Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kultura / Najlepsze filmy kina niezależnego, które trzeba zobaczyć w 2021 roku

 Kultura,

Najlepsze filmy kina niezależnego, które trzeba zobaczyć w 2021 roku

18 lutego, 2021

Kino niezależne – szokuje, zachwyca, otwiera furtkę do zupełnie nowych światów, wyciąga na światło dzienne niepopularne tematy i problemy, przefiltrowane przez artystyczną wizję świata. Oto 6 najlepszych filmów niezależnego kina, które zdecydowanie warto obejrzeć w 2021 roku!

Najlepsze filmy kina niezależnego – 1. Nomadland

Niezwykły, doceniony przez krytyków i wielokrotnie nagradzany film drogi, stanowiący wielowymiarową opowieść o poszukiwaniu celu i szczęścia w życiu, wbrew wszelkim przeciwnościom losu. Wdowa po sześćdziesiątce traci cały swój dobytek na skutek krachu gospodarczego w 2008 roku i postanawia zostać współczesnym nomadem – wyrusza w długą drogę na Amerykański Zachód. Choć temat wydaje się znajomy, reżyserka Chloé Zhao w swoim niezależnym filmie nie idealizuje życia wędrowca, a raczej pokazuje wszystkie jego odcienie, również samotność, niepewność o jutro, lęk wobec nieprzewidywalnej i surowej natury. Genialna rola Frances McDormand buduje prawdziwą magię na ekranie, a piękne przepastne tereny dzikich pustkowi tworzą fascynującą perspektywę dla tej emocjonującej historii. To jeden z tych filmów kina niezależnego, który nie pozwala o sobie szybko zapomnieć!

IG @nomadlandfilm

Organizacji seans filmów niezależnych powinny towarzyszyć wyszukane lub popularne przekąski. Podaj je w naczyniach od najlepszych duńskich producentów

491,00 
360,00 
144,00 
90,00 
52,00 
26,00 
IG @hypebeast

Najlepsze filmy kina niezależnego – 2. Parasite

Dająca do myślenia opowieść o młodym przedsiębiorczym człowieku, który otrzymuje pracę jako korepetytor dzieci w zamożnej rodzinie. Tym sposobem zaczyna pomieszkiwać w domu bogatej rodziny, wprowadzając do niej stopniowo również swoich kolejnych krewnych. Reżyser Bong Joon-ho stawia w filmie pytania natury: „Kto jest pasożytem?” – w rodzinie, w budynku, w systemie. Zmusza do refleksji nad funkcjonowaniem w świecie klas społecznych i przepaścią ekonomiczną pomiędzy ludźmi. Nagradzany wielokrotnie, południowokoreański thriller z elementami komedii, w tym zdobywca 4 Oscarów, to obowiązkowa propozycja dla wielbicieli kina niezależnego!

Najlepsze filmy kina niezależnego – 3. Asystentka

Film, którego zdecydowanie brakowało w światowej kinematografii, nawiązujący do tak głośnej w 2017 r. akcji #MeToo, która ujawniła skalę problemu molestowania seksualnego kobiet. Młoda, świeżo upieczona asystentka w hollywoodzkiej firmie producenckiej wchodzi w świat biurowych zależności i tajemnic. Dzień po dniu staje się cichym świadkiem firmowych romansów, intryg i nadużyć, w których sama po części bierze udział – jej zadaniem jest bowiem czuwanie nad dyskrecją i „dobrym imieniem” szefa. Świetnie skonstruowany film niezależny, który do tematu podchodzi w nieoczywisty sposób – główna bohaterka sama nie jest ofiarą przemocy seksualnej, a jedynie bierną obserwatorką wydarzeń. Świetna, przekonująca rola Julii Garner, znanej z produkcji Netflixa pt. „Ozark”, dopełnia znakomitego efektu intrygującej historii, w której domysły budują prawdziwie elektryzującą atmosferę filmu.

IG @portermagazine

Zadbaj o doskonały nastrój podczas seansu filmowego. Pomogą Ci w tym oryginalne elementy wyposażenia od Bazar Bizar, Madam Stoltz i wielu innych marek

489,00 
311,00 
139,00 
499,00 
896,00 
896,00 
IG @kajillionairefilm

Najlepsze filmy kina niezależnego – 4. Kajillionaire

Nominowana do 3 Złotych Globów, doskonała Evan Rachel Wood tym razem w roli hochsztaplerki! Rodzina złodziei przemierza świat, prowadząc życie będące pasmem nadużyć i przekrętów. Właśnie przygotowują kolejną „akcję”, do której werbują nieznajomą kobietę. Nowa znajomość ma szansę odmienić los i charakter córki oszustów, która dorastała w atmosferze szwindli i tak naprawdę nie zna innego życia. Czy taka przemiana po latach życia w dysfunkcyjnej rodzinie jest w ogóle możliwa? Jedna z tych propozycji kina niezależnego, w której kryminalne uwikłania to tylko pretekst do głębszego studium emocji – w tym przypadku – samotności.

Najlepsze filmy kina niezależnego – 5. Rocks

Dramat Sary Gavron obrazuje jeden z najtrudniejszych i najbardziej emocjonujących etapów w życiu – dojrzewania. 15-letnia Rocks mieszka we wschodnim Londynie z mamą i młodszym bratem. Ma grono wspaniałych przyjaciół, popularny profil na Instagramie i pasję – chce zostać makijażystką. Gdy pewnego dnia jej matka znika, kończy się tym samym beztroskie dzieciństwo Rocks. Nastolatka musi stawić czoła nie tylko przedwczesnej dorosłości, ale przede wszystkim zadbać o siebie i brata. Przejmująca historia, która – jak to często w historii kina niezależnego bywa, targa widzem, dostarczając całej palety emocji!

Najlepsze filmy kina niezależnego – 6. Gorące lato z Sofią

Francuski dramat Rebekki Zlotowski, reżyserki polskiego pochodzenia, który przenosi widzów na pełne przepychu jachty i wzgórza Cannes z luksusowymi willami na Lazurowym Wybrzeżu. Oszałamiająco piękna 22-letnia Sofia przyjeżdża do swojej 16-letniej kuzynki, by spędzić z nią wakacje. Sofia wprowadza swoją młodszą kuzynkę w zupełnie nowy świat, pełen nieznanych doznań i przyjemności, flirtów, eleganckich restauracji i szalonych imprez. W rolę główną wyzwolonej obyczajowo dziewczyny wcieliła się francusko-algierska modelka Zahia Dehar, o której relacjach z francuskimi piłkarzami rozpisywały się niegdyś tabloidy. Film, niepozbawiony wnikliwych obserwacji, ukazuje to najbardziej magnetyzujące oblicze Lazurowego Wybrzeża, które ocieka luksusem i rządzi się swoimi prawami – namiętnościami, wolnością, pięknem i próżnością. Prawdziwa gratka dla wielbicieli designerskich perełek i bajkowych śródziemnomorskich widoków Francuskiej Riwiery.

IG @nunolopes
615,00 
135,00 
311,00 
125,00 

Tekst: Monika Laskowska-Baszak

Inne Artykuły: