Jeśli zmywasz naczynia ręcznie
8 stycznia, 2009Wielu z nas wciąż pozostaje przy tradycyjnym, ręcznym sposobie zmywania naczyń. Jeśli należysz do tej grupy, przeczytaj, co warto wiedzieć o takim sposobie mycia.
Brud to mieszanina – białka, tłuszczów, cukrów i innych związków, a także pył, kurz, bakterie…
A mycie służy temu, by wszelkie brudy usunąć. Podczas procesu mycia dochodzi do rozpuszczenia w wodzie związków takich jak cukry, sole itp., usunięcia tłuszczu.
Aby pozbyć się zabrudzeń na naczyniach niezbędne jest ich czyszczenie, które chroni przed rozprzestrzenianiem się mikroorganizmów, a także chroni naczynia przed zniszczeniem i przywraca je do stanu używalności.
Sama woda sobie nie poradzi
Wiemy, że woda nie rozpuszcza tłuszczu, dlaczego? Odpowiedzialne za taki stan rzeczy jest zjawisko zwane napięciem powierzchniowym, powstającym w wyniku przyciągania cząsteczek. Napięcie powierzchniowe powoduje, że ciecz wykazuje tendencję do tworzenia okrągłych kropel i zlewania się tych kropel między sobą.
Dlatego do zmywania naczyń dodajemy substancje myjące, które obniżają napięcie powierzchniowe i pozwalają usunąć tłuszcz.
Środki do ręcznego mycia naczyń
Stosujemy je codziennie, w każdej kuchni, nawet tej wyposażonej w zmywarkę. Środki do ręcznego mycia naczyń używamy od około 1950 roku (na początku w postaci sypkiej, a od 1958 roku w postaci płynnej). Dopiero na początku lat 90ch wyprodukowano środki do mycia z wysoką zawartością substancji powierzchniowo czynnych. W 1998 roku zaś pojawiły się pierwsze płyny antybakteryjne.
Płyny do mycia naczyń charakteryzują się wysoką zawartością związków powierzchniowo czynnych. Współczesne środki do mycia naczyń są bezpieczne dla skóry rąk, bowiem mają PH obojętne lub lekko kwaśne. Od 2001 roku cieszymy płynami, które nie tylko dobrze myją, ale też nadają połysk naszym naczyniom.
Co wchodzi w skład współczesnych środków do mycia naczyń ?
W skład współczesnych płynów do mycia naczyń wchodzą:
- Substancje powierzchniowo czynne:
– Produkty konwencjonalne – 10-25%
– Produkty skoncentrowane – 25-40%
- Regulator pH,
- Solubilizator,
- Składniki renatłuszczające – ochrona skory,
- Barwniki, konserwanty, kompozycja zapachowa,
- Inne związki.
Dobry płyn do mycia naczyń. Jaki powinien być?
- Płyn powinien posiadać dużą siłę myjącą,
- Łatwo usuwać tłuszcz i inne zabrudzenia,
- Dobrze się pienić,
- Nadawać naczyniom połysku,
- Być dobre tolerowanym przez skórę, również skłonną do podrażnień,
- Kosztować niedużo,
- Być wyprodukowanym z łatwo biodegradowalnych składników – przyjazny dla środowiska
Opracowano na podstawie materiałów z konferencji Polskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Środków Czystości „Czyste Piękno”.
Foto: Istockphoto.com