Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / Muzyczna podróż po Francji – playlista

Muzyczna podróż po Francji – playlista
 Kultura,

Muzyczna podróż po Francji – playlista

3 marca, 2017

Francja kojarzy nam się głównie z modą. Jak się jednak okazuje, nie samymi pokazami mieszkańcy tego pięknego kraju żyją. Francuski przemysł fonograficzny ma się dobrze i znaleźć można na nim zarówno muzyków światowego formatu, jak i niszowych, ambitnych artystów. Dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wyjazd do Paryża w najbliższym czasie zapraszamy na muzyczno-francuską podróż! Bon Voyage!

Edith Piath – La vie en rose

Zaczynamy od wielkiej damy francuskiej piosenki – Edith Piath! Utwór „La vie en rose” do którego sama Piath napisała tekst, do dziś cieszy się ogromnym sukcesem, mimo, że piosenka ma już 72 lata! Co więcej, utwór doczekał się się wielu coverów wykonywanych na przykład przez Louisa Armstronga, czy Cyndi Lauper. Posłuchajmy i zobaczmy „życie w różowych barwach”!

 

 

Yves Montand – Les Feuilles Mortes

Plotka głosi, że Yves Montand, światowej sławy francuski pieśniarz, swego czasu miał romans z piękną Edith. Kto wie, może to właśnie na cześć Piath powstała smutna, miłosna piosenka Les Feuilles Mortes?

 

 

Claude Debussy – Clair de Lune

Odejdźmy na moment od muzyki popularnej i dajmy się ponieść przepięknej klasyce. Claude Debussy, choć nie usłyszymy go w komercyjnych stacjach radiowych, to wybitny francuski kompozytor, tworzący na przełomie XIX i XX wieku. Utworu „Clair de Lune” (czyli w wolnym tłumaczeniu „blask księżyca”) polecamy słuchać w pięknych okolicznościach przyrody, najlepiej… wpatrując się w księżyc! Ach, jak romantycznie!

 

 

Jane Birkin i Serge Gainsbourg – Je T’aime,…Moi Non Plus

Płomienny romans brytyjskiej aktorki Jane Birkin i francuskiego artysty Serge Gainsbourga zaowocował powstaniem w 1969 roku kontrowersyjnej piosenki „Je T’aime,…Moi Non Plus”. Utwór ze względu na swój seksualny podtekst został zakazany w tamtym czasie w wielu krajach. I choć dzisiaj taka odważna twórczość nikogo nie dziwi, to Birkin i Gainsbourg już na zawsze pozostaną światowym symbolem rewolucji seksualnej!

 

 

Carla Bruni – Quelqu’un m’a dit

Jak pewnie zauważyliście (i usłyszeliście) francuskie piosenki cechuje niezwykła zmysłowość. Tak jest również w tym przypadku. Carla Bruni, czyli była pierwsza dama Francji, modelka i artystka potrafi swoim uwodzicielskim głosem czarować. Dajmy się więc ponieść tej magii!

 

 

L’equipe du Son – Lesson 1

Zapraszamy na muzyczną lekcję francuskiego! L’equipe du Son uczy nas, jak powiedzieć te najważniejsze słowa, czyli „Kocham Cię”. Niezbędnik dla zakochanych we Francji, Francuzach i Francuzkach!

 

 

Daft Punk – Within 

Tego duetu nie trzeba nikomu przedstawiać. Daft Pank, czyli francuskie duo tworzące muzykę elektroniczną dało się poznać szerszej publiczności dzięki współpracy przy utworze „Get Lucky” z Pharrellem Williamsem. My proponujemy kojące dźwięki „Within”. 

 

 

Kid Francescoli – Blow Up

Kid Francescoli, czyli artyści z Marsylii to prawdziwa gratka dla fanów alternatywy i ciekawych rozwiązań muzycznych. Poza dobrą muzyką Kid Francescoli serwują nam  również niesamowite doznania estetyczne – koniecznie zobaczcie teledysk do „Blow Up”.

 

 

Mamy nadzieję, że muzyczna Francja podoba Wam się tak, jak nam! Dla tych, którzy czują mały niedosyt zapraszamy do naszego artykułu o najciekawszych miejscach w Paryżu podczas Paris Fashion Week http://www.inspirander.pl/styl-zycia/paris-fashion-week-najmodniejsze-i-najciekawsze-miejsca-w-paryzu

Au revoir! 


Opracowanie: Aleksandra Michalska

Inne Artykuły: