Inspirander

Strona główna / Styl życia / Porady / Jak dbać o ubrania, by dłużej wyglądały jak nowe?

Jak dbać o ubrania, by dłużej wyglądały jak nowe?
 Porady,

Jak dbać o ubrania, by dłużej wyglądały jak nowe?

29 października, 2014

Niektóre ubrania mają dla nas wartość sentymentalną. Sukienka, którą miałyśmy na sobie na pierwszej randce z mężem. Golf – prezent gwiazdkowy od mamy albo ukochane dżinsy, które kojarzą nam się z weekendem i wakacjami. Podpowiadamy, jak dbać o ubrania, by się nie niszczyły.

Nie przesadzaj z czyszczeniem chemicznym

Zbyt częste korzystanie z pralni chemicznej może źle wpłynąć na jakość twoich ubrań. Jeśli jest to możliwe staraj się prać je w domu. Do pralni oddawaj tylko ubrania, które wymagają czyszczenia na sucho. Profesjonalne czyszczenie odbywa się przy minimalnym użyciu wody, ale wymaga zastosowania wielu chemikaliów, które nie są obojętne dla zdrowia, a często używane powodują, że ubrania szybciej się niszczą.

Używaj szczotki

Garnitury i marynarki czyść delikatnie lecz dokładnie szczotką z naturalnego. Dzięki temu będziesz mogła je mniej często oddawać do pralni chemicznej. Użyj szczotki, by oczyścić garnitur zanim włożysz go do szafy.

Korzystaj z ręcznej parownicy

Jeśli chcesz wyprostować i odświeżyć strój skorzystaj z parownicy, jest to prostszy i delikatniejszy sposób niż tradycyjne prasowanie. Para wnika we włókna tkaniny i zmiękcza je. Urządzenie to pomaga też odświeżyć ubrania, których nie pierzemy często w pralce – swetry, spodnie. Poza tym parownica nie zniszczy delikatnych tkanin, takich jak kaszmir, jedwab, wiskoza.

Pilnuj porządku w szafie

Ubrania, które wiszą w szafie wymagają odpowiednich wieszaków. Najlepsze są drewniane i szerokie, by stroje nie deformowały się. Zachowaj odstęp między wieszakami, nie staraj się na siłę wcisnąć do szafy największej ilości ubrań. Segreguj kolory, aranżuj ubrania od jasnych po ciemne. Nie nakładaj kilku warstw na jeden wieszak.

Przygotowanie do prania

Sprawdź, czy wszystkie zamki są zapięte, kieszenie upróżnione, a tasiemki zawiązane. Używaj też specjalnych papierowych chusteczek do prania, które zapobiegają farbowaniu. Nastaw możliwie najniższą temperatura, jaką masz do wyboru w programach pralki. Wybieraj też krótki cykl prania. Po wyciągnięciu ubrań z pralki od razu je rozwieś na suszarce. Nie zapełniaj bębna pralki do końca i nie używaj więcej detergentów niż jest zalecane przez producenta.

Jak suszyć ubrania?

Mokre swetry kładź na ręczniku rozłożonym na fotelu lub kanapie, nie wieszaj ich na suszarce, bo będą się rozciągać. Jasne stroje możesz suszyć w miejscu nasłonecznionym, dzięki temu nie będą szarzeć. Natomiast ciemne rozwieszaj w miejscu bardziej zacienionym.

mb)

Foto: 123 RF

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Jak wyglądać lepiej na zdjęciach?

Domowe sposoby na piękne dłonie?

Jak przechowywać kosmetyki?

 

 

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: