Kwiaty dla zdrowia
14 stycznia, 2018Wiele kwiatów, które możesz zasadzić na grządce czy na balkonie to gatunki jadalne. W dodatku wiele z nich ma też właściwości lecznicze! Zaplanuj swój zdrowy ogród.
Nagietek lekarski
Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) znamy niemal wszyscy, a jego obecność w przydomowych ogródkach jest powszechna. Zasiej jego nasiona wczesną wiosną (można również późną jesienią), a będzie ozdobą twojego ogródka od początku lipca aż do października.
Właściwości lecznicze
Z kwiatów nagietka produkowane są olejki i roztwory na bazie alkoholu. Stosuje się je w uszkodzeniach skóry, takich jak kontuzje, rany, wrzody, stłuczenia i obtarcia naskórka, a także w owrzodzeniach żylakowych, zapaleniu skóry, oparzeniach, ranach pooperacyjnych, odmrożeniach, wysypkach skórnych i innych. Przetwory z nagietka stosuje się również do celów kosmetycznych – produkowane z nich są maseczki, mleczka, kremy, pasty, szampony. Dzięki nawilżającym właściwościom produkty te szczególnie polecane są w przypadku cery suchej, złuszczającej się, skłonnej do podrażnień. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze nagietek lekarski znalazł zastosowanie także przy leczeniu stanów zapalnych spojówek i przemęczeniu oczu.
Wewnętrznie leki na bazie nagietka używane są podczas takich dolegliwości jak: nieżyt żołądka i jelit, wrzody żołądka i dwunastnicy. Również w stanach zapalnych dróg żółciowych spowodowanych infekcją. Leki na bazie nagietku przynoszą ulgę również w zaburzeniach miesiączkowania połączonych z bólem, ogólnym osłabieniem, zawrotami głowy, a także w dolegliwościach okresu przekwitania (klimakterium).
Warto wiedzieć również, że nagietek leczy nie tylko nasze dolegliwości, ale także ziemię, w której rośnie.
Jak pielęgnować
Regularne podcinanie i zrywanie przekwitłych kwiatów spowoduje, że roślina będzie rozrastać się wszerz i sprzyja pojawianiu się nowych pąków. Dzięki temu twój nagietek będzie zawsze ukwiecony.
Nasturcja
Nasturcja to roślina jednoroczna o bardzo dużej liczbie odmian. Ma delikatne, różnokolorowe kwiatki (w zależności od gatunku) i pięknie ożywia ogród. Ale nie tylko, w letnie dni przyda się również do ozdobienia sałatki, bowiem jej kwiaty są jadalne!
Właściwości lecznicze
To naturalny antybiotyk. Wyciąg z kwiatów nasturcji stosuje się w dolegliwościach dróg moczowych i ginekologicznych, jak również dróg oddechowych. Skuteczna również w chorobach infekcyjnych. Wzmaga wzrost włosów i przeciwdziała ich wypadaniu.
Jak pielęgnować
Nasturcja to niezbyt wymagająca roślina. Pod koniec maja zasiej nasiona wprost do ziemi (najlepiej uprzednio trochę je pomoczyć). Okres kwitnienia zacznie się już w połowie lipca, a skończy z nadejściem pierwszych przymrozków. Powszechnie wiadomo, że jej kwiaty są jadalne. A tymczasem spożywać możemy również liście. Mają one nieco cierpki smaki. Zarówno kwiaty jak i liście wykorzystywane są jako składniki letnich sałatek.
Tymianek
Znamy go przede wszystkim jako doskonałą przyprawę, ale jeśli zasiejemy go w ogródku, niemal przez całe lato będzie cieszyć nasze oczy piękny, fioletowy dywan kwiatów.
Właściwości lecznicze
Tymianek działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wzmacniająco. Zaleca się go przy przeziębieniach, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i innych schorzeniach górnych dróg oddechowych. Wywary z tego ziela pobudzają pracę jelit i żołądka, a także zapobiegają wzdęciom. Dlatego warto dodawać go do potraw!
Tymianek również pomoże, jeśli cierpimy na nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów. Ma także łagodne działanie przeciwłupieżowe.
Jak pielęgnować
Tymianek wymaga gleby lekkiej, piaszczystej, wapiennej i stanowiska słonecznego. Zbiera się go 1 – 2 razy w sezonie. W ogródku przydomowym można uprawiać go jako roślinę jednoroczną, wysiewając nasiona wprost do gruntu lub jako wieloletnią – z wcześniej przygotowanych sadzonek, można też dzielić starsze rośliny na mniejsze kępki (w marcu) i rozsadzać je.
Lawenda
To półkrzew, który tworzy zwarte i regularne kępy, dorastające do 45-50 cm wysokości. Ma ozdobne, srebrzyste liście oraz pięknie pachnie. Warto też wspomnieć, że lawenda działa odstraszająco na ślimaki i mrówki, zatem – jeśli masz kłopoty z tymi żyjątkami – zasadź lawendę! Nadaje się do skalnych ogródków i do uprawy na suchych zboczach. Można zastosować ją także na obwódki rabat.
Właściwości lecznicze
Kwiaty lawendy zawierają przede wszystkim olejek eteryczny, dlatego też są szeroko wykorzystywane w aromaterapii, ale także w dermatologii (działa regenerująco, antyseptycznie i przeciwtrądzikowo). Zarówno surowiec jak i olejek mają działanie przeciwskurczowe, uspokajające i antyseptyczne. Jako środek żołądkowy działa wiatropędnie i uspokajająco, ma też korzystny wpływ na trawienie.
Jak pielęgnować
Ze względu na pochodzenie wymaga cieplejszego i słonecznego stanowiska. Lubi podłoże wapienne. Gleba powinna być przepuszczalna, a wcale nie musi być zbyt żyzna. Lawenda jest wytrzymała na niesprzyjające warunki. Jeśli uprawiasz ją już od kilku sezonów, pamiętaj, by dwa razy do roku roślinę przycinać – wiosną i jesienią. Rozmnaża się lawendę przez podział kęp wiosną lub jesienią, przez przez ukorzenianie sadzonek lub wysiew nasion. Nasiona lawendy wysiewa się w marcu, pod szkłem. Można spróbować wysiać do doniczek i osłonić roślinę np. słoikiem. Kiełkuje dość wolno.
Dobry pomysł:
Kwiaty możesz uprawiać na balkonie, tworząc z nich przeróżne kompozycje. Nie bój się używać wielu kolorów kwiatów – twój balkon będzie oazą spokoju i relaksu przez całe lato, ale też miejscem, które naładuje cię pozytywną energią. Łącząc ze sobą kwiaty pamiętaj jednak o tym, by kierować się dokładnymi instrukcjami dotyczącymi pielegnacji poszczególnych roslin.
Foto: Istockphoto.com