Inspirander

Strona główna / Styl życia / Porady / Jak dbać o kwiaty na balkonie?

Jak dbać o kwiaty na balkonie?
 Porady,

Jak dbać o kwiaty na balkonie?

25 marca, 2017

Pragniesz zamienić swój balkon w przytulne miejsce, pełne gustu i klimatu? Postaw na zieleń! Zobacz, jak dbać o kwiaty na balkonie, aby cieszyły wzrok aż do jesieni!

Skrzynki i donice używane w zeszłym roku, dokładnie umyj środkami chemicznymi. Wyparz je. Starą ziemię oczywiście wyrzuć.

Nie dobieraj kwiatów przypadkowo. Spraw, aby pasowały do siebie wizualnie. Możesz zdecydować się na jedną tonację kolorystyczną. Większość kwiatów będzie wrażliwa na aktualne niskie temperatury. Najlepiej zakup je po 15 maja. Ewentualnie sięgnij po bratki, pierwiosnki i rośliny cebulowe, które dobrze znoszą chłody. 

W połowie maja zacznij też powoli wystawiać na balkon małe, domowe kwiaty. Codziennie, na godzinę lub dwie. Pod koniec miesiąca wystaw na balkon większe rośliny. Pozostaną tam do jesieni. Wystawiając kwiaty weź pod uwagę, jakie mają preferencje co do światła. Czy możesz je wyeksponować na słońcu, czy raczej stawiać w zacienionych miejscach.

Twój balkon jest mały? Postaw na pnącza. Nie zajmują dużo miejsca i szybko rosną. Pamiętaj, że niektóre gatunki mogą sięgać kilku metrów wysokości. Przycinaj je. Rozwiązaniem dla małego balkonu są też wiszące pod sufitem doniczki oraz piętrowe stojaki dla małych doniczek.

Obficie kwitnące rośliny balkonowe potrzebują żyznej ziemi. Możesz kupić specjalną mieszankę i wzbogacić ją nawozem w granulkach. W innym przypadku, musisz używać 1-2 razy w tygodniu płynnego nawozu.

Po przyniesieniu roślin ze sklepu obficie je nawodnij. Postaw w zacienionym miejscu. Zaplanuj ułożenie kwiatów w donicach lub pojemnikach. Przesadzając rośliny nie narusz korzeni. Zostaw pomiędzy nimi przynajmniej 20 cm odległości. 

Pilnuj wilgotności ziemi. W odpowiednim jej utrzymaniu pomogą hydrożele lub kule nawadniające. 

Pozbywaj się żółtych, uschniętych liści i przekwitających kwiatów. Sprawdzaj też, czy kwiaty nie zostały zaatakowane przez mszyce. Gdy zauważysz brązowe plamy na liściach i łodygach, masz do czynienia z grzybem. Kup odpowiednie preparaty, aby się ich pozbyć.

Z naszymi radami, jak dbać o kwiaty, Twój balkon stanie się piękny. Będzie cieszył oczy aż do jesieni. Ty z kolei będziesz miała powód do dumy!

Zobacz również:

JAK URZĄDZIĆ BALKON
HIACYNTY WIOSENNĄ OZDOBĄ DOMÓW
OGRÓD NA BALKONIE


Opracowanie: Ilona Strzeszewska

Inne Artykuły: