Inspirander

Strona główna / Styl życia / Porady / Jak rozpoznać kłamcę?

Jak rozpoznać kłamcę?
 Porady,

Jak rozpoznać kłamcę?

30 kwietnia, 2016

Rozmawiasz z kimś i masz wątpliwości, czy ta osoba mówi prawdę. W jaki sposób poznać, kiedy ktoś kłamie?

Rozpoznanie kłamstwa nie  jest wcale proste. W jednym z eksperymentów poproszono badanych oglądających nagrania wypowiadających się osób o ocenę, która z nich oszukuje. Okazało się, że nasza wykrywalność kłamstwa jest niestety dość niska.

Istnieje jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc nam wykryć kłamcę:

Mimika twarzy

Fałszywe emocje nie są przez nas wyrażane w pełni, jeśli np. śmiejemy się nie szczerze, nie angażujemy w takim samym stopniu mięśni wokół oczu, co przy naturalnym uśmiechu.

Oczy

Osoba, która kłamie przeważnie unika kontaktu wzrokowego. Jej oczy są rozbiegane. Zwiększa się też jej częstotliwość mrugania. Ważną oznaką kłamstwa mogą być również rozszerzone źrenice.

Gestykulacja

Kłamcy wykonują więcej gestów wokół ust i nosa, częściej mogą drapać się również po karku i pocierać brodę. Zwróć uwagę także na nogi – poruszanie stopą może wskazywać na napięcie, jakie przeżywa osoba. Ważnym wskaźnikiem jest też bawienie się różnymi przedmiotami oraz manipulowanie palcami. Uważaj też na zachowania, których celem jest odwrócenie twojej uwagi od tego, co mówi rozmówca np. szybsza gestykulacja czy wykonywanie gwałtownych ruchów.

Ton głosu

Osoba, która kłamie zazwyczaj ma skłonność do podnoszenia głosu i szybszego mówienia. Często też zmienia się jej barwa głosu. Podejrzana może być też wolniejsza mowa, pełna przerywników, zająknięć, które mogą dawać czas twojemu rozmówcy na wymyślenie kłamstwa.

Wypowiedzi

Kłamcę mogą zdradzić krótkie, ogólnikowe odpowiedzi, w których brakuje miejsca na szczegóły w postaci opisów osób czy miejsc lub też wypowiedzi zawierające dużą ilość tłumaczeń i usprawiedliwień dla danej odpowiedzi. Zwróć uwagę też, jeśli rozmówca na wiele pytań odpowiada pytaniem lub zanim odpowie, powtarza twoje pytanie. Dzięki temu  zyskuje na czasie.

Reakcje organizmu

Osoba, która oszukuje przeżywa bardzo silne emocje, które mogą ujawnić się w różnych reakcjach organizmu. Tak więc twoją uwagę powinien zwrócić rumieniec na twarzy, pocenie się czy szybszy oddech.

Zapamiętaj:

  • Jeżeli chcesz rozpoznać kłamcę, uważnie obserwuj jego zachowanie.
  • Zwróć uwagę na mimikę, ton głosu, gestykulację oraz sposób wypowiadania się rozmówcy.
  • Żadne z tych zachowań jednak samo w sobie nie mówi, że  osoba kłamie. Są to jedynie sygnały, które wskazują na silne emocje, które w danej chwili przeżywa, a które mogą być związane z tym, że nie mówi prawdy.
  • Jak pokazują badania, kłamstwo najlepiej można rozpoznać obserwując nie mimikę twarzy, ale koncentrując się na kombinacji sygnałów pochodzących z ruchów ciała i zmian w głosie – najtrudniej bowiem jest je kontrolować osobie kłamiącej.
  • Więcej na ten temat przeczytasz w  książce Stana B. Waltersa p.t. „KŁAMSTWO. CAŁA PRAWDA O… Jak wykryć kłamstwo i nie dać się oszukać”.

Inne Artykuły: