Inspirander

Strona główna / Styl życia / Porady / Jak wybrać idealny materac?

Jak wybrać idealny materac?
 Porady,

Jak wybrać idealny materac?

10 października, 2014

Często chodzisz zmęczona i niewyspana? W nocy budzisz się po kilka razy i wiercisz się, nie mogąc znaleźć wygodnej pozycji do spania? Boli ci kręgosłup lub łapią kurcze w szyi? Być może śpisz na źle dobranym materacu. Zobacz, jak wybrać odpowiednie posłanie.

Gdy jesteś wyspana, masz mnóstwo energii i nie przerasta cię ogrom obowiązków – zawodowych i domowych. Natomiast każda „zarwana” noc sprawia, że szybciej się męczysz i opadasz z sił. Problemy z zasypaniem nie koniecznie muszą być związane z bezsennością, schorzeniami lub stresem. Zanim sięgniesz po leki na sen, sprawdź, czy materac na twoim łóżku jest wygodny i odpowiednio dobrany. Jeśli ciało jest źle ułożone w czasie snu, możesz odczuwać ból spowodowany uciskiem na kręgosłup i długotrwałym napięciem mięśni.

 

TWARDY MATERAC – TWARDY SEN?

 Kiedyś wierzono, że najzdrowszy dla kręgosłupa jest materac twardy. Okazało się jednak, że nie jest to do końca prawda. Gdy śpimy na zbyt twardym podłożu, krew nie może swobodnie krążyć z powodu ucisku na ciało. Mięśnie pleców i karku są zbyt napięte – więc nie możemy się zrelaksować. Z drugiej strony nie jest też wskazany zbyt miękki materac, bo wtedy ciało zapada się w nim i trudniej jest zmienić pozycję w czasie snu – mięśnie muszą podjąć większy wysiłek. Takie podłoże nie zapewnia stabilnego wsparcia dla kręgosłupa.

RODZAJE MATERACÓW – OD SPRĘŻYN PO PIANKĘ

Nowoczesne materace powinno się testować pod kątem elastyczności i stref twardości. Ważna jest nie tylko jego budowa, ale także to, z czego został wykonany. Mamy więc materace sprężynowe – bonellowe, sprężynowe – kieszonkowe, lateksowe i termoplastyczne. Wybór jest naprawdę duży i łatwo się pogubić.

  • Materac bonellowy – najbardziej tradycyjny, zawiera sprężyny obłożone dla bezpieczeństwa warstwą wypełniaczy (np. filc, różnego rodzaju włókna). W zależności od rodzaju wypełnienia mogą być twarde (włókno kokosowe) lub miękkie (filc). O elastyczności materacu sprężynowego-bonelowego decyduje liczba sprężyn i zwojów – im jest ich więcej, tym lepszy komfort spania. Materace bonellowe to najtańsza opcja, ich ceny zaczynają się już od 100 złotych.
  • Materac sprężynowy-kieszonkowy – bardziej elastyczny i sprężysty niż bonellowy, gdyż jest zbudowany w ten sposób, że zwoje drutów umieszczone są w specjalnych materiałowych kieszonkach. Sprężyny wykonane są z cienkiego drutu i ułożone są w kształcie walca, co poprawia elastyczność materaca.
  • Materac lateksowy – zadziwia świetną jakością, o której przesądza duża elastyczność i trwałość. Ma na to wpływ materiał, z którego został wykonany, czyli lateks – zwulkanizowane mleczko kauczukowe pomieszane z lateksem syntetycznym. Dopasowuje się do ciała i nie odkształca. Jest droższy niż materace sprężynowe. Jego cena zaczyna się od 400 zł.
  • Materac termo-elastyczny – wykonany jest ze specjalnej pianki termoplastycznej. Zaletą tego typu materaca jest to, że pod wpływem ciepła idealnie przylega do ciała i nie naciska na mięśnie i kręgosłup. Dzięki temu w czasie spania mamy zapewniony komfort  – krew krąży bez zakłóceń, mięśnie odpoczywają. Są to najdroższe materace – ich cena zaczyna się od 900 zł, a najdroższe modele mogą kosztować nawet ponad 7 tysięcy zł.

 

 STREFY TWARDOŚCI MATERACA

Dobre materace charakteryzują się różnym stopniem twardości w poszczególnych częściach. Stref twardości może być od trzech do siedmiu. Rozłożone są one tak, by poszczególne partie ciała miały odpowiednie wsparcie. Np. miękka w strefie głowy i karku, bardziej twarda w strefie ud. Im więcej stref uwzględnia materac tym bardziej wygodnie będzie nam się na nim spało.

 

(mb)

Foto: 123 RF

 

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Jak odnowić stary klosz?

Zawieszki na kieliszki

Jak uporządkować garderobę?

 

 

Inne Artykuły: