Kot brytyjski
4 sierpnia, 2009Jeśli widziałaś kiedyś Garfielda, to nazwa kot brytyjski powinna ci mówić jedno: pucołowata buzia, gruby brzuszek, duże, okrągłe oczka i wielki apetyt….
Kot brytyjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Wielkiej Brytanii. W ramach tej grupy występują koty o różnym umaszczeniu i różnych wzorach na futerku. Dzielą się też na krótkowłose i długowłose. Jedną z najbardziej popularnych odmian tego gatunku, jest kot brytyjski niebieski.
Wygląd rasy
Koty brytyjskie mają krępą, silną, zwartą budowę ciała, są duże i muskularne. Kończyny są krótkie, solidne, z grubymi, okrągłymi łapami, ogon zaś także krótki i gruby, na końcu zaokrąglony. Główka jest szeroka ,okrągła i duża, osadzona na krótkiej szyi. Oczy są szeroko rozstawione, okrągłe i duże, zazwyczaj pomarańczowe lub miedziane. Sierść tego kota jest lśniąca, gęsta i pluszowa. W zależności od odmiany- krótka lub długa. Ten przyjemny kotek przypomina trochę pluszaka do przytulania…
Temperament i charakter
Kot brytyjski jest doskonałym towarzyszem człowieka, przyjazny i łagodny, szybko przywiązuje się do właściciela i jest bardzo wierny. Dorasta dość wolno, więc długo zachowuje jeszcze chęć do zabawy. Małe kocięta, podobnie jak u innych ras, są bardzo żywe i eksplorują z zapałem każdy kąt, który się tylko da.
U dorosłych kotów zapał jednak trochę maleje, chociaż też czasami dają się ponieść szalonej zabawie. Nie daj się zwieść ich przyciężkiej budowie i miśkowatemu wyglądowi- kot brytyjski to prawdziwy spryciarz, sprawny i szybki! Szczególnie lubi polować na wszystkie owady, jakie się tylko pojawią na jego terenie.
Straszny z niego łakomczuch, więc musisz od czasu do czasu go ważyć i pilnować, by zbytnio nie tył. Co ciekawe, w przeciwieństwie do reszty kotów, brytyjczyki nie przepadają za wspinaczkami, więc twoje firanki i framugi będą bezpieczne.
Pielęgnacja i żywienie
Kot brytyjski nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji, ale na pewno regularnej. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć jego futerko ścierką lub szczotką, aby zebrać nadmiar kłaczków. Dieta kota brytyjskiego, zresztą jak każdego , powinna być zróżnicowana, tak aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników. Na koniec rada dla wszystkich posiadaczy kocich przyjaciół-nigdy nie karmcie kota psią karmą. Zawiera bowiem inne proporcje białek i tłuszczów, nie zaspokajając kocich potrzeb.
Choroby
Koty brytyjskie są dość odporne i nie mają tendencji do zapadania na choroby, nie ma też w ich przypadku typowych chorób i wad, na które mogą być podatne.