Inspirander

Strona główna / Styl życia / Afirmacja dla uwolnienia strachu i przezwyciężenia lęków

 Porady,

Afirmacja dla uwolnienia strachu i przezwyciężenia lęków

29 czerwca, 2020
Strach ma właściwości ochronne. Jest to sposób, w jaki nasz umysł reaguje na zagrożenie: dokładnie analizuje niebezpieczeństwo i wywołuje pewien rodzaj reakcji. Ale zwykle mamy go w nadmiarze i trzymamy się go zbyt długo, często niewspółmiernie do sytuacji. To sprawia, że strach i lęk są bardzo wyczerpujące i często wyniszczające: nie możemy, a często nawet nie chcemy go odpuścić. Ale żeby zacząć lepiej funkcjonować, musimy dać mu odejść.
Obecnie, z powodu pandemii, znajdujemy się w niemal stałym stanie wysokiej gotowości: dystans społeczny, dezynfekcja, nieufne spojrzenia na każdego, kto znajdzie się w naszym promieniu dwóch metrów. Chociaż ważne jest, aby dokładnie przestrzegać zaleceń zdrowotnych, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, nie oznacza to, że musimy żyć w ciągłym stresie. Możemy uwolnić strach i przebywać w chwili obecnej, gdzie – pomimo wirusa – niektóre rzeczy są nadal dobre i bezpieczne.

Co zrobić z tym całym strachem

To dziwny czas i zostaliśmy poproszeni o przestrzeganie zasad ratujących życie, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Ma więc sens zbiorowe poczucie żalu związane z pozbawianiem nas tak wielu rzeczy, które kochamy – spotkań, spędzania czasu na świeżym powietrzu, przytulania rodziców. Smutek jest normalną reakcją na obecne okoliczności. Ale strach? Strach nie musi być dominującym odczuciem.

Strach jest emocją, i jak każda z nich – jest nietrwały. O emocjach wiemy, że pojawiają się i znikają, ponadto możemy je kontrolować. Jeśli odpowiednio potraktujemy nasz lęk, możemy go uwolnić i przejść dalej.

To bardzo budujące, że zmiana odczuwanych negatywnych emocji na pozytywne lub neutralne leży po naszej stronie, mamy na nie wpływ, a co za tym idzie – możliwość zmiany, kiedy tylko zechcemy. Każdy moment jest dobry, aby zacząć. Jednym z najlepszych sposobów na usunięcie niepotrzebnego strachu z życia jest bycie w pełni obecnym – tu i teraz. Obecność oznacza rozpoznawanie wszystkiego wokół siebie – każdego dźwięku, każdego słowa, każdego ruchu. Jeśli czujesz strach, spróbuj tej prostej praktyki, aby wrócić do chwili obecnej: odwróć rękę i policz zmarszczki na dłoni. Spójrz na obraz na ścianie i skup się na pociągnięciach pędzla. Posłuchaj tekstów pięknej piosenki (na przykład utwór George’a Harrisona „Here Comes the Sun”). To jest historia, w której musimy się teraz zatracić. Obecność “tu i teraz” pomaga “rozpuścić” lęk.

AFIRMACJE, ŻEBY POZBYĆ SIĘ STRACHU

Każdego ranka po przebudzeniu odprawiaj rytuał, który pomaga pozostać uziemionym i obecnym tu i teraz. Znajdź spokojne miejsce, najlepiej takie, gdzie możesz spojrzeć na siebie w lustrze. Spójrz na swoje odbicie i skup się na oczach. Powtórz te wypowiedzi powoli – każdą po pięć razy.

Powtórz te wypowiedzi powoli sobie, po pięć razy.

 • Nie boję się dzisiaj.
 • Mój strach nie jest prawdziwy.
 • Strach to po prostu wyobrażona narracja.
 • Piszę nową historię, w której strachu nie ma miejsca.
 • Kiedy jestem w pełni obecny, mój strach znika.
 • Przyszłość już mnie nie przeraża.
 • Rozglądam się i widzę, że jestem otoczony pięknem.
 • Moje negatywne myśli zniknęły.
 • W moim życiu dzieje się tak wiele dobrych rzeczy.
 • Mam szczęście mieć taką obfitość.
 • Jestem pełen pozytywnej i kochającej energii.
 • Czuję, jak mój strach znika.
 • Jestem na nowej ścieżce, gdzie strach już mi nie służy.
 • Będę dziś podążać za głosem serca i cieszyć się życiem.

Pamiętaj, że strach nie jest twoją własnością, nie jest tobą, nie zatrzymuj go. Otwórz swoje serce i uwolnij je. Odeślij strach z powrotem do ciemności, skąd przyszedł, a już nie będzie rządził twoim życiem. W tej chwili może wydawać się, że dookoła jest dużo lęku, ale nie musi on znaleźć się w tobie (a jeśli tak się stanie, to nie musi tam pozostać zbyt długo). Przez cały czas utrzymuj strach co najmniej 10 metrów od siebie.

Każdego dnia jesteśmy świadkami głębokich aktów odwagi. Ty też możesz być odważna/y. Ta siła jest w tobie.

Sprawdź duży wybór pięknych luster w naszym sklepie.

Inne Artykuły: