Inspirander

Strona główna / Styl życia / Porady / Jak zrobić zdjęcie do CV

Jak zrobić zdjęcie do CV
 Porady,

Jak zrobić zdjęcie do CV

22 maja, 2016

Pisząc CV pamiętaj o tym, by dołączyć do niego dobre i odpowiednie zdjęcie

Coraz więcej pracodawców w swoich ogłoszeniach zaznacza, że oczekuje CV ze zdjęciem. My radzimy, że nawet jeśli takiego wymogu nie ma, to jednak należy zdjęcie zamieścić, gdyż jest przecież ono naszą wizytówką i czasem mówi wiecej niż najbardziej atrakcyjny list motywacyjny.

Oczywiście dobre zdjęcie! Pokazujące nas jako osobę, której warto zaufać i która już na pierwszy rzut oka wygląda na profesjonalistę. Dlatego zdecydowanie najlepsze są zdjęcie legitymacyjne czy portrety.

Nie warto aplikować ciałem

Najczęściej popełnianym błędem, zwłaszcza przez młodych ludzi, jest mylenie działu kadr firmy, do której aplikujemy z portalem randkowym. Panie wysyłają więc fotografie, na który zalotnie sie uśmiechają, ślą całusy, a czasem nawet kuszą ciałem (wyeksponowany dekolt, długie nogi na pierwszym planie lub pozowanie w bikini).

Panowie prężą muskuły, pozują z nagą klatką piersiową. Wystarczyłaby odrobina wyobraźni, żeby dojść do wniosku, że takie działanie bardziej zniechęca niż zachęca.

Szefowie szukają rzetelnych i uczciwych pracowników, posiadających wysokie kwalifikacje zawodowe. Osoba, która używa atrybutów erotycznych najwyraźniej sama nie wierzy w inne swoje umiejętności.

Łatwo o poważny błąd

Równie nietrafionym pomysłem jest wysyłanie zdjęć rodzinnych – choć trudno w to uwierzyć, wiele osób uważa za słuszne poinformować potencjalnego pracodawcę jak wyglądają ich dzieci i współmałżonek.

Niektórzy wysyłają zdjęcia z wakacji – na tle palm, piramid lub w stroju nurka. Adresatem takich fotek powinny portale społecznościowe. I kolejny powszechny błąd to wysyłanie zdjęć starych.

Ubiegający się o pracę wychodzą z założenia, że powinni wysłać swoje najlepsze zdjęcie, a ponieważ za takie uważają to sprzed 20 lat… Chcemy dostać pracę tu i teraz. Konieczna jest więc podobizna aktualna.

Przed obiektywem

Jeżeli już przejrzałyśmy swój album ze zdjęciami i doszłyśmy do wniosku, że są w nim jedynie takie, które nie nadają się do załączenie do CV, to powinniśmy je zrobić. Możemy iść do fotografa, ale możemy też poprosić znajomego ( w dobie fotografii cyfrowych to nie problem).

Pamiętajmy, że zdjęcie powinno być dobrej jakości – ostre, wyraźne, bez pseudoartystycznych cieni. Ubieramy się do niego elegancko – niezaduży dekolt lub bluzka z kołnierzykiem, najlepiej bez biżuterii, bez nakrycia głowy i ozdób we włosach, bez fryzury odpowiedniej na sylwestra.

Patrzymy prosto w obiektyw i lekko usmiechamy się  – ponuracy działają odstraszająco. Najlepiej, przed wysłaniem, pokazać do zdjęcie kilku osobom. Ważny jest bowiem wyraz twarzy – nie powinniśmy na zdjęciu robić wrażenie przestraszonych, zbyt pewnych siebie, złosliwych.

I na koniec. Zdjęcie nie może być cięższe niż 100 kB. Nie chcemy przecież na dzień dobry zatkać skrzynki mailowej pracowadawcy.

 

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: