Inspirander

Strona główna / Styl życia / Jak urządzić biuro w domu?

Jak urządzić biuro w domu?
 Design,

Jak urządzić biuro w domu?

7 kwietnia, 2020

“Stay home” to hasło, które przyświeca nam wszystkim w czasie obowiązkowej izolacji czy kwarantanny. Zostajemy w domach dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Ale co z życiem zawodowym? Aby praca zdalna była równie efektywna co ta wykonywana w biurze, należy odpowiednio urządzić biuro w domu. Jest to możliwe! Śpieszymy z pomocą, jak stworzyć przyjazne miejsce do pracy zdalnej – swoją osobistą przestrzeń w domowym zaciszu.

W CZASIE HOME OFFICE POTRZEBUJESZ WYDZIELONEJ PRZESTRZENI

Aby móc skupić się na wykonywanych obowiązkach, najlepiej, aby domowe biuro znajdowało się w osobnym pokoju. Jeśli nie masz ku temu warunków, oddziel określoną przestrzeń za pomocą regału albo parawanu, który będzie też spełniał funkcję dekoracyjną. W domu na co dzień pełnym życia potrzebujesz przestrzeni tylko dla siebie.

DLACZEGO STWORZENIE WŁASNEJ PRZESTRZENI DO PRACY ZDALNEJ JEST TAK WAŻNE? 

Abyś w spokoju i komforcie mogła skoncentrować się na pracy. W domu doświadczamy masy bodźców: ze strony innych domowników, dzieci, domowych pupili. Zamknięta lub odseparowana przestrzeń pomoże Ci szybciej i bez zbędnych nerwów wykonać zawodowe zadania. 

Nawet pracując z domu, zachowasz równowagę między pracą a życiem prywatnym

Jeśli jesteś pracującą mamą i Twoja mała pociecha przebywa w domu, skorzystaj z pomocy elektronicznej niani. Ta technologia pomoże Ci kontrolować, czy dziecko płacze w swoim pokoju. Głośnik można całkowicie wyciszyć, wtedy o ewentualnym problemie zasygnalizuje świecąca się dioda. 

Wydzielenie osobnej przestrzeni do pracy będzie też przydatne w walce z potencjalnymi pokusami, które czyhają w domu: telewizja, wygodna kanapa albo co gorsza łóżko, gazeta z najnowszymi trendami na wiosnę, pyszne ciasto w lodówce: to wszystko może nas dekoncentrować i zaburzać płynność pracy. 

Odpowiednia aranżacja  mieszkania wpłynie na efektywność pracy zdalnej.

W co wyposażyć domowe biuro na czas domowej kwarantanny

Pamiętaj, aby  wyposażyć domowe biuro w wygodne krzesło, dzięki któremu unikniesz bólu pleców. Przy wyborze mebla zwracaj uwagę na jego funkcjonalność, ale również na design, aby nowy nabytek dobrze komponował się z wystrojem mieszkania. 

O CZYM KONIECZNIE PAMIĘTAĆ URZĄDZAJĄC DOMOWE BIURO?

1. W urządzaniu biura w domu bardzo ważne jest ustawienie monitora komputera na biurku tak, aby jego górna krawędź znajdowała się odrobinę poniżej linii wzroku. Odległość monitora od oczu powinna wynosić od 50 do 100 cm

2. Jeśli chcesz skupić się na modnym wystroju Twojego domowego biura, połącz to z myśleniem praktycznym. Modne gadżety powinny być również funkcjonalne. Estetyczny przycisk do papieru czy przybornik na długopisy i drobiazgi pomogą zachować ład i przejrzystość na stanowisku pracy. 

3. Porządek na biurku to podstawa. W tym względzie przydatna będzie również tablica korkowa, kuwetka na dokumenty czy notes. Biurko powinno być zawsze Twoją wizytówką, także podczas home office.

4. Jeśli odbywasz wideokonferencję w domu, pamiętaj, aby tło było neutralne, najlepiej sprawdzi się gładka ściana. Będzie to przejaw profesjonalizmu, a prywatne przedmioty domowe nie będą rozpraszać uczestników spotkania online. Aby wypaść dobrze podczas wideokonferencji odbywającej się w domu i nie martwić się o prywatne wnętrze pozostające w tle, możesz skorzystać z opcji rozmycia tła. Takie udogodnienia posiada Microsoft Teams, Google Duo i Skype.

SKOMPONUJ SOBIE WYGODNE I PRZYJEMNE MIEJSCE PRACY ZDALNEJ W TRYBIE HOME OFFICE

Funkcjonalność domowego biura jest ogromnie ważna, ale nie zapominaj również, że masz czuć się w nim dobrze. 

ROŚLINY W DOMOWYM BIURZE UMILĄ PRZESTRZEŃ I NADADZĄ JEJ KOJĄCĄ ATMOSFERĘ

Wykorzystaj wolne chwile na uprawę, a to zaprocentuje. Korzyści z obecności roślin w miejscu pracy są ogromne. Poprawiają one jakość powietrza, co służy koncentracji. Badania pokazują również, że podnoszą ludzką wydajność. 

Obcowanie z naturą działa na nas kojąco, a więc sprowadź  trochę zieleni do swojego domowego miejsca pracy, aby dodać sobie optymizmu i poprawić humor.  Dobierz rośliny do rozmiaru przestrzeni, jeśli jest ona niewielka dobrze sprawdzą się drobne sukulenty. Jeśli Twoje domowe biuro ma większy metraż, można zaszaleć z dorodnymi monsterami czy paprociami. 

Doniczki do roślin warto dopasować do wystroju wnętrza, tak aby stworzyć spójny koncept. Dzięki temu przestrzeń home office`u będzie zarówno przyjazna jak i stylowa. 

STWÓRZ STREFĘ RELAKSU W SWOIM DOMOWYM GABINECIE

Jak nie zwariować przez tydzień w czasie home office’u? Pamiętaj, że w każdej pracy masz również prawo do chwili odpoczynku. Przestrzegaj tego również, gdy pracujesz w domu. 

STREFA RELAKSU W DOMOWYM BIURZE ZWIĘKSZY TWOJĄ EFEKTYWNOŚĆ

Wykorzystaj kadzidełka albo świece zapachowe, aby stworzyć klimat dla regeneracji umysłu. Świetnie sprawdzą się takie kompozycje zapachowe jak jaśmin i drzewo sandałowe. Warto wybrać świece wegańskie wykonane z wosku sojowego. 

Chwila wytchnienia naprawdę zwiększy efektywność pracy. Podobnie jak przerwa na lunch. 

Przestrzegaj systematyczności posiłków nawet,  podczas pracy w domu. Lunch możesz przygotować dzień wcześniej wieczorem, by nie tracić zbyt dużo czasu w kuchni w ciągu dnia. Zdrowym i zbilansowanym jedzeniem karmisz nie tylko ciało, ale i mózg, który niezbędny jest do pracy. 

Szczególnie teraz dbaj o odpowiednie odżywianie, które da Ci odporność i energię.  Możesz także umilić sobie obowiązki w trakcie home office filiżanką zielonej herbaty, która dzięki swoim właściwościom obniża stres i stymuluje pamięć.

Praca z domu z pewnością posiada dużo zalet i na nich najlepiej się obecnie skupić. Niech jedną z nich będzie urządzone przez Ciebie domowe biuro, w którym to Ty rządzisz! Jako świetny pracownik zasługujesz na doskonałe warunki 🙂 Trzymamy kciuki, aby zaaranżowana domowa przestrzeń była jak najbardziej komfortowa i sprzyjała sukcesom zawodowym.


Autor: Iga Gręda

Inne Artykuły: