Inspirander

Strona główna / Styl życia / Kot brytyjski

Kot brytyjski
 Styl życia

Kot brytyjski

4 sierpnia, 2009

Jeśli widziałaś kiedyś Garfielda, to nazwa kot brytyjski powinna ci mówić jedno: pucołowata buzia,  gruby brzuszek, duże, okrągłe oczka i wielki apetyt….

Kot brytyjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Wielkiej Brytanii. W ramach tej grupy występują koty o różnym umaszczeniu i różnych wzorach na futerku.  Dzielą się też na krótkowłose i  długowłose. Jedną z najbardziej popularnych odmian tego gatunku, jest kot brytyjski  niebieski.

Wygląd rasy

Koty brytyjskie mają krępą, silną, zwartą budowę ciała, są duże i muskularne. Kończyny są krótkie, solidne, z grubymi, okrągłymi łapami, ogon zaś także krótki i gruby, na końcu zaokrąglony. Główka jest szeroka ,okrągła i duża, osadzona na krótkiej szyi. Oczy są szeroko rozstawione, okrągłe i duże, zazwyczaj pomarańczowe lub miedziane.  Sierść tego kota jest  lśniąca, gęsta i pluszowa. W zależności od odmiany- krótka lub długa.  Ten przyjemny kotek przypomina trochę pluszaka do przytulania…

Temperament i charakter

Kot brytyjski jest doskonałym towarzyszem człowieka, przyjazny i łagodny, szybko przywiązuje się do właściciela i jest bardzo wierny. Dorasta dość wolno, więc długo zachowuje  jeszcze chęć do zabawy.  Małe kocięta, podobnie jak u innych ras, są bardzo żywe i eksplorują z zapałem każdy kąt, który się tylko da.

U dorosłych kotów zapał jednak trochę maleje, chociaż też czasami dają się ponieść szalonej zabawie. Nie daj się zwieść  ich przyciężkiej budowie i miśkowatemu wyglądowi-  kot brytyjski to prawdziwy spryciarz, sprawny i szybki! Szczególnie lubi polować na wszystkie owady, jakie się tylko pojawią na jego terenie.

Straszny z niego łakomczuch, więc musisz od czasu do czasu go ważyć i pilnować, by zbytnio nie tył. Co ciekawe, w przeciwieństwie do reszty kotów,  brytyjczyki  nie przepadają za wspinaczkami, więc twoje firanki i framugi będą bezpieczne.

Pielęgnacja i żywienie

Kot brytyjski nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji, ale na pewno regularnej. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć jego futerko ścierką lub szczotką, aby zebrać nadmiar kłaczków. Dieta kota brytyjskiego, zresztą jak każdego , powinna być zróżnicowana, tak aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników. Na koniec rada dla wszystkich posiadaczy kocich przyjaciół-nigdy nie karmcie kota psią karmą. Zawiera bowiem  inne proporcje białek i tłuszczów, nie zaspokajając kocich potrzeb.

Choroby

Koty brytyjskie są dość odporne i nie mają tendencji do zapadania na choroby, nie ma też w ich przypadku typowych chorób i wad, na które mogą być podatne.

Inne Artykuły: