, odsłaniając przed nami świat nieokiełznanej wyobraźni i fantastycznych stworzeń z magicznej krainy czarodziei. Akcja filmu rozpoczyna się w 1926 roku. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien amerykański mugol o imieniu Jakub. Źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta, doprowadza do szeregu niefortunnych zdarzeń, które odbiją się zarówno na świecie magicznym jak i życiu mugoli.
Opracowanie: Maja Nowakowska