Inspirander

Strona główna / Styl życia / Mieszkanie specjalnej troski

Mieszkanie specjalnej troski
 Styl życia

Mieszkanie specjalnej troski

15 kwietnia, 2009

Twoje dziecko jest alergikiem, jednak nie ma powodów do paniki. Aby mały alergik czuł się dobrze w mieszkaniu, należy przestrzegać kilka prostych zasad

1. Sprawdź, czy ściany w Twoim domu są suche. Wilgotne ściany stwarzają bardzo sprzyjającą atmosferę dla wszelkiego rodzaju zarodników grzybów, które są jednym z najsilniej działających alergenów. Pomaluj ściany farbą antyalergiczną, pozbądź się oderwanych kawałków tapet (wszelkiego rodzaju zakamarki są idealnym miejscem do namnażania się roztoczy).

2. Pożegnaj się z bibelotami, suchymi kwiatami i wszelkiego rodzaju innymi ozdobami, które trzymasz na szafkach. Najłatwiej utrzymasz porządek w mieszkaniu o nieco spartańskim wystroju – bez ciężkich zasłon i dywanów i tapicerowanych mebli, które stanowią swoisty ?rezerwat" kurzu.

3. Uprzątnij z pokoju dziecka wszystkie zbędne meble.

4. Dywan w dziecięcym pokoju zastąp wykładziną o nawierzchni z linoleum – łatwo ją umyć.

5. Zabawki w dziecięcym pokoju przechowuj w szczelnie zamkniętych plastikowych pojemnikach – łatwo ich utrzymać w czystości, a zabawki nie będą zbierać kurzu.

6. Zrezygnuj z poduszek i kołder z puchowym wypełnieniem Zastąp je pościelą z wypełnieniem syntetycznym – antyalergicznym, które można łatwo i dowolnie często prać.

7. Regularnie sprzątaj cale mieszkanie, wycieraj dokładnie wszystkie zakamarki wilgotną szmatką. Niezastąpiony w sprzątaniu jest odkurzacz antyalergiczny – posiada on specjalny filtr dla alergików . Przynajmmniej raz w tygodniu odkurzaj również pościel.

8. Bardzo przydatnym urządzeniem może być również oczyszczacz powietrza, zaopatrzony w specjalny filtr, który potrafi zatrzymać nawet 80 % zanieczyszczeń powietrza.

9. Jeśli korzystasz często z komputera ze starszego typu monitorem, który jest prawdziwym ?Eldorado" dla kurzu, zastanów się nad inwestycją w monitor LCD. Starze monitory, nagrzewając się, powodują, że drobinki kurzu unoszą się i wirują w pomieszczeniu.

10. Bardzo ważnym jest częste wietrzenie pokoju alergika. Pozostawiaj uchylone okno tak często, jak to jest możliwe w ciągu dnia, jak również wieczorem. Wyjątkiem jest tu tylko pora pylenia.

Foto: istockphoto.com

Inne Artykuły: